Kurzemes Vārds

06:08 Pirmdiena, 10. augusts
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Vienkāršo ļaužu vārdi sirdi ielīksmo visvairāk

Inita Gūtmane

Ja vajadzētu nosaukt Aizputes pagasta darbīgākos ļaudis, tad noteikti kā vienu no pirmajām, vajadzētu minēt Ēriku Tiļugu. Šķiet, ka viņa vienlaikus spēj atrasties visur – pildīt direktores vietnieces pienākumus audzināšanas darbā, vadīt skolēnu ansambli un diriģēt kori, doties dažādos izzinošos pārgājienos ar mazpulcēniem un spriest par svarīgām lietām deputātes krēslā.

Dzīvē viss vēl priekšā

Ērika Tiļuga sevi uzskata par vienkāršu cilvēku, kas ne ar ko neizceļas, tāpēc bija nedaudz apmulsusi par "Kurzemes Vārda" piedāvājumu pastāstīt par savu dzīvi. "Es vienmēr jūtos ļoti neērti, kad man pasniedz kādu atzinības rakstu, jo gribētos, lai tos iedod arī citiem, ne jau es vienīgā esmu pelnījusi," sacīja Ē.Tiļuga. Darbīgajai Aizputes pagasta patriotei, par kādu viņa sevi uzskata, pateicību rakstiski un mutiski ir teikušas daudzas augsti stāvošas amatpersonas. Pēdējais pateicības raksts, ko pasniedza 1.maijā, par ieguldījumu jaunatnes audzināšanā atceļoja no izglītības ministra Jura Radzēviča. Tomēr vistuvāk sirdī paliekot tie labie vārdi, ko sacījuši pagasta ļaudis, piemēram, par pēdējiem pagasta Jāņiem, kas tur atkal ir atjaunota tradīcija.

Aizputes pagasta pamatskolā Ē.Tiļuga nu jau ir aizvadījusi daudzus gadus un par šo vietu viņai ir tikai labas atmiņas. Bet arī par Skrundu, kas ir viņas bērnības zeme, ir ne mazāk jauku stāstu. "Jau bērnībā es biju ļoti aktīvs bērns, tādi paši bija arī mani sētas draugi, ar kuriem vasaras nogalēs izveidojām koncerta programmu un dziedājām saviem vecākiem," atceras skrundeniece.

Var teikt, kā mūzika Ērikas kundzes dzīvei vijusies cauri visu mūžu – pamatskolas laikā sākusi spēlēt ģitāru, kas gan viņai ļoti nepaticis, septītajā klasē ieguvusi labākās bundzinieces titulu, bet, pārceļoties uz dzīvi Aizputes pagastā, sākusi dziedāt arī korī. Pašreiz viņa vada mazāko klašu ansambli un skolēnu kori. "Es nezinu, no kurienes man ir šī mīlestība uz mūziku, jo neviens manā ģimenē nebija muzikāls," prāto aktīviste. Viņas vīrs Linards palepojas, ka Ērika protot spēlēt arī flautu un klavieres un pati ar savām rokām izgatavojusi kokli.

"Vairogdziedzera slimības dēļ man ilgu laiku bija liegta iespēja dziedāt, bet nu tas ir izoperēts, un es esmu kā no jauna piedzimusi – varu atkal skaidri runāt, dziedāt un smieties – tā ka man dzīvē viss vēl priekšā," priecājas Ē.Tiļuga.

Darbojoties gūst enerģiju

Ē.Tiļugai kā direktora vietniecei audzināšanas darbā ir jāorganizē dažādi pasākumi, jāpalīdz skolēniem līdzpārvaldē un jādara daudzi citi darbi, tāpēc nākas rast kopīgu valodu ar visa vecuma ļaudīm. "Es esmu diezgan prasīga un stingra, bet ne diktatoriska. Cenšos uzklausīt ikvienu bērnu un saskatīt viņā kādu talantu, kuru mudinu pilnveidot." Dzīvesbiedrs Linards piebilst, ka Ērika vislabāk saprototies ar pašiem mazākajiem bērniņiem, ar kuriem viņa labprāt rotaļājas un kopā uzdzied. Bet arī ar lielajiem bērniem, kā viņa dēvē savus skolas kolēģus, mēģinot sadzīvot draudzīgi.

Īpašu prieku optimistiski noskaņotajai sievietei sagādājot pasākumu organizēšana, liels prieks esot arī gādāt par izveidotā klubiņa "Labie draugi" aktivitātēm, kur darbojas Aizputes pagasta pamatskolas skolēni kopā ar Lažas Speciālās internātskolas audzēkņiem. "Skolā rīkotajos pasākumos parasti iesaistās visi skolotāji. Ja ir Lieldienas, tad esmu zaķa tērpā, ja Valentīna diena – tad izrotājusies ar dažādām sirsniņām," smej Ē.Tiļuga.

Viens no Ē.Tiļugas mīlestības darbiem ir mazpulka vadīšana, ko iesākusi darīt deviņdesmitajā gadā. "Sākumā man bija tikai pieci skolēni, bet nu jau ir prāvs pulciņš, ar kuriem piedalāmies sacensībās, ziemas mēnešos rīkojam konkursus, kopā izšujam un veidojam vides spēles." Mazpulka vadītāja sacīja, ka, darbojoties ar mazajiem dabas draugiem, varot gūt daudz noderīgas idejas un jauki pavadīt laiku, lietderīgas un interesantas esot arī tikšanās ar mazpulku vadītājiem.

Uzvar vienkāršība un atklātība

"Interesanti ir pastrādāt arī ar pieaugušiem cilvēkiem," par darbošanos Pagasta padomē smej Ē.Tiļuga. Viņa sacīja, ka apzināti nav tiekusies uz deputātes amatu, bet pagasta cilvēki viņu ievēlējuši, lai gan viņa ilgi domājot, kāpēc izpelnījusies tādu atzinību. "Pirms vēlēšanām es ļaudīm teicu, ka strādāšu kā līdz šim, ka neesmu nekāds naudas maiss un finansiāli pagastam nekādi nespēšu palīdzēt. Domāju, ka viņi ievēlēja mani, jo pazīst un uzticas," prāto deputāte. Viņa ir gandarīta, ka pašvaldībā var atklāti izteikt savas domas un ieteikumus, kuri tiekot ņemti vērā.

Aizputes Pagasta padomes priekšsēdētājs Aivars Šilis raksturoja Ē.Tiļugu kā aktīvu sievieti, kura palīdz uzturēt pagastā kultūras dzīvi, noorganizējot dažādus svētkus, tāpat nekad nesaka "nē" ideju realizēšanai.

Pašreizējā aizputniece nepieļauj domu par savu spēju pierādīšanu kādā lielā pilsētā, jo viņai patīkot darboties tieši mazajā pagastā, kuru uzskata par savu miera ostu. "Žēl, ka Aizputes pagastā nav nekādas ražotnes, tāpēc mērķtiecīgie jaunieši aiziet prom un neatgriežas," nopūšas pagasta patriote.

Rosoties šurpu turpu, Ē.Tiļuga tomēr atrod laiku saviem mājas prieciņiem, vislielāko gandarījumu sagādājot zeķu adīšana, vērojot kādu romantisku filmu otrdienas vakaros. Gaidīti ir arī ģimenes svētki, kuros sanāk kopā visa lielā radu saime. "Parasti mēs sapulcējamies Kapu svētkos, pēc kuriem kārtīgi izdancojamies un uzdziedam," stāsta mājas pele, kā Ērika sevi dēvē.

Rosīgā sieviete labprāt padalās arī ar saviem nākotnes sapņiem – viņa vispirms vēlas sakārtot savu ģimenes dzīvi – izremontēt māju, sagaidīt, kad dēls Niks apprecēsies un varēs kļūt par labu vecmāmiņu. Lai neatpaliktu no abiem saviem ģimenes vīriešiem, viņa vēlētos arī vēl pamācīties.