Kurzemes Vārds

21:23 Piektdiena, 21. februāris
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu (abonementa cena 1 dienai – EUR 0,50, 30 dienām – EUR 6,83).
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kā kļūt par reģistrētu lietotāju? VIDEOPAMĀCĪBA

Aizmirsusies parole?

Mūzika

Deviņas grupas cīnīsies par 4000 latu

Festivāla "Liepājas dzintars" konkursanti

Emīls Dreiblats

Jau tradicionāli festivāla "Liepājas dzintars" neatņemama sastāvdaļa ir konkurss. Tā nolikums pēdējās desmitgades laikā piedzīvojis dažādas pārmaiņas, bet būtība palikusi nemainīga – noskaidrot vēju pilsētā pulcinātās kompetentās žūrijas viedokli par konkursantu piedāvāto muzikālo sniegumu. Arī šogad vērtētāju simpātijas centīsies iekarot grupas un izpildītāji, kuras pārstāv gana plašu muzikālo stilu diapazonu, un tādēļ, kā jau allaž, žūrijas uzdevums nebūs no vieglajiem, jo ar vidusmēra patērētāja pašpietiekamo patīk – nepatīk šādos konkursos vien cauri netikt. To, kādi būs žūrijas izvēlētie vērtēšanas kritēriji, mēs uzzināsim reizē ar laureātu paziņošanu. Bet pirms tam varam ieskatīties, kas tad īsti šogad pretendēs uz festivāla "Liepājas dzintars" galveno balvu.

"Post Factum" (Liepāja)

Kas būtu "Liepājas dzintars" bez liepājniekiem. Grupas nosaukums radies 1996.gadā, reizē ar tās dibināšanu. Sākotnējais variants gan bija "Post Scriptum", tomēr tas neesot atbildis mūziķu spēles stilam, un viņi labāk jutuši sevi kā "Post Factum".

Grupa "Post Factum" ļoti maz koncertēja kopā ar citiem, tā vietā organizējot pati savus koncertus un festivālus. Sākotnēji uzstāšanās reizēs kompozīciju ilgums bija pat 20 minūtes. Ar mūziku tika pausts sava veida avangardisms, kaut kas līdzīgs pasaulslavenajai progresīvā roka grupai "Pink Floyd". Šobrīd "Post Factum" spēlē smago rokmūziku, ir izveidota jauna programma. Grupas dalībnieki, izņemot vokālistu, ir liepājnieki.

Par zelta laikiem mūzikas vēsturē grupas dalībnieki uzskata 70.gadus, kad svarīga bija prasme spēlēt un mūziķi dziesmās ielika sirdi un dvēseli. No to laiku mūziķiem liepājnieki kautrīgi mēģina mācīties, cerot, ka nākotnē rokmūzika, atgriežoties ar jaunu sparu, atkal spēs sevi apliecināt.

"Kurzemes Vārda" prognoze: tradicionāli laukuma saimnieki laureātu skaitā iekļūst, tomēr grupa "Post Factum" šoreiz to varēs uzskatīt par panākumu.

"Hospitāļu iela" (Rīga)

1997.gadā galvaspilsētas underground aprindās labi pazīstamais Edgars Šubrovskis pēc grupas "Kartāga" izjukšanas mēģināja uzsākt jaunu projektu, kurā realizēt savas dziesmas. Vienā no dziesmām izmantots Klāva Elsberga dzejolis "Hospitāļu iela", kas arī kļuva par iecerētā projekta nosaukumu. Tomēr jaunās grupas radīšana ieilga, un tikai gadsimtu mijā "Hospitāļu iela" no fantāzijas un idejas kļuva par realitāti.

2001.gadā sākās darbs pie albuma Ingus Baušķenieka ierakstu studijā. Laikam jau teiciens par tiem mokās radītajiem mākslas darbiem šoreiz būtu vietā, jo mainījās gan grupas dalībnieku sastāvs, gan agrāk radītās dziesmas tika aizstātas ar jaunām. Albums "Pilnmēness" tika pabeigts pērn, kādu laiku rātni nogulēja plauktiņā, līdz beidzot šogad to izdeva kompānija "Raibā taureņa ieraksti", atverot jaunu vēsturi nekomerciālās pašmāju mūzikas publicēšanā.

Raksturot "Hospitāļu ielas" stilu nebūt nav viegli – kaut kas no ska, kaut kas no... – jā, visu jau nepateiksi.

"Kurzemes Vārda" prognoze: vieni no reālākajiem, ja ne reālākie kandidāti uz galveno balvu. Viņiem ir ko teikt, kaut tik kāds to sadzirdētu.

Vic Anselmo (Rīga)

Vic Anselmo ir dziedātāja, un skatuves pseidonīmu izdomājuši viņas draugi, kopā liekot vārdu Vika (viņas īstais vārds ir Viktorija) un viņas mīļākās grupas "Panther" vokālista Filipa Anselmo uzvārdu.

Savulaik Vic Anselmo aizrāvās ar pasmago grunge un metal mūziku, un galvenie favorīti bija grupas "Alice In Chains", "Pearl Jam" un "Panther". Taču ar klausīšanos un dziedāšanu vien bija par maz. 14 gadu vecumā Vic Anselmo pati sāka rakstīt dziesmas. Vēl pēc trim gadiem laimīgs gadījums viņu saveda kopā ar jaunizveidotās producentu grupas "Turtle Worx "dalībniekiem. Pēc veiksmīga debijas singla tika pieņemt lēmums sapulcēt grupu.

Pirmais lielais koncerts notika pērn festivālā "Sinepes un medus" Madonā, kur tika plūkti uzvaras lauri un saņemta galvenā balva nominācijā "Labākais vokāls". Jau pēc nedēļas sekoja uzvara tajā pašā nominācijā konkursā "Tu esi pamanīts" Jūrmalā. Pagājušā gada "Bildēs" jauno dziedātāju pamanīja arī kompānija "Mikrofona ieraksti", ar kuru kopā tika uzsākts darbs pie debijas albuma.

"Kurzemes Vārda" prognoze: jaunības maksimālisms ir apsveicams, bet diez vai Liepājā šai dziedātājai izdosies uzlēkt augstāk par laureātu trijnieka zemāko latiņu.

"Malo mesto" (Baltkrievija)

Paskopa informācija pieejama par grupu "Malo mesto" no Baltkrievijas Gomeļas pilsētas. Tā izveidota 2000.gadā. Paši mūziķi savu spēles stilu raksturo kā akustisko bardroku. Savā valstī grupa "Malo mesto" ir visnotaļ populāra, piedalījusies virknē vietējo festivālu, tāpat grupas dziesmas tiek atskaņotas vietējās radiostacijās. Pirms diviem gadiem grupa ierakstīja savu pirmo un pagaidām vienīgo albumu.

"Kurzemes Vārda" prognoze: trijnieks šoreiz paliks neaizsniedzams. Bet būt pēdējiem nebūtu pelnījuši.

"Tony Clifton" (Zviedrija)

Šo rindu autoram grupas nosaukums šķita nez kur dzirdēts, un atmiņa šoreiz nepievīla. Tonijs Kliftons bija biogrāfiskās filmas "Cilvēks uz mēness" galvenā varoņa komiķa Endija Kaufmana otrā identitāte.

Pirms sešiem gadiem Gotlandē dzimusī grupa, iekarojusi vietēja mēroga popularitāti, 2002.gadā devās uz Londonu, lai attīstītu un pilnveidotu muzikālo karjeru. Tomēr Britu salās tik labi viss neveicās, puiši atgriezās dzimtenē un pērn izdeva debijas albumu. Pašlaik viņi no Gotlandes ir pārcēlušies uz Stokholmu un turpina strādāt pie izaugsmes.

Grupas mūzikas stilu var raksturot kā pozitīvu roku, un viņi paši saka, ka grupas stilu ietekmējušas tādas grupas kā "Led Zeppelin", "The Who", "The Velvet", "The Beatles" un "Radiohead".

"Kurzemes Vārda" prognoze: varētu pretendēt uz augstāko pozīciju, jo piedāvāto ierakstu skanējums liecina par itin svaigām idejām tradicionālā poproka ietvaros.

"Land" (Lietuva)

Savulaik grupa "Land" radusies kā soloprojekts, bet laika gaitā tajā apvienojās tādu Lietuvā populāru grupu kā "Merilin" (festivāla "Liepājas dzintars" dalībnieki 1998.gadā ) un "Mix" mūziķi.

Savu muzicēšanas stilu grupa dēvē par roku, un savas pastāvēšanas laikā tā spēlējusi festivālos Vācijā, Nīderlandē, Islandē un, protams, dzimtajā Lietuvā. Šobrīd grupa atkal aktīvi koncertē, un singls "You Take The Water" regulāri skan Lietuvas radiostacijās.

"Kurzemes Vārda" prognoze: grupa "Merlin" pirms sešiem gadiem izklausījās labi. Tiesa, žūrijas atzinību tā arī neiekaroja. Grupas skanējums īpaši nav mainījies. Trijniekā? Varbūt...

"Saules kliosas" (Lietuva)

Grupa dibināta 2000.gada vasarā. Tajā apvienojās dalībnieki, kuri bija ieinteresēti spēlēt funk, disko un džezu. Grupas repertuārā ir gan pašu sacerētas dziesmas, gan kaverversijas, kas tiek izpildītas dzimtajā valodā un angliski.

Grupa piedalījusies, uzvarējusi un kļuvusi populāra virknē džeza festivālu Lietuvā. Pēdējo četru gadu laikā grupa "Saules kliosas" aktīvi koncertē, startē dažādos festivālos un spēlē Lietuvas džeza un blūza klubos. Šogad tā laida klajā savu pirmo albumu.

"Kurzemes Vārda" prognoze: pastāv iespēja, ka turpināsies tradīcija laurus ļaut plūkt profesionālām, bet neizteiksmīgām grupām. Tomēr ierakstos dzirdētais neliecina par jaunām un interesantām vēsmām.