Kurzemes Vārds

13:18 Otrdiena, 7. jūlijs
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Aktuāls viedoklis

Kukaiņu kodumi izraisa alerģiskas reakcijas

JŪLIJA CĪRULE, ārste

Līdz ar karsto laiku pēdējās dienās sarosījušies dažādi insekti, kuru kodumi cilvēkiem izraisa alerģiskas reakcijas. Vakardien tika sasniegts sava veida rekords. Parasti pacientiem, kam iekoduši kukaiņi, Centrālās slimnīcās mediķi vasarā sniedz palīdzību aptuveni reizi nedēļā, bet šoreiz vienā dienā tādu bija gandrīz desmit. Nav vienas noteiktas vietas pilsētā, kas izceltos ar kukaiņu uzbrukumu, tie ir visur – pludmalē, uz ielas, pagalmos, tirgū un citur. Man grūti pateikt, kas tie par kukaiņiem. Daļa cilvēku stāsta, ka tie ir līdzīgi lapsenēm, bet vairums kodējus nemaz nav pamanījuši. Labi, ka līdz šim nevienu cietušo slimnīcā nav vajadzējis ievietot. Parasti pacienti sūdzas par uztūkumu, koduma vietas apsārtumu un līdzīgiem simptomiem.

Ir svarīgi izvērtēt, cik nopietna ir situācija un kāda palīdzība nepieciešama – vai cilvēks var pats tikt galā, vai tomēr vajadzīga speciālista palīdzība. Uz slimnīcu noteikti jādodas tūlīt, ja pēc kukaiņa koduma ātri parādās tūska, kas strauji izplatās, rodas sarkani plankumi uz ķermeņa, ja šos simptomus pavada sirdsdarbības traucējumi, bailes un drudzis. Tad nepieciešama operatīva palīdzība. Vieglākos gadījumos cilvēks var palīdzēt sev pats. Aptiekās var nopirkt dažādus efektīvus līdzekļus pret kukaiņu kodumiem: ir gan gēli un ziedes, gan arī tabletes. Manuprāt, būtu vērtīgi, ja kaut kas no šiem preparātiem vasarā atrastos katras mājas aptieciņā. Visvairāk par to vajadzētu domāt cilvēkiem, kam arī ikdienā ir raksturīgas dažādas alerģiskas reakcijas. Viņiem noteikti vajag jau laikus iegādāties antihistamīna preparātus, ko vajadzības gadījumā lietot. Turklāt, ja kukaiņa kodums izraisa alerģisku reakciju, nevajadzētu savam organismam vēl nodarīt pāri, lietojot papildu produktus, kas var šo reakciju pastiprināt: dažādus krāsainus dzērienus, riekstus, šokolādi un daudz ko citu. Īpaši svarīgi to ievērot cilvēkiem, kas sirgst ar dažāda veida alerģiskām slimībām.

Pacienti ārstiem jautā: kas tās ir par mušām un vai tas ir normāli, ka tās ir pilsētā? Kā rāda vērojumi, parasti augustā mušu un citu kukaiņu ir vairāk nekā citkārt. Manuprāt, šobrīd to aktivizēšanās ir saistīta ar pēkšņi sākušos karsto un sauso laiku.