Kurzemes Vārds

01:40 Pirmdiena, 25. maijs
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Mācīties ieraudzīt citus cilvēkus

Dita Gruze

Šonedēļ pie Liepājas jauniešiem ar īpašām vajadzībām starptautiskā projekta "Pārmaiņu pilsēta" ietvaros viesojās ciemiņi no Itālijas un Norvēģijas. Liepājnieki kopā ar ārzemju viesiem piedalījās radošajās nodarbībās, noskatījās norvēģu draugu deju uzvedumu un uzzināja, ka norvēģi nebūt nav vēsi un atturīgi, bet itālieši – kāri uz vīnu.

Projekta "Pārmaiņu pilsēta" ideja radās februārī jaunatnes projektu vadītājiem rīkotajā seminārā Norvēģijā, kurā piedalījās arī bērnu un bāreņu aprūpes centra "Liepāja" darbiniece Vinita Latuškēvica. Tur viņa kopā ar Uvi Henningu no Norvēģijas un Frančesku Alfano no Itālijas darbojās spēlē, kurā vajadzēja radīt projekta ideju un pēc tam arī izspēlēt. Projekta dalībnieki nolēma to realizēt arī dzīvē, tāpēc, atgriežoties no Norvēģijas, tapa apmaiņas projekts starp Itāliju, Latviju un Norvēģiju, kurā darbojas jaunieši no visām trim valstīm. Galvenais projekta akcents – jaunieši ar īpašām vajadzībām. Latvijas sabiedrībai joprojām ir aizspriedumi pret veselo jauniešu un jauniešu ar īpašām vajadzībām iesaistīšanos kopīgos radošos pasākumos. Projekta mērķis ir aicināt sabiedrību pieņemt citus tādus, kādi tie ir, un izmainīt attieksmi pret jauniešiem ar invaliditāti.

Itāliete Frančeska Alfano stāsta, ka organizācija, kas atbalsta šo projektu Itālijā, arī mēģina starptautisko apmaiņu ceļā dažādos radošos projektos savest kopā jauniešus ar invaliditāti un veselos. Itālijas skolās ir atsevišķi skolotāji, kas specializējušies darbā ar bērniem invalīdiem, taču arī šajā zemē ir grūtības organizēt invalīdu pilnīgu iekļaušanos sabiedrībā.

Četras dienas visu triju valstu jaunieši piedalījās dažādās radošās nodarbībās. Ar neverbālās komunikācijas jeb žestu un ķermeņa valodu jaunieši mācījās parādīt dažādas jūtas – bailes, prieku, bēdas, apmulsumu, naidu, mīlestību u.c. Šo uzvedumu rādīja Karostā uz centra "[email protected]" skatuves. Latvijas grupā darbojās septiņi jaunieši ar īpašām vajadzībām no bērnu un bāreņu aprūpes centra "Liepāja" un Jauniešu dienas aprūpes un rehabilitācijas centra. Itālijas grupā ir divi jaunieši ar invaliditāti, Norvēģijā – neviena. Norvēģu grupu pārstāv jaunie dejotāji, kas ar savu deju uzvedumu "Aprūpes krāsas" dosies turnejā pa Latvijas bērnu namiem.

Turnejas laikā Liepājas Bērnu nams ir pirmais, kurā parāda "Aprūpes krāsas". Projekta vadītājs Uve Hennings stāsta, ka uzvedums ir par dalīšanos ar citiem cilvēkiem, negaidot neko atpakaļ. Kopā ar itāliešiem uzvedumu rādīs 14 dienas Latvijas bērnu namos. Atgriežoties Norvēģijā, projekta dalībnieki skolēniem rādīs pašu uzņemto filmu par latviešu un norvēģu bērnu sadarbību. U.Hennings atzina, ka Norvēģija ir materiāli bagāta valsts, bet cilvēki zaudējuši daļu garīgo vērtību. Uve stāsta, ka 2002.gadā šī paša projekta ietvaros bijis Lietuvā, kur redzēja, kā bērnu nama bērni it visā dalās ar pārējiem, rūpējas par jaunākajiem: "Tās ir vērtības, kuras bagātas valstis laika gaitā zaudē. Šī projekta mērķis – mācīties rūpēties par otru un dāvāt citiem prieku." Liepāja norvēģiem ir ļoti iepatikusies, taču jau šodien viņi ir ceļā, lai turpinātu viesoties Latvijas bērnu namos.