Kurzemes Vārds

03:47 Pirmdiena, 26. oktobis
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Premjers – par algām, ES naudām un Liepājas problēmām

Sarmīte Pelcmane

Trešdien Ministru prezidents Indulis Emsis tikās ar reģionālo masu saziņas līdzekļu pārstāvjiem un informēja par plānotajiem budžeta grozījumiem, ES struktūrfondiem, par savu nostāju "īres griestu brīvlaišanā", par mūsu valstī saasinātajiem satiksmes drošības jautājumiem u.c. Premjers arī atbildēja uz žurnālistu jautājumiem.

Sociālās aprūpes darbiniekiem un pedagogiem – algu paaugstinājums

Runājot par gaidāmajiem budžeta grozījumiem, premjers norādīja, cik lielas summas paredzēts papildus piešķirt dažādām jomām.

Pirmām kārtām – priecīgs notikums sociālās aprūpes darbiniekiem – beidzot tiks palielinātas viņu algas, šim mērķim no valsts budžeta piešķirti 800 000 latu, līdz ar to apmēram 2000 darbiniekiem algas paaugstināsies no 124 latiem līdz 169 latiem.

Un tad – ilgi gaidītā pedagogu darba samaksas paaugstināšana! No šā gada 1.septembra pedagogiem tās tiks palielinātas vidēji par 25 latiem, mācību iestāžu vadītājiem par 47 latiem, bet augstskolu mācībspēkiem – par 166 latiem (to premjers nosauca par "mūsu parādu intelektam"). Bez tam ar likumu ir noteikts, ka pedagoga mēnešalga nedrīkst būt mazāka kā divas valstī noteiktās minimālās mēnešalgas (šobrīd minimālā mēnešalga – 80 latu). Šim mērķim no valsts budžeta tiks piešķirts vairāk nekā 9,5 miljoni latu. Šo lielāko ieguldījumu no budžeta I.Emsis nosauca par apzinātu, mērķtiecīgu rīcību, jo "bez labi apmaksātiem, augstu kvalificētiem pedagogiem mēs nevarēsim gūt labi apmācītus jauniešus, un savukārt bez viņiem nebūsim konkurētspējīgi Eiropā".

Te premjers atgādināja, ka "Jaunā laika" deputāti balsojuši pret, uzskatot, ka no budžeta to nav iespējams izdarīt. "Mēs savukārt nobalsojām par un pierādīsim, ka tas ir izdarāms gan šogad, gan nākamgad un vēl paliks nauda daudzām citām lietām," solīja I.Emsis.

Premjers uzskaitīja vēl veselu rindu jomu, kur pieaug finansējums. Tajā skaitā apmēram par 3 miljoniem latu palielinās aizņēmumu iespējas pašvaldībām, vairāki miljoni piešķirti reģionālās attīstības un teritoriju plānošanai, vienotā informācijas tīkla izveidošanai, ap 2,3 miljoniem latu – subsīdijām lauksaimniecībā, ar šo summu papildinot naudu, kas nāk no ES. Apmēram 13 miljoni latu aizies subsīdijām sakarā ar ES pievienošanās līgumā noteikto pienākumu izpildi, jo valstij ir atļauts papildus piemaksāt zemniekiem, un to valdība centīšoties izpildīt maksimālā apjomā.

Kopumā budžeta grozījumos paredzēti ap 53 miljoniem latu, kas piešķirami dažādām sfērām un vajadzībām, bez tam esot cerība vēl atrast un novirzīt 20 miljonus investīciju projektiem.

Gaida strauju uzplaukumu

Uz žurnālistu jautājumu, kā valsts spēj atrast tik lielas summas, ja visu laiku ir runāts par naudas trūkumu budžetā, I.Emsis atbildēja: "Nekas nav mazinājies, ienākumi budžetā pieaug, nacionālais kopprodukts palielinās tikpat strauji kā iepriekš. Esmu optimists, visam atliks naudas, arī pensiju indeksācija rudenī būs!"

Un vēl – premjers gaidot ļoti strauju Latvijas uzplaukumu saistībā ar ES fondu un struktūrfondu līdzekļu ieplūšanu Latvijā, ko viņš nosauca par pozitīvu šoka terapiju, kas gaidāma jau nākamgad.

"Divos gados – nākamgad un aiznākamgad ražošanā, lauku vides, zvejniecības, nodarbinātības problēmu risināšanā utt. tiks investēts vairāk nekā 400 miljonu latu. Tā ir neredzēta summa, tam vajadzētu radīt atgriezenisku efektu arī budžetā, kam noteikti strauji jāpieaug. Otra lieta ir Kohēzijas fonds – vides aizsardzībai, transporta problēmām, ceļu būvei, pievadiem, dzelzceļa sistēmas sakārtošanai, lidostām, ostām divos gados tiks novirzīti 325 miljoni latu, un vēl tieši maksājumi lauksaimniekiem par apstrādāto platību – ap 90 miljoniem latu. Kopumā tas veidos, ieskaitot šo kā iesākumgadu un abus pārējos gadus – ap 820 miljoniem latu, kas ir gandrīz viena ceturtdaļa no visa Latvijas budžeta." Pēc premjera domām, šai milzīgajai summai, kas ienāks Latvijā, vajadzētu radīt īpaši labvēlīgu gaisotni attīstībai. Protams, šajā laika periodā Latvijai ir jāmaksā arī Eiropai – apmēram 220 miljoni latu, tomēr atlikums pašas valsts rīcībā paliek pietieko