Kurzemes Vārds

17:00 Otrdiena, 7. aprīlis
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Liepājā sākušās šaha kaislības

Kaspars Migla

Tas gods pirmajiem izmēģināt Liepājas Latviešu biedrības nama izremontēto, nu daudz gaišāko un ērtāko halli vakar tika dots deviņu valstu šahistiem, jo jau vienpadsmito reizi startēja Baltijas valstīs plašākās šīs sporta veida sacensības "Liepājas rokāde". Bez spraigām šaha batālijām pie rūtotajiem galdiņiem vakardiena šī sporta vēsturē iegāja arī ar to, ka mūsu pilsētā notikušajā Latvijas Šaha savienības kongresā tika ievēlēts jauns valdes priekšsēdētājs – uzņēmējs Oļegs Lūkins.

"Open" turnīrā šoreiz piedalās nedaudz mazāk spēlētāju kā citus gadus – 136, taču tas nebūt neatvieglina iespēju pēc astotās kārtas iekļūt labāko sešiniekā, kas cīnīsies superturnīrā, jo titulētu un ambiciozu šahistu netrūkst. No lielmeistariem jāmin Ferdinands Hellers (Zviedrija, reitings – 2605), trīskārtējais "Open" uzvarētājs un 2002.gada superturnīra čempions Jevgēņijs Svešņikovs (Latvija, 2508), strauji progresējošais igaunis Kaido Kulaots (2593) un vēl viens mūsu kaimiņvalsts pārstāvis Mihails Ričagovs (2461). Ar viņiem konkurē pieci starptautiskie meistari, viena lielmeistare (Ingūna Erneste), vairāki FIDE meistari un gandrīz visi labākie Liepājas un rajona šahisti.

Šovakar notiks superturnīra pirmās trīs kārtas. Tie šahisti, kas bija ieradušies jau vakar, neslēpa prieku par iespēju atkal spēlēt mūsu pilsētā. Pat 2003.gada ASV čempions Aleksejs Šabalovs, kas šeit viesojās 2001.gadā, atzina, ka uzvarēt būs ļoti grūti. Tiešām, tādi vārdi kā Aleksandrs Halifmans, Daniels Frīdmans, Lūks van Veli, Jans Elvests un Edvīns Ķeņģis komentārus neprasa.

Jācer, ka nesakārtotības, nabagošanās un bezgalīgo parādu laiks, kas īpaši aktuāls bija Mārim Gulbim un pēc tam Valdim Kalnozolam vadot LŠS, būs beidzies. Vakar jaunievēlētais Šaha savienības valdes priekšsēdētājs Oļegs Lūkins, kas ir viens no firmas "Mūsa Motors grupa" līdzīpašniekiem un jaunības dienās arī spēlējis šahu, atzina, ka pieņēmis šo piedāvājumu ne dēļ slavas un publicitātes, bet ar mērķi pareizās sliedēs iegrozīt mūsu valsts šaha saimniecību. Šis bija pirmais gads, kad valsts čempionāts nenotika kā atsevišķs turnīrs, bet finanšu problēmu dēļ ir apvienots ar sacensībām "Rīga 2004", kas augusta vidū sāksies galvaspilsētā. Jaunais priekšsēdētājs teica, ka čempionātam jānotiek atsevišķi, kā tas bijis visus citus gadus. Situācija var izveidoties visai paradoksāla – čempiona slavu var saņemt šahists, ka turnīrā nebūtu spēlējis ne ar vienu mūsu valsts pārstāvi.

Vakar pēc četrām kārtām maksimālo punktu skaitu bija ieguvuši tēvs un dēls Jevgēņijs un Vladimirs Svešņikovi, kā arī starptautiskie meistari Artūrs Neikšāns un Meliss Kaneps (Igaunija). Atzīstami cīnās arī liepājnieks Vadims Daškevičs, kas pēc trim uzvarām cīnījās neizšķirti ar Kaido Kulaotu.