Kurzemes Vārds

10:09 Pirmdiena, 28. septembris
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

!Dienas tēma

Aktīvās atpūtas iespējas nākotnē paplašināsies

Kristiāna Vespere

Lai arī vasara šogad ir brīžiem šāda, brīžiem tāda, daudzi labprāt vēlētos aktīvi atpūsties brīvā dabā. Liepājas pusē dažādus atpūtas veidus piedāvā gan lauku māju saimnieki, gan atpūtas bāzu īpašnieki. Tomēr, lai piedāvājumu padarītu pilnvērtīgāku, atbildīgās amatpersonas domā arī par jauninājumiem nākotnē.

Šobrīd Liepājas rajonā par aktīvās atpūtas iespējām diezin vai var sūdzēties. Kā pastāstīja tūrisma speciāliste Evita Valtere, līdz šim vēl neesot gadījies, ka Lejaskurzemes Tūrisma informācijas biroja piedāvājumā neatrastos kāda klienta prasīta izklaide. Visplašāk piedāvā aktīvi atpūsties uz ūdens, īpaši jūras piekrastē Pāvilostas pusē.

Informācija par aktīvās atpūtas iespējām mūspusē pieejama gan tūrisma ceļvedī, gan internetā. Lejaskurzemes Tūrisma informācijas biroja vadītājas pienākumu izpildītāja Zane Gaile pastāstīja, ka ar šāda veida informāciju darbinieki neskopojas arī vietējos gadatirgos. "Aktīvā atpūta ir plašs jēdziens, jo viens uzskata, ka aktīvi atpūsties var, apmeklējot koncertu, cits – lecot ar izpletni," stāsta Z.Gaile.

Kuģošana un atrakcijas uz ūdens

Pāvilostā izbraucieni ar kuģīti ir ļoti pieprasīts atpūtas veids. Šobrīd kuģot gribētāji jau aizrunājuši izbraucienus vairākas nedēļas uz priekšu. Tomēr tūristiem šis pakalpojums pieejams jebkurā diennakts laikā, pat naktī, ja vien vējš nav stiprāks par četrām vai piecām ballēm. Vajag tikai sarunāt. Cilvēki, kas pie jūras dzīvojuši visu mūžu, gan saka, ka īsto jūrā braukšanu varot izbaudīt, tikai kuģojot vismaz piecas stundas. Tomēr jūras elpu pietiekami sajust var arī nelielā, jautrā izbraucienā, kad "iekāpj kuģī sauss un izkāpj no tā cauri slapjš". Turklāt tūristi uz kuģīša nodrošināti pret nelaimes gadījumiem – drošības sajūtu rada peldvestes.

Virgas pagasta "Stiebriņos" piedāvā netradicionālu pakalpojumu – laivu ralliju. Tomēr šajā braucienā airēt iznāk pavisam maz – vairāk jāpārvar dažādi dabas radīti šķēršļi, bebru aizsprosti, jālien cauri nolauztu koku stumbriem. Šis nobrauciens vairāk ir saistīts ar azartu, pārvarot šķēršļus, nevis domāts mierīgas airēšanas cienītājiem, jo Virgas upe ir ļoti sekla un tikai vietās, kur bebru darbošanās dēļ ūdens līmenis ir krietni augstāks nekā citviet upē, iespējams airēties, kā nākas.

Visu maršrutu var veikt četrās ar pusi stundās, tomēr nobraucienu iespējams jebkurā mirklī pārtraukt un izkāpt krastā. Var arī braukt nevis pa upi, bet zirgu pajūgā gar krastmalu līdzās laivotājiem, turklāt jau došanās uz upes malu un laivošanas sākumpunktu notiek zirgu pajūgā. Laivas gan jāgādā pašiem pēc nepieciešamības.

Ja vēlas aktīvi atpūsties pludmalē tepat Liepājas jūrmalā, pie Glābšanas stacijas var iznomāt gan divvietīgus, gan četrvietīgus katamarānus. Bet vindsērfinga klubā "Rietumkrasts" piedāvā piecu dienu apmācību braukšanā ar vējdēli.

Bezbailīgākajiem ūdensprieku baudītājiem ar zemūdens peldēšanas sertifikātu nedēļas nogalēs ūdenslīdēju klubs "Baltais ronis" piedāvā ienirt Pāvilostas piekrastē un papētīt Baltijas jūras dzīles.

Z.Gaile pastāstīja, ka veiksmīgi varētu piesaistīt tūristus ūdenssporta bāzēm, kurās būtu pieejams arī attiecīgais ekipējums. "Dažos no šiem sporta veidiem tīri viegli iemanīties arī neprofesionāļiem, piemēram, braukt ar ūdensmotociklu," stāsta Z.Gaile. Viņa saka, ka ļoti nozīmīga būtu akvaparka izbūve Liepājā, lai tādējādi nodrošinātu vairāk ūdensatrakciju neprofesionāļiem.

Azartiska un nekaitīga apšaude

Atraktīvu atpūtu brīvā dabā piedāvā fortos uz salas Zaļajā birzī – ļauties azartam ar peintbolu jeb jautru un nekaitīgu apšaudi savā starpā. Šeit katram dalībniekam ir jāiznomā ekipējums un munīcija jeb ar krāsu pildītās bumbiņas. Vēlme šādā veidā izklaidēties ir jādara zināma organizatoriem dienu iepriekš. Izklaides laiks ir neierobežoti ilgs – kamēr spēlētājiem beigsies lādiņi.

Pārgājiens naktī

Jaunākiem piedzīvojumu meklētājiem patiks aizraujošs pārgājiens Dzērves skolotāju pavadībā pa "Spoku trasi" Cīravas pagasta apkārtnē. Ceļojums ilgst no pulksten 17 līdz diviem naktī, tajā var ļauties ne tikai vietējās dabas krāšņumam un ievērības cienīgu objektu valdzinājumam, bet ceļotājiem nākas pārvarēt arī sarežģītus šķēršļus un veikt fiziskas aktivitātes, kuras labāk piedzīvot pašam. Pēc maršruta turpat Dzērves skolā vai arī teltīs blakus tai paredzēts nakšņot, kurināt ugunskuru un cept šašliku. Šobrīd atrakcijām "Spoku trasē" ir pārtraukums – tās atsāks augusta beigās. Piedzīvojumus Cīravā var meklēt arī ziemā, ekskursijas notiek visa gada garumā.

Renātei Citskovskai šis ceļojums šķita šaušalīgs, sevišķi nakts atrakcijās, kas notikušas vecās skolas ēkā. "Līdz pulksten 24 mums bija dažādas atrakcijas un stafetes turpat pagalmā. Īstais pārgājiens sākās tikai pusnaktī, un tad bija ļoti bailīgi."

Ja patīk medīt un zvejot

Arī medniekiem un makšķerniekiem mūspusē pieejamas savas aizraušanās. Jūrmalciema medību klubā "Bizonis" var aizbraukt pamedīt, tur uz vietas ir iespējams saskaņot nepieciešamo dokumentāciju. Vienlaikus doties medībās var ne vairāk par pieciem medniekiem.

Dabas draugiem, kuriem patīk baudīt ūdens tuvumu vienatnē, būs piemērota makšķerēšana, ko piedāvā Sakas upes krastā lauku mājās "Ievlejas", Bārtas un Toseles upju krastā Nīcas pagasta "Kaleniekos" (ziemā pieejama arī zemledus makšķerēšana), "Ezerpesēs" pie Papes ezera – tur piedāvā arī medības. Mednieki un makšķernieki var ļauties azartam arī citur Liepājas rajonā, un ne tikai.

Interesants izklaides veids ir piekrastes zveja jeb vada vilkšana. To piedāvā Jūrmalciemā, Ziemupē, Rucavā un Pāvilostā. Vadu velk vietējo zvejnieku uzraudzībā. Ja ir vēlme, atpūtniekiem pašiem ir iespēja sazvejotās zivis nokūpināt, bet, ja loms bijis neveiksmīgs, esot krājumā zivis, ko vajadzības gadījumā var kūpināt. Piekrastes zvejotāju vienā reizē var būt neierobežoti daudz.

Redzēt zemi no putna lidojuma

Ekstrēmu izjūtu baudītāji var apliecināt savu varēšanu, lecot ar izpletni tandēmlēcienā kopā ar instruktoru vai mācību lēcienā ar desanta izpletni. Lēcieni notiek Cīravas lidlaukā, kur nodrošināti labvēlīgāki apstākļi nekā Liepājas lidostā, lai gan abās vietās darbojas vieni un tie paši šā sporta veida entuziasti.

Lēkt ar izpletni var no 14 gadu vecuma, tikai jauniešiem, kuri vēl nav sasnieguši 18 gadu vecumu, ir jāuzrāda izziņa no vecākiem. Vēlams pieteikties divas dienas iepriekš, un pirms lēciena obligāta ir instruktāža un īsa apmācība turpat lidlaukā. Var arī palidot virs ezera ar planieri vai ar lidmašīnu un vērot zemi no putna lidojuma, un izpletņlēcēji var saņemt izpletņlēcēja sertifikātu. Iespējams arī lidot tieši virs Liepājas, un lielākajiem entuziastiem piedāvā pat apmācību planiera vadīšanā.

Ekstrēma pilsētas un rajona apskate

Ekstrēmu autoprieku baudītājiem Liepājas rajonā iespējams braukt bezceļa rallijā ar džipiem, kurus var iznomāt, turklāt var braukt kopā ar pavadoņiem. Lielākas aktivitātes šajos braucienos gaidāmas rudens pusē.

Ekskursiju ar asām izjūtām pa Liepāju un tās apkārtni piedāvā motoklubs "Vētrasputni" – iespējami braucieni gan individuāli, gan motociklu kolonnā. Izjust ne tikai ātrumu, bet arī pašam pieveikt asus pagriezienus var Liepājas kartinga trasē.

Pie dabas ar zirgu

Tiem, kurus labāk par pilsētas troksni un motoru rūkoņu saista lauku plašumi, meža ieloki un dzīvā radība, piemērota izklaide ir izjādes ar zirgiem īsākos un garākos maršrutos. Tās tepat Liepājā piedāvā sporta un atpūtas bāze "Favorīts", Grobiņā – sporta klubs "Jura staļļi", kā arī Nīcas pagasta Bernātu lauku mājās "Smilgas" un Virgas pagasta "Stiebriņos". Kad uzsnidzis sniegs, Virgā un Liepājā var nodoties stioringam – līdzīgi kā ar ūdensslēpēm, tikai slēpotāju zirgs velk pa sniegu.

Palīdzēs ar maršruta izvēli

Ja ir kāre doties ceļojumā kājām, ar velosipēdu, laivās vai ar plostiem, bet nav īstas skaidrības, kādu maršrutu izvēlēties, droši var doties uz Liepājas Tūristu klubu. Tur bez maksas pieejami speciāli izstrādāti tūrisma maršruti. Populārākais kājāmgājēju maršruts mūspusē šobrīd ir "Dzintara taka" – uz Ventspils pusi gar jūras krastu. Laivotāji un plostnieki Tūristu klubā vēršas, kad nepieciešams izvēlēties piemērotāko maršrutu pa upēm visā Latvijā. Reizēm darbiniekiem nākas izpalīdzēt arī ar konsultācijām par ceļojumā līdzi ņemamo pārtikas daudzumu.

Z.Gaile pastāstīja: lai pienācīgi attīstītu velotūrismu un nodrošinātu braucēju drošību, būtu nepieciešams sakārtot infrastruktūru ne tikai pilsētā, bet arī visā Liepājas rajonā, ierīkojot speciāli riteņbraucējiem paredzētus celiņus, uzstādot norādes un ierīkojot stāvvietas nozīmīgu tūrisma objektu apkārtnē. To, ka šādas norobežotas joslas velosipēdistiem vajadzīgas jau vairākus gadus, atzina arī Liepājas infrastruktūras attīstības projektu koordinatore Gunta Birzniece. Tomēr pagaidām šis projekts, kuru paredzēts finansēt no pašvaldības un Eiropas Savienības līdzekļiem, vēl ir tikai ieceres līmenī.

Cenas:

izbraucieni ar kuģīti Pāvilostā – Ls 12 (grupai);

izbrauciens ar jahtu "Palsa" – Ls 1–2 (personai);

laivu rallijs – atkarībā no trases garuma un personu skaita;

vada vilkšana – Ls 30–50;

katamarānu noma – Ls 1–4;

vindsērfings – Ls 75 (piecu dienu apmācība);

peintbols – sākot no Ls 7 (atkarībā no bumbiņu skaita, desmit cilvēku grupai atlaide 10%);

"Spoku trase"" – Ls 1–5;

medības – 100–200 eiro (atkarībā no medījamā dzīvnieka);

makšķerēšana, laivu īre – līdz Ls 4 (dažviet cena iekļauta viesu nama īres maksā);

izpletņlēkšana – Ls 15;

planierisms – Ls 5–15;

bezceļa rallijs – Ls 5–10;

izjāde – Ls 3–6;

zemūdens niršana – Ls 20.

Aktīvās atpūtas iespējas piedāvā:

izpletņlēkšana, planierisms – Liepājas lidosta, Cīravas lidlauks, tel. 9482939, 9209244, 9435777;

peintbols – tel. 9452435;

bezceļa rallijs – tel. 9234722;

laivu rallijs – "Stiebriņi", Virgas pagasts, tel. 6534780;

Liepājas motoklubs "Vētrasputni" – Liepāja, Aldaru iela 20/24, tel. 9286421;

brauciens ar kuģīti – Pāvilosta, tel. 3498381, 9121894;

izklaides jahta "Palsa" – tel. 9254103;

medību klubs "Bizonis" – Jūrmalciems, tel. 9428156;

makšķerēšana, laivu īre – "Ievlejas", Sakas pagasts, tel. 3499420, 9124128;

"Kalnenieki", Nīcas pagasts, tel. 3469214;

"Ezerpeses", Papes pagasts, tel. 9783021;

piekrastes zveja, vada vilkšana – Jūrmalciems, tel. 9494519;

Ziemupe, tel. 9432314;

Rucava, tel. 6523572, 9676622;

Pāvilosta, tel. 9108657

izjāde – bāze "Favorīts", Liepāja, Latgales iela 3, tel. 6463336, 9184353, 9694841;

"Smilgas", Nīcas pagasts, Bernāti, tel. 3460025, 9649583;

"Stiebriņi", Virgas pagasts, tel. 6534780;

"Jura staļļi", Grobiņas pagasts, tel. 9433070;

kartings – Liepāja, Vānes iela 16, tel. 9235717;

"Spoku trase" – Dzērves pamatskola, Cīravas pagasts, tel. 9254954;

vindsērfinga klubs "Rietumkrasts" – Liepāja, Katedrāles iela 15, tel. 9499490, 9187779;

katamarānu īre – Liepājas pludmalē pie Glābšanas stacijas, tel. 9764205;

Liepājas Tūristu klubs – Liepāja, Graudu iela 34, tel. 3426403, 6540539;

ūdenslīdēju klubs "Baltais ronis" – 9615907.