04:55 Ceturtdiena, 27. jūnijs

Eiropas zelts ticis līdz Liepājai

Pauls Kaufmanis

"Kurzemes Vārds" jau rakstīja, ka aizvadītās nedēļas nogalē liepājnieks Matīss Burģis kļuva par Eiropas čempionu kadetiem dubultspēlēs. Kādam no Latvijas sportistiem līdzīgs panākums bijis pa spēkam tikai tālajos septiņdesmitajos gados, kad uzvaru izcīnīja Uldis Eglītis. Liepājniekam šis bija ceturtais Eiropas čempionāts un pirmo reizi izdevies tikt pie medaļas.

Kopā ar čehu Antoņinu Švarceru Matīss jau iepriekš bija spēlējis divas reizes, taču panākumi izpalika. "Šajā turnīrā mēs jau bijām kļuvuši labāki draugi, tāpēc izdevās arī veiksmīgi saspēlēties," stāsta sportists.

Jau pirms turnīra ir bijusi cerība izcīnīt medaļu, bet zelts nācis mazliet negaidīti. Treneris Gundars Rūsis stāsta, ka grūtākā spēle bija ceturtdaļfinālā, kad mūsējie tikās ar Francijas duetu. Tajā liepājniekam un čeham bija pārsvars 2:0, tomēr pretiniekiem izdevās atspēlēties, turklāt viņiem bijušas arī divas mačbumbas. Neskatoties uz to, mūsējiem izdevās nosargāt uzvaru un nodrošināt medaļu.

Matīss atzīst, ka finālā spēlēt bijis grūti tikai tāpēc, ka tas bijis fināls, taču pēc pirmā zaudētā seta abi iespēlējās un diezgan pārliecinoši ar 3:1 uzvarēja Krievijas duetu, kurā spēlēja arī Artjoms Utočkins, kas liepājniekam liedza piedalīties vienspēļu ceturtdaļfinālā. Interesanti, ka jau pirmās kārtas mačā Matīss kopā ar čehu bija tuvu zaudējumam, taču izdevās atspēlēties no 0:2. "Sen nebijām spēlējuši kopā, tāpēc sākumu mazliet atlaidām, savukārt trešajā setā vienkārši vajadzēja sākt spēlēt, un tas arī izdevās. Pēc tam jau radās pārliecība, ka varam cīnīties," stāsta Matīss.

Uz jautājumu, kāda ir sajūta, apzinoties, ka kopš septiņdesmitajiem gadiem esi vienīgais, kam izdevies uzvarēt šādās sacensībās, sportists atbild vienkārši: "Prieks, ka, trenējoties Latvijā, var izcīnīt uzvaru Eiropā."

Šajā čempionātā organizācija bijusi ļoti augstā līmenī, arī Eiropas Galda tenisa federācijas pārstāvji atzinuši, ka tas bijis labākais, kāds līdz šim rīkots. "Mums atlika tikai darīt to, kas mums jādara sportiskajā ziņā, jo nebija jārūpējas par ikdienišķām lietām," uzsver treneris, piebilstot, ka tas arī bijis viens no mazajiem iemesliem, kāpēc starts padevās tik veiksmīgs.

Šā gada 1.jūlijā publicētajā Latvijas galda tenisistu reitingā Matīss šobrīd atrodas trešajā vietā. Viņš atzīst, ka cīnīties ar priekšā esošajiem ir grūti, taču cer, ka izdosies jau nākamsezon iekarot līderpozīcijas. Savukārt Eiropas U-18 reitingā 15 gadus vecais sportists ierindojies 123.vietā (līdz 7.jūlijam).

Šī sezona Matīsam bija pēdējā kadetu grupā, no nākamās viņš spēlēs junioru konkurencē (līdz 18 gadu vecumam). Taču spēlēšana pret gados vecākiem sportistiem liepājnieku īpaši nesatrauc. "Pret stiprākiem pretiniekiem man pat ir vieglāk spēlēt, jo tad nav papildu atbildība un varu spēlēt brīvāk." Arī treneris atzīst, ka pāreja no kadetiem uz junioriem nav tik grūta, kā tas ir no junioriem uz pieaugušajiem. Tas lielā mērā ir saistīts ar sportistu stabilitāti un psiholoģisko sagatavotību.

Atskatoties uz aizvadīto čempionātu, G.Rūsis atzīst, ka bija cerējis uz nedaudz augstākiem rezultātiem citu liepājnieku sniegumā, taču šī zelta medaļa to it kā kompensē. Svarīgākais, ka komandu konkurencē kadetiem izdevās izcīnīt 15.vietu un saglabāt vietu 16 spēcīgāko vienību vidū.

Turklāt šis ir arī ļoti svarīgs laiks Liepājas galda tenisā. "Šobrīd mums nav kur trenēties, un viens ir skaidrs, ka šādā veidā mēs neturpināsim," saka G.Rūsis. Ja Liepājā netiks rasta vieta normāliem treniņapstākļiem, tad, iespējams, nāksies meklēt citu vietu. Turklāt esot doma nākamgad mūsu pilsētā savākt junioru izlasi, lai viņi visi varētu trenēties vienkopus, taču, ja vēlas sasniegt augstvērtīgus rezultātus, nepieciešami arī atbilstoši apstākļi.