Kurzemes Vārds

18:03 Pirmdiena, 13. jūlijs
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Uz bankrota fona "Liepājas sērkociņus" pērk stratēģiskais investors

Viktors Ulberts

Maksātnespējīgās SIA "Liepājas sērkociņi" kreditori nolēmuši sākt uzņēmuma bankrota procedūru, tomēr piekrita slēgt nodomu protokolu ar investīciju holdingu "Rota", kas sola nodrošināt uzņēmumā ražošanu, nemainot tā profilu, saglabāt līdzšinējās darba vietas un pārņemt pamatlīdzekļus, informēja "Liepājas sērkociņu" administratora palīgs Romāns Žeglovs.

Lēmums par bankrota procedūru pieņemts, jo kreditori pirms tam vienbalsīgi noraidīja uzņēmuma direktores Līvijas Kaufeldes un komercdirektora Helmuta Plauka izstrādāto sanācijas plānu, jo tas neesot reāls un nav saistošs potenciālajam investoram. "Liepājas sērkociņu" kreditoru kopējais prasījums ir aptuveni 340 000 latu, to par maksātnespējīgu pēc paša uzņēmuma lūguma Kurzemes Apgabaltiesa pasludināja pērnā gada 14.augustā.

Sola saglabāt zīmolu

"Liepājas sērkociņu" pirkšanas procedūra varētu ilgt trīs mēnešus, ziņoja aģentūra LETA. "Uzņēmuma pirkšanas gadījumā tiks saglabāts nosaukums, jo šis zīmols ir pazīstams gan Latvijā, gan kaimiņos, gan arābu valstīs," norādījis potenciālā investora – akciju sabiedrības "Rota" – galvenais akcionārs Rafails Deifts, uzsverot, ka firma vēlas, lai rūpnīcā ražotu sērkociņus, nevis tur uzceltu kārtējo lielveikalu. "Rota" ne tikai veicināšot "Liepājas sērkociņu" produktu eksportspēju, bet arī palielināšot pieprasījumu pēc kvalitatīviem sērkociņiem arī Latvijā, Lietuvā un Igaunijā.

Holdinga "Rota" auditētā peļņa 2003.gadā bijusi 788 037 lati, tas vada tādas kompānijas kā loģistikas firmu "Baltā bura", zivju pārstrādes uzņēmumu "Baltijas zivs", apsardzes pakalpojumu firmu "Kobra & Koblenz", savukārt lielākais darījums holdinga vēsturē bijusi akciju sabiedrības "Drogas" attīstība līdz plašam veikalu tīklam, kas tagad pārdots konglomerātam "A.S.Watson".

Kreditori negribēja gaidīt

"Liepājas sērkociņu" komercdirektors Helmuts Plauks sarunā ar "Kurzemes Vārdu" norādīja, ka uzņēmuma sanācijas plāns nav bijis slikts, tikai kreditoriem neesot bijis pa prātam tā realizēšanas termiņš. "Viņi negribēja gaidīt septiņus gadus, viņi gribēja naudu tūlīt," savas domas par sanācijas plāna noraidīšanas iemeslu izteica H.Plauks. Tomēr "Rotas" piedāvājumu viņš uzskata par ļoti labu risinājumu, ja vien holdinga vadītāji īstenos solīto.

Uzņēmums "Liepājas sērkociņi" par maksātnespējīgu kļuvis noieta tirgus samazināšanās, kā arī nopietna dolāra kursa krituma dēļ. "Padomājiet, kādus zaudējumus mēs cietām, ja noslēdzām līgumu laikā, kad dolārs maksāja 64 santīmus, bet samaksu dolāros saņēmām, kad tā vērtība bija tikai 54 santīmi," piebilda H.Plauks.

Uzņēmums tomēr arī maksātnespējas laikā darbu nav pārtraucis, tajā strādā 130 līdz 150 cilvēku. Pilnīgi nodarbinot abus cehus, ražotne spētu gada laikā izgatavot 360 miljonus sērkociņu kārbiņu jeb aptuveni 30 miljonus kārbiņu mēnesī. Bet pašlaik uzņēmumā ik mēnesi tiek saražoti 12 līdz 13 miljoni sērkociņu kārbiņu.