Kurzemes Vārds

21:25 Svētdiena, 20. septembris
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Nīcas lielo lomu izvelk kuldīdznieks

Anda Pūce

Sestdien Nīcā, Bārtas upes malā, vairāki desmiti lielu un mazu zivju mednieku pulcējās uz pirmo reizi organizētajām makšķerēšanas sacīkstēm "Nīcas lielais loms". Tās sadarbībā ar Nīcas Pagasta padomi par īstiem makšķernieku svētkiem pārvērta makšķerēšanas piederumu veikala "Pie Kuzmiča" saimnieki Sandis un Jānis Dzenīši, kas uzvarētājiem piesolīja lielas balvas tūkstoš latu vērtībā – piepūšamas gumijas laivas, jaunus makšķerkātus un spoles.

Pēc Bārtas upē dzīvojošajiem asariem, sapaliem, raudām, līdakām, kā arī citām zivīm bija ieradušies ap 70 pieaugušo un 15 jauno makšķernieku no Nīcas, Liepājas un rajona, Kuldīgas, Rīgas, Dobeles un citām vietām. Patiesībā tika gaidīts vēl vairāk dalībnieku, tomēr rīkotāji, ja arī bija vīlušies, to neizrādīja. Raķete pulksten desmitos deva startu sacensībām, bet pēcpusdienā tiesnešu kolēģija devās svērt izmakšķerētās zivis. Pagasta strādnieki iepriekš bija sakopuši upes malu un gatavojušies sacensībām, tāpēc viss notika laikus un labā kvalitātē. Arī bargie tiesneši oranžajos krekliņos nekādus pārkāpumus nekonstatēja un uzvarētājus noteica pēc noķerto zivju smaguma.

Četrus gadus vecais liepājnieks Aleksejs bija jaunākais sacensību dalībnieks un visus pārsteidza. Sacensībās viņš pieteicās pārstāvēt Latviju, bērnu konkurencē izvilka otru lielāko zivi un katram skaidrā latviešu valodā varēja pastāstīt, ka izvilcis divas zivis, kas svēra 54 gramus. Puisēns tika pie vairākām godalgām, un skatītāji viņu sveica ar ovācijām. Bet no mazajiem makšķerniekiem, kas sacentās Vecupē, uzvarētāji izrādījās Liepājas rajona puikas. Trešajā vietā ierindojās nīcenieks Agris Ābrams, otrajā vietā – Andžs Flaksis no Dunalkas, kas noķēra arī lielāko zivi – 76 gramus smagu asari, bet pirmā vieta tika liepājniekam Raivim Stonim, kura loms svēra 806 gramus. Ar šādu rezultātu viņš būtu iekļuvis labāko trijniekā arī starp pieaugušajiem.

Sieviešu konkurencē sacentās labāko trijnieks. Proti, makšķernieču, kas blakus kungiem vairākas stundas Bārtas malā stāvēja ar bada pātagu rokās, vispār bija tikai trīs, tāpēc visas kāpa uz goda pjedestāla. Liepājniecei Sandrai Ļaudapai, kas ieguva pirmo vietu un piepūšamo gumijas laivu balvā, uzķērās tikai nieka 159 gramus smags loms, taču ar to pietika, lai uzvarētu.

Otro vietu izcīnīja, pareizāk būtu teikt, izvilka nīceniece Rasma Rāva. Sirmā kundze bijusi pirmā no pagasta ļaudīm, kas pieteikusies makšķerēšanas sacensībām. Viņa sacīja, ka makšķerējot Bārtā jau kopš bērnības un arī makšķerēšanas sacensībās nepiedalās pirmo reizi, turklāt makšķernieces nemaz neesot tik reta parādība.

Trešā vieta un jauns makšķerkāts ar spoli tagad ir Liepājas ģimenes ārstes un narkoloģes Lailas Atiķes īpašumā. Viņa gan sacensībās sevi pieteica kā nīcenieci, jo tieši šeit Kalnu Rubeņos ir Atiķu ģimenes īpašums, kurā tiek pavadīts katrs brīvais brīdis. Daktere jau iepriekš atzinusies savā vājībā uz makšķerēšanu, un tāpēc zinātāji nebija izbrīnīti, redzot viņu dalībnieku pulkā. Patiesībā Laila bija ieradusies makšķerēt ar visu ģimeni, bet ne vīram Uldim, ne dēlam Kasparam viņu pārspēt nebija pa spēkam, un ģimenes vīrieši šoreiz palika bez godalgām, toties priecājās par mammas panākumiem.

Nīcenieks Jānis Brūvelis, kas noķēra aptuveni puskilogramu zivju, bija vienīgais no pagasta vīriešiem, kam izdevās ielauzties profesionālo makšķernieku pulkā kā trešajam labākajam. Otrajā vietā jau bija kuldīdznieks Nauris Golodovs ar 580 gramu smagu lomu, bet pirmais izrādījās Latvijas makšķerēšanas izlases dalībnieks Guntis Kārkliņš no Kuldīgas ar 675 gramus smagu lomu. Gunti darbībā jau no rīta vēroja vesels pulks skatītāju, jo viņš darbojās pēc principa met un velc, citu acu priekšā pildot trauku ar mazām zivtelēm.

Līdzīga ļaužu drūzmēšanās bija arī ap kuldīdznieka Ivo Kalnmaļa sektoru, jo ļaudis ātri vien saprata, ka tas ir potenciālais uzvarētājs. Un tā arī bija – 1503 grami zivju un galvenā balva – piepūšamā gumijas laiva dodas uz Kuldīgu. Komandas "Salmo" pārstāvji rīkojās ar vairākiem makšķerkātiem, tos mainot, izmantoja ēsmu un, kā vīri teica, prata pasvilpt zivīm, lai tās ķeras. Kuldīdznieki ir vieni no spēcīgākajiem Latvijā, G.Kārkliņš, piemēram, ir 2004.gada Latvijas čempions zemledus makšķerēšanā, arī vairākkārtējs Latvijas čempions un Baltijas kausa ieguvējs makšķerēšanā ar pludiņa makšķeri. Kuldīdznieku bada pātagas vien ir vairākus tūkstošus eiro vērtas un jo tās dārgākas, jo vieglākas un izturīgākas. Arī ēsmu sagatavo speciāli konkrētajām sacensībām.

Lielākās zivs īpašnieks tomēr izrādījās liepājnieks – uz Pāvela Modina mestā āķa uzķērās 164 gramus smags asaris. Bet varbūt, ka ieteikums nākamgad rīkot sacensības profesionāļiem un amatieriem būtu vērā ņemams.

Katrā ziņā veikala "Pie Kuzmiča" saimnieki izteica cerību, ka sacensības izvērtīsies par tradīciju, un šķiet, ka iebildumu nebija ne nīceniekiem, kas jauki pavadīja dienu, vērojot makšķernieku rosīšanos Bārtas malā, ne makšķerniekiem, kas vēlāk devās uz zvejas vada vilkšanu Jūrmalciemā, ne viņu ģimenes locekļiem, kas apskatīja Nīcas pagasta jaukumus, ne arī visiem citiem, kas ballējās muižas parkā kopā ar Viktoru Zemgalu. Bet ja jūs nebijāt klāt sacensībās, tad dodieties uz veikalu, nopērciet zivi un palūdziet to pārdevējai uzmest gaisā. Jo jūs taču vienmēr mājās nesat tikai paša ķertas zivis!