Kurzemes Vārds

21:01 Svētdiena, 20. septembris
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Skatiens

Atvēsinoši, pamācoši, pelnīti

Ints Grasis

Karstais ūdens daudzdzīvokļu māju iemītniekiem ir liegts jau trīs nedēļas. Liepājnieki kā nu kurais risina personiskās higiēnas problēmas šajā situācijā, ko nekādi nevar nosaukt par normālu. Tāpēc jau neviens netīrs nestaigā. Bet.

Man ir kauns, ka es, liepājnieks, uz pārējās Latvijas fona neesmu vairs baltais cilvēks – nesaņemu vienu no nepieciešamākajiem komunālajiem pakalpojumiem – karsto ūdeni. Pilsēta ar miljonus vērtiem koncertzāles, multihalles projektiem, mūzikas un kultūras galvaspilsēta savu patriotismu un lepnumu tagad skalo aukstā ūdenī. Arī dažu mūsu pašvaldības vadītāju citkārt godkārīgās, pretenciozus teikumus mīlošās mutes jāmazgā ar aukstu ūdeni. Nu ko – atvēsinoši, pamācoši, pelnīti. Par to esmu pārliecināts.

Diemžēl uz pilsētas tēlu nekādi nespodrinošās nots jau parādījušās pirmās negatīvās iezīmes, smīkņāšana, arī spekulācijas, sak, nevajag jums tur laukos lēkāt augstāk par savu…

Spilgts piemērs ir premjera Induļa Emša teiktais, izsakot viedokli pasaules hokeja čempionāta otrās ledushalles sakarībā, uz kuras būvniecību joprojām pretendē arī Liepāja. Ja jau jūs, draugi, nevarat tik vien, kā nodrošināt pilsētu ar karsto ūdeni, kādu atbildi jūs cerat saņemt no valdības? Pilnīgi pamatota ironija, un tomēr nav nopietni šā brīža problēmas uzņēmumā "Liepājas siltums" saistīt ar pasaules hokeja čempionātu, kas Latvijā plānots 2006.gadā.

Bet tas taču nav vienīgais vērienīgais pasākums, kas vienkārši var aiziet gar degunu. Ūdens trumpi var izspēlēt jebkurš un vēl arī labu laiku pēc tam, kad šī problēma mūsu pilsētā tiks atrisināta, ja kaut mazākajā mērā tas kādam var būt izdevīgi. Cīnoties par naudas piesaisti Liepājai – un šī cīņa taču ir pati nežēlīgākā no cīņām, kurās ir maz draugu, bet daudz konkurentu, – šis sprungulis var atkal likt sevi manīt. Itin vienkārši kādu starptautisku forumu, kura finansēšanā piedalās dažādi fondi, Eiropas Savienība, valdība, var novirzīt uz kādu citu pilsētu, piemēram, Ventspili, kurai ir vairāk finanšu resursu un kura nav nolaidusi siltumapgādes sistēmu līdz tādam kliņķim kā mēs.

Kas vainīgs? Nemaksātāji, "Liepājas siltums", Liepājas dome? Protams, ka visi uzskaitītie. Kāds varbūt ļaunajiem vēl grib pieskaitīt "Latvijas gāzi". Tiem es gribu atgādināt jauno laiku vēsturi – pagājušā gadsimta deviņdesmitos gadus. Tikai pateicoties "Latvijas gāzes" pretimnākšanai, nenogrima Liepājas rūpniecības lielākais valis – "Liepājas metalurgs", kas pirms privatizācijas bija bezdibeņa malā. Pat bail iedomāties, kas būtu noticis, ja pārtrauktu kūpēt metalurgu skursteņi... Gāzinieki noticēja uzņēmuma atdzimšanai un piecieta parādus, kas bija mērāmi miljonos. Vai būtu jāpiecieš arī "Liepājas siltuma" vairāk nekā pusmiljons? Pienākuši citi laiki. Arī gāzinieku valdes priekšsēdētājs Adrians Dāvis, kam ir dziļas Liepājas saknes, nevar būt vienpersonisks situācijas noteicējs, jo uzņēmumam ir citi īpašnieki.

Ar krupi kaklā staigā arī mūsu pašvaldības vadītāji, jo neba viņi ir bez vainas. Kā nekā ar siltuma problēmām pašvaldība netiek galā daudzu gadu garumā. Nu esam lūdzēji: lepnums jāliek pie malas un jāsauc palīgā valdība.

Rūpes par siltumapgādi ir viena no pašvaldības galvenajām funkcijām, kas ierakstīta likumā "Par pašvaldībām". Pirms diviem gadiem galveno nelaimes iemeslu domes amatpersonas meklēja administratorē un apstāklī, ka domei nav pietiekami liela svara "Liepājas siltuma" akcionāru vidū. Tomēr 2002.gadā Finanšu ministrija nodeva Liepājas domei siltumuzņēmuma kapitāldaļas 4,4 miljonu latu apmērā. Toreiz domes priekšsēdētājs Uldis Sesks sacīja, ka tas ir pats veiksmīgākais rezultāts, kāds varētu būt, citādi siltumapgādes struktūra mūsu pilsētā būtu lielās briesmās.

Bet briesmas draud joprojām. Cerams, ka aktīva, saskaņota un produktīva darbība tās novērsīs, citādi pie varas esošajiem būs visai sarežģīti apvārdot vēlētājus nākampavasar plānotajās pašvaldību vēlēšanās.