Kurzemes Vārds

21:27 Svētdiena, 20. septembris
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Liepājas turnīrā dominē igauņi

Kaspars Migla

Vakar Liepājas Latviešu biedrības namā noslēdzās vienpadsmitais starptautiskais turnīrs šahā "Liepājas rokāde". Pēc četras dienas ilgušajām kaislībām uz un ap rūtotajiem galdiņiem par superturnīra čempionu kļuva Igaunijas lielmeistars Kaido Kulaotss, turnīrā "Open" visus apsteidza viņa tautietis Melis Kaneps, bet ātrspēlē...

Superturnīrā jau pēc pirmajām kārtām savas pretenzijas uz pirmo vietu pieteica pērnā gada uzvarētājs, FIDE 1999.gada pasaules čempions Aleksandrs Halifmans, Kaido Kulaotss un mūsu Daniels Frīdmans. Šo trijotni, kas dažādā secībā atradās vadībā visu turnīra laiku, reizi pa reizei noķēra titulētais Igaunijas lielmeistars Jans Elvests. Halifmans čempionu skrējienā "paslīdēja", zaudējot Lūkam van Veli. Tāpēc viņam tikai ceturtā vieta. Starp citu, piecos superturnīros Liepājā 51 partijā viņam tas bija otrs zaudējums. Bez zaudējumiem sacensības beidza tikai trīs – Kulaotss, Frīdmans un lietuvietis Aloizs Kveinis, kurš, tiesa, uzvarēja tikai vienu pretinieku, tādēļ palika sestajā vietā. Ar labāku papildrādītāju par "Liepājas rokādes" superturnīra jauno čempionu kļuva un 2000 dolāru nopelnīja Kulaotss. Šogad viņš rāda ļoti labu sniegumu arī citās sacensībās, uzvarēdams Paules Keresa piemiņas turnīru Igaunijā un "Capelle la Grande" Francijā, kurā spēlēja 434 (!) šahistu.

Frīdmanam ar otro vietu nācās samierināties jau otro gadu pēc kārtas. Kā neliels mierinājums viņam var kalpot uzvara tenisa turnīrā sestdienas rītā. Šahistu, organizatoru un sponsoru cīņā otrais palika van Veli, bet trešais – Āris Ozoliņš. Teniss ir šahistu iecienīta spēle un relaksācijas iespēja reizē, taču Frīdmans sūdzējās, ka tajā Vācijas reģionā, kurā viņš pašlaik dzīvo, bieži līst, tādēļ laukumus spiests apmeklēt retāk, nekā gribētu.

Spēlētājs ar visaugstāko reitingu superturnīrā bija Lūks van Veli. Reitings 2680 pasaules rangā viņu ierindo 25.vietā, taču Liepājā jau otro gadu pēc kārtas viņš paliek tikai piektais. Iemesls – 25 minūtes apdomas laika katrai partijai ir par ātru, lai parādītu labāko sniegumu. Grūti klājās arī labākajam no aktīvajiem islandiešu šahistam Hannesam Stefansonam, kas palika astotais. Liepāju viņš "atrada", pateicoties kopīgam treniņdarbam ar biežu mūsu pilsētas viesi Kveini.

Pēc sešu labāko aiziešanas uz superturnīru, nedaudz novājināto "Open" izdevās uzvarēt Melim Kanepam, kas 13 kārtās ieguva 10 punktu. Par vienu punktu no viņa atpalika mūsu Vadims Daškevičs, kuram nācās samierināties ar piekto vietu un labākā liepājnieka balvu. Viņa tēvs Vitālijs uzvarēja savā reitinga grupā, bet Arkādis Kovaļevskis bija otrais jauniešu vērtējumā.

Šis turnīrs nevarētu notikt bez sponsoru atbalsta: Liepājas dome, SEZ, "Liepājas metalurgs", "Tonus Elast", salons "Avēnija", "Pokers", "Māja", "Hidrolats", "Būvnieks", "Līvu alus", "Elektrons & K", "ETB", Tenisa sporta skola, Liepājas Sporta pārvalde un Kirovs Lipmans.

Superturnīra noslēguma tabula

1.Kaido Kulaotss (Igaunija, 2593) – 9 punkti, 2.Daniels Frīdmans (Latvija, 2590) – 9, 3.Jans Elvests (Igaunija, 2605) – 8,5, 4.Aleksandrs Halifmans (Krievija, 2669) – 8,5, 5.Lūks van Veli (Nīderlande, 2680) – 7,5, 6.Aloizs Kveinis (Lietuva, 2565) – 7, 7.Edvīns Ķeņģis (Latvija, 2563) – 7, 8.Hanness Stefansons (Islande, 2549) – 7, 9.Jevgēņijs Svešņikovs (Latvija, 2508) – 6,5, 10.Aleksandrs Šabalovs (ASV, 2605) – 6, 11.Arnolds Luckāns (Latvija, 2455) – 6, 12.Arturs Neikšāna (Latvija, 2440) – 4,5, 13.Vladimirs Svešņikovs (Latvija, 2166) – 3,5, 14.Antans Zapolskis (Lietuva, 2349) – 1.