Kurzemes Vārds

20:08 Svētdiena, 20. septembris
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Smilšu draugu atkaltikšanās prieks

Inita Gūtmane

Jau devīto reizi Latvijas mākslas skolu audzēkņi tikās Pāvilostas jūrmalā, lai rādītu savu izdomu, spējas un neatlaidību smilšu skulptūru festivālā "Zelta smilšu grauds". Kā atzina pasākuma rīkotāji, ar katru gadu top arvien kvalitatīvāki un interesantāki darbi, un par to varēja pārliecināties ikviens festivāla apmeklētājs.

Lai gan laika apstākļi īpaši nežēloja smilšu skulptūru veidotājus – vienu brīdi aktīvistu muguras cepināja saulīte, citu mirkli atkal vējš piebārstīja acis ar smalkajām jūrmalas smiltīm, – tomēr tas nevienam netraucēja radīt oriģinālas smilšu skulptūras. Jūrmalas smiltīs omulīgi sagūla smilšu ronīši, saulē gozējās sniegavīrs, zābaks, no kura stulma pasauli vēroja mazs kurmju mazulis, bija krabis, pele ar grāmatu uz muguras, valis, laika vērotāji un daudzi citi pacietīgā darbā radīti veidojumi, kas vienaldzīgu neatstāja nevienu. Lielais interesentu pulks ar fotoaparātiem rokā un bērni, kuru sejās rotājās smaids, sastopot lielos un skaistos smilšu draugus, apliecināja, ka šā pasākuma tradīcija nedrīkst pārtrūkt.

Mazās igaunietes Agnese un Ēlika Lipingas, kas jau vairākus gadus apmeklē smilšu skulptūru festivālu, pastāstīja, ka par to esot sajūsmā. "Var apskatīt ne tikai daudz interesantu skulptūru, pasākums valdzina arī ar savu jautro un radošo gaisotni," sacīja Agnese. Pāvilostniece Jana, kas bija ieradusies ar meitiņu Karolīni, uzskata, ka festivāla tradīcija noteikti ir jāturpina. "Jo vairāk cilvēku brauks uz Pāvilostu, jo labāk," pārliecināta Jana.

Pāvilostas Mākslas skolas direktors Zigmunds Vilnis pastāstīja, ka pamatekspozīcijas skulptūras veidoja mākslas skolu komandas no Pāvilostas, kas šādā pasākumā piedalās jau devīto gadu, no Liepājas, Kuldīgas, Aizputes, Ventspils, Priekules, kā arī sabiedriskā organizācija "Svētelis" no Jelgavas. Pamatskulptūru grupā pavisam bija pieteikti četrdesmit darbu, bet starptautiska žūrija no tiem atlasīja sešpadsmit labākos.

Hobby grupu, kurā varēja piedalīties ikviens smilšu skulptūru veidotājs, veidoja trīspadsmit komandas. "Var teikt, ka kopējais izpildījuma līmenis ir ļoti augsts, tostarp hobby grupā," ir gandarīts Z.Vilnis. Viņš sacīja, ka vieni no spēcīgākajiem gadu no gada ir Ventspils un Liepājas mākslas skolu pārstāvji. Jāpiebilst, ka arī pāvilostnieki liek konkurentiem sarosīties. Tāpat kā pērn, ar uzvaru mājās atgriezās Ventspils Mākslas skolas jaunieši – šoreiz laurus plūca darbs "Peļvēderi", kas ieguva arī otro vietu pēc skatītāju simpātiju vērtējuma. Aizsaulē aizgājušā šā festivāla atbalstītāja Miervalža Tupeša balvu saņēma hobby klases pārstāves no Kuldīgas – Ieva Grīna, Andra Andersone, Elīna Viļuma, Ieva Kesenfelde un Gints Kapins par darbu "Muiža". Bet skatītāju vislielāko mīlestību izpelnījās Pāvilostas Mākslas skolas audzēkņu darbs "Lama".

Uzvarētājus noteica paši konkursa dalībnieki, kas izvirzīja labāko konkurenta darbu. "Kas gan cits var labāk novērtēt, ja ne tas, kas iepazinis smilšu skulptūru veidošanas procesu," pamatoja Z.Vilnis.

Liepājas Bērnu mākslas skolas absolvente Sigita Janvāre ar sešiem šīs mācību iestādes audzēkņiem bija izvēlējusies izveidot smilšu skulptūras, kas saistītas ar jūru, – krabi un sfinksu ar nāriņas asti, kas ķer saules starus skaistajā Pāvilostas pludmalē. S.Janvāre sacīja, ka bērni festivālu ik vasaru ļoti gaidot, jo tad ir iespēja sadraudzēties ar citu mākslas skolu audzēkņiem. "Smilšu skulptūru veidošana bērnos attīsta telpisku un plastisku domāšanu. Uzzīmēt bērni prot daudz ko, bet viņiem ir jāpadomā, kā to varēs uztaisīt no smiltīm," sacīja S.Janvāre.

Viņa teica, ka smilšu skulptūru veidošana ir ļoti grūts darbs, kas aizņem daudz laika, tāpēc jau iepriekšējā vakarā komanda izveidojusi smilšu kaudzi un ar spaiņiem sanesa ūdeni. "Lai izveidotu smilšu skulptūras, ir nepieciešama liela pacietība, jo smiltis ir ļoti trausls materiāls. Ik pa laikam kāda detaļa var nobrukt, un tad tā atkal jāveido no jauna," teica S.Janvāre. Par viņas vārdu patiesumu pārliecinājāmies tajā pašā mirklī, jo sfinksai lēni nobruka galva, un šā procesa vērotāju sejās parādījās žēluma izteiksme.

Uzvarētājas skulptūras "Peļvēderi" veidotājas no Ventspils Mākslas skolas piekrīt liepājniecei, ka darbiņš ir sarežģīts, tomēr prieku sagādājot pats process, un tad jau aizmirstoties viss grūtums. Viņas atzīst, ka konkurenti ar katru gadu paliekot arvien spēcīgāki, kas mudina arī pašām neapstāties un sevi pilnveidot.

Konkursa dalībnieku domas par to, kādi laika apstākļi ir vislabvēlīgākie skulptūru veidošanai, dalījās. Citi bija pārliecināti, ka jābūt saulītei, kas uzlabotu garastāvokli, dažiem siltums šķita traucējošs, jo nogurdinot. Izskanēja arī atziņa: ja ir gribēšana darboties, tad ne saule, ne lietus nespēj aizkavēt. Hobby klases pārstāve Paula Sekača no Pāvilostas vidusskolas pastāstīja, ka viņas komandas veidotajai skulptūrai "Laika vērotāji" ierosmi devuši tieši sliktie laika apstākļi, kas šogad nevienu nelutina.

Festivāla diena ar apbalvošanu vēl nebeidzās. Kad saulīte devās uz dusu, uzstājās A.Buņķa vadītais jauniešu simfoniskais orķestris no Rīgas rajona. Skaistu skatu varēja vērot, kad aizdedzināja ugunsskulptūru – kaktusu, ko veidoja mākslinieki Ainars Zingniks, Zigmunds Vilnis un Valdemārs Vilnis.