Kurzemes Vārds

04:40 Otrdiena, 22. septembris
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Grāmatu tārpu satikšanās vasaras pilnbriedā

Anda Pūce

Ar tādu kā mazliet obligātu politiķu karstās diskusijas apmeklējumu, gaidītām sarunām ar iecienītiem literātiem un dažādām citām izdarībām vakar Kalētos norisinājās jau trešie Liepājas rajona grāmatu svētki.

Diskusija ļaudis sanikno

Šī literātes un publicistes Birutas Eglītes izauklētā ideja par īpašu sarīkojumu visiem grāmatu lasītājiem, literātiem un bibliotekāriem, ko tradicionāli atbalsta politiskās partijas un apvienības, izrādījusies dzīvotspējīgāka, nekā sākumā likās. Tomēr jāteic, ka svētkiem piekabinātā "diskusija ar politiķiem" šogad šķita mokošāka nekā pirmo gadu pirms Saeimas vēlēšanām Bunkā un pērn, gatavojoties Eiroparlamenta vēlēšanām Grobiņā. "Kurzemes Vārds" novēroja, ka vairāki no svētku dalībniekiem, kas bija ieradušies uz pasākumiem pārpilno dienu, atraujoties no ogu lasīšanas, kartupeļu vākšanas un citiem lauku darbiem neapmierināti diskusijas vidū atstāja zāli, kur galvenā runātāja bija labklājības ministre Dagnija Staķe, bet pārējie politisko partiju pārstāvji klusi sēdēja. Gan pensionāri, kas uzdeva jautājumus par savām problēmām, gan citi bija sašutuši par ministres atbildēm, uzsverot, ka daudzas laucinieku problēmas viņai ir svešas. Kāda sieviete pat nekautrējās pajautāt: "Vai jums nav kauna ierasties uz šādām diskusijām?" D.Staķe gan droši sacīja, ka kauna neesot, un stāstīja gan par "māmiņu algām", gan iespējām izmantot Eiropas Sociālā fonda palīdzību, gan pensiju indeksāciju un citiem sava darba aspektiem. "Es nebaidos no tā, ka mani vairs neievēlēs Saeimā, jo man ir jārunā par lietām tā, kādas tās ir patiesībā, un mēs Labklājības ministrijā vairumā gadījumu esam tikai izpildītāji, nevis lēmēji," sacīja ministre.

Šī atbilde gan neapmierināja māmiņu, kas, audzinot piecus bērnus, mēnesī saņem 44 latu pabalstu, ar to nepietika arī skolotājai, kuras darba stāža lielākā daļa netika ņemta vērā, aprēķinot pensiju, tā nebija laba arī meitai, kas nesaprata, kādēļ viņas nedzirdīgajam tēvam ir gadiem jāgaida rindā, lai saņemtu jaunu dzirdes aparātu. Klausītāji atzina, ka plaisa starp pie varas esošajiem politiķiem un vienkāršo tautu šādās diskusijās parādoties ļoti asi. Arī Liepājas Rajona padomes priekšsēdētājs Modris Ekšteins izteica cerību, ka produktīvāka saruna ar D.Staķi izdosies pēcpusdienā, kad viņa viesojās pie rajona pašvaldību vadītājiem Liepājā.

Par lauku sajūtām un dzeju

Lasītāji daudz vairāk gaidīja no tradicionālās tikšanās ar pazīstamiem literātiem, lai gan arī šajās sarunās tika turpinātas jau aizsāktās tēmas par sociālajām problēmām laukos. Tā turpat Kalētu Tautas nama zālē pēc "publikas uzkurināšanas", kā to nosauca apgāda "Jumava" vadītājs Juris Visockis, uzstājās mūsējais – Ēriks Hānbergs. Viņš stāstīja par savu, šogad jau 13.reizi notikušo braucienu pa Latvijas laukiem kopā ar Aivaru Berķi un Imantu Ziedoni, par to, kā redz un saprot laukus, kā tos uztver. Tikpat īpaša bija arī tikšanās ar apgāda "Zvaigzne ABC" jaunās sērijas "Mūsdienu latviešu dramaturģija" pirmās grāmatas autoru Paulu Putniņu. Tomēr visvairāk sabrauku