Kurzemes Vārds

08:06 Svētdiena, 29. marts
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Veic asins analīzes uz cita cilvēka vārda

Vai varam būt droši par personas datu aizsardzību?

Kristīne Pastore

Nepatīkams pārsteigums pavisam nesen gadījās kādai liepājniecei. Viņa uzzināja, ka dienā, kad pati nav bijusi pilsētā, viņai veiktas asins analīzes. Mediķi, kas ar šo starpgadījumu saistīti, nosauc to par nelielu pārpratumu, kamēr māte un meita uzskata, ka ar viņu vārdu un personas datiem iespējams veiktas nelikumīgas darbības. Kāda mums vairs var būt uzticība par personu datu un citas personiskas informācijas aizsardzību, jautā abas sievietes.

Vai ar mammu noticis kas slikts?

Viss sākās pavisam vienkārši. Jeļena Andreikina, kas strādā Centrālās slimnīcas laboratorijā, uzzināja, ka viņas mammai Tamārai Andreikinai ir veiktas asins analīzes. Lai gan mātei un meitai nav nekādu noslēpumu, iepriekš nekas nebija runāts par šādu vajadzību, tāpēc Jeļena nobijusies ne par jokam. "Pirmā doma bija, ka mammai ir noticis kaut kas slikts," sarunā ar "Kurzemes Vārdu" stāstīja Jeļena. Tā kā ar mammu tobrīd sazināties nebija iespējams, prātā ienākusi vēl kāda cita iespēja – varbūt mammai ir kādas veselības problēmas, kuras viņa no manis slēpj. Tomēr abas versija tūlīt arī atmestas, jo, kā sacīja Jeļena, "mamma todien nebija pilsētā un tāpēc uz analīzēm nemaz nevarēja ierasties". Protams, ja vien nebija notikusi kāda nelaime. Iespēja, ka pilsētā varētu būt vēl kāda cita sieviete ar tādu pašu vārdu un uzvārdu kā Jeļenas mammai, nepastāvēja, jo uz norīkojuma bijuši arī visi citi viņas dati: personas kods un mājas adrese. Nekādas kļūdas nevarēja būt – tā bija Jeļenas mamma Tamāra Andreikina.

Lai noskaidrotu, kas īsti notiek, jaunā sieviete devusies uz Jaunliepājas primārās aprūpes centru, kur pieņem mammas ģimenes ārste Alevtina Komarova. Lai gan daktere bijusi atvaļinājumā, uz analīžu norīkojuma bijis viņas zīmogs, tāpēc Jeļena tikās ar iestādes galveno medicīnas māsu Ņinu Babjuku. Tad arī noskaidrojies, ka norīkojumu uz analīzēm sievietei, kam tās veiktas, izrakstījusi vecmāte Sandra Arāja. Ieraugot norīkojumu, viņa neliegusies – jā, tas ir viņas rokraksts un arī zīmīte, kas uzlīmēta uz asins mēģenītes, esot ar viņas roku rakstīta. Un sieviete, kam šis norīkojums izrakstīts, esot teikusi, ka viņu sauc Tamāra Andreikina.

Vakarā, kad Jeļena beidzot satikusi māti, lai pastāstītu par tās dienas piedzīvojumiem, Tamāra pati bijusi ne mazāk pārsteigta. Nē, nekādas veselības pārbaudes viņai nav veiktas un arī slēpt no meitas viņai neesot ko. Tamāra sacīja: "Man prātā nevarēja ienākt, ka kaut kas tāds varētu notikt." Arī viņai pašai bijis interesanti uzzināt, kāpēc ar viņas personas datiem kādam citam cilvēkam veiktas analīzes, tāpēc nākamajā dienā uz veselības centru devusies viņa pati. Izrunājusies ar vairākām atbildīgajām personām, taču skaidrības tā arī nav bijis. Visbeidzot sieviete saņēmusi atbildi, lai neuztraucoties, jo nekas taču nav noticis, viņai par veiktajām analīzēm nauda neesot jāmaksā. Jeļena gan piebilst: "Lai arī māte par analīzēm nav maksājusi, no ģimenes ārsta maciņa tas ir prasījis krietnu summiņu, jo veiktas 12 dažādas reakcijas." Un tāpēc viņa brīnās: "Tik bieži ir dzirdēts, ka ģimenes ārsti atsaka pacientiem veikt izmeklējumus, jo trūkstot naudas, bet te, lūk, vieglu roku izraksta tik nopietnus izmeklējumus." Sievietes ir pārliecinātas, ka, iespējams, tas izdarīts pa draugam – kamēr ārste ir atvaļinājumā, māsiņa tā izpalīdz kādai savai paziņai. "Tikai nelaimīgā kārtā neviens neparedzēja, ka mana meita strādā laboratorijā un ka tas nāks gaismā," sacīja Tamāra.

Personas dati veselības aprūpes iestādē ir pilnīgi neaizsargāti

Pēc notikušā gan pati Tamāra, gan arī Jeļena ir konsultējušās ar juristiem, kas apgalvojuši, ka notikušais ir nopietns pārkāpums. Sievietei esot visas tiesības iesniegt prasību tiesā, un, visticamāk, ka viņa prāvu vinnētu. Taču viņa daudz vairāk par tiesāšanos vēlas saņemt atbildes uz vairākiem jautājumiem. Pirmkārt, kā varēja citam cilvēkam uzrakstīt analīžu norīkojumu ar citas personas datiem? Otrkārt, kā apgalvo Jeļena, tik specifiskas analīzes, kādas tika veiktas šai sievietei, parasti izraksta tikai un vienīgi ārsts, bet šajā gadījumā to veikusi māsiņa, kurai turklāt bijis pieejams ģimenes ārstes zīmogs – bez tā norīkojums ir nederīgs. Treškārt, ja šādi ir iespējams veikt analīzes, tad kur ir garantija, ka ar Tamāras datiem kādai citai personai nav veikti arī citi izmeklējumi vai izsniegtas medikamentu receptes. Ceturtkārt, kāda vispār var būt runa par personas datu un līdz ar to arī diagnozes un izmeklējumu datu aizsardzību, ja tie tiek izplatīti pilnīgi nekontrolēti?

"Es pie ārsta eju ļoti reti – praktiski tikai tad, kad man vajadzīgas veselības pārbaudes, lai varētu turpināt darbu," stāstīja Tamāra. Turklāt viņa ir satraukta arī tāpēc, ka baidās zaudēt darbu. "Ja nu tai sievietei, kurai uz mana vārda veica analīzes, pēkšņi atklāj kādu nopietnu slimību," domā Tamāra. Viņa strādā bērnudārzā par auklīti un tāpēc ar veselību visam ir jābūt kārtībā. Jeļena gan māti mierināja, ka likumdošana paredz neizpaust ziņas par personu veselības stāvokli, taču tajā pašā laikā sacīja, ka mūsu pilsēta ir pietiekoši maza un ziņas izplatās ļoti vienkārši. "Tas nozīmē, ja tai personai konstatētu, piemēram HIV pozitīvu reakciju vai hepatītu C un mēs par notikušo nebūtu uzzinājušas, manas mātes ambulatorā kartē tas viss būtu reģistrēts, turklāt, kur ir garantija, ka šīs ziņas neizplatītos pilsētā," Jeļena ir lakoniska. "Un tad ej nu pierādi, ka tā nav taisnība."

Notikušo skaidro kā nelielu pārpratumu

Jaunliepājas Primārās veselības aprūpes centra speciālisti: galvenā māsa Ņina Babjuka, vecmāte Sandra Arāja un arī ģimenes ārste Alevtina Komarova ir pārliecinātas, ka ir noticis vienkārši pārpratums. Iemesls tam esot gaužām vienkāršs – abu sieviešu ambulatorās kartes acīmredzot atradušās līdzās un, izrakstot nozīmējumu veikt analīzes, tās esot sajauktas. Kā sarunā ar "Kurzemes Vārdu" skaidroja S.Arāja, viņa savu vainu atzīstot, taču notikušajā neesot nekādas ļaunprātības. "Sieviete, kam izrakstīju nozīmējumu uz analīzēm, bija ieradusies pie ginekologa," viņa skaidroja. "Lai izrakstītu nozīmējumu uz analīzēm, es ņēmu viņas kartiņu, bet aiz pārskatīšanās paņēmu Tamāras Andreikinas kartiņu – tas arī viss." Pretenziju pret notikušo nav arī dakterei Komarovai – kā sacīja veselības centra vadītāja, naudu par veikto analīzi, kas ir 10 latu un ko atskaita no A.Komarovas pacientiem domātās naudas, S.Arāja esot samaksājusi. Savukārt Ņ.Babjuka skaidro, ka nekādu pārkāpumu neesot arī ar ārstes zīmogu – tas, dakterei aizejot atvaļinājumā, paliek pie māsiņas, ja gadījumā kādam pacientam pēkšņi vajadzīga kāda recepte vai kas cits, uz kā nepieciešams ārstes zīmogs. Visas notikušajā iesaistītās personas skaidroja, ka nekādas nelikumības vai kaitnieciskas darbības ar T.Andreikinas personas datiem neesot veiktas.

Mediķus tiesā nesūdzēs

It kā viss būtu skaidrs. Vēl tikai neatbildēts paliek jautājums, vai sieviete, kurai, pašai nezinot, analīzes bija izrakstītas uz Tamāras Andreikinas vārda, šajā norīkojumā neieskatījās un kļūdu nepamanīja? Tomēr S.Arāja apgalvo, ka viņa zinot, kam šīs analīzes ir izrakstījusi, tāpēc viss esot kārtībā – atbildes nonākšot pareizās personas kartītē. J.Andreikina tomēr īsti netic versijai par vienkāršu nejaušību. Arī T.Andreikina vairs nav īsti pārliecināta, kam var uzticēties. Šajā gadījumā, viņuprāt, notikušais nāca gaisā tikai un vienīgi nejaušības dēļ. Ja Jeļena nestrādātu laboratorijā, viņas tā arī nekad nebūtu uzzinājušas par to, ka svešai personai ir veiktas asins analīzes uz Tamāras vārda. Abas sievietes tomēr ir pārliecinātas, ka notikušais nav īsti godīgs darījums. Viņām ieteikts to risināt tiesiskā ceļā, taču viņas to nedarīšot, lai gan sākotnējā doma tāda bijusi. "Mums nevajag, lai kāds zaudē darbu vai saņem kādu citu sodu," sacīja Jeļena. "Mūsu vienīgā vēlēšanās ir uzzināt, kā tas varēja notikt un lai nekas tamlīdzīgs nenotiktu ar kādu citu cilvēku." "Un es uzskatu, ka esmu pelnījusi vismaz atvainošanos," piebilda Tamāra.