Kurzemes Vārds

09:01 Pirmdiena, 6. jūlijs
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Mākslas studijai "Zītars" – 35

Lāsma Ģibiete

Trešdien Liepājas muzejā pulcējās Tautas lietišķās mākslas studijas "Zītars" dalībnieki, kā arī viņu mākslas cienītāji un Pilsētas domes pārstāvji uz studijas 35 gadu darba jubilejas izstādi. Tajā var aplūkot studijas mākslinieku veidotās dzintara rotas un metāla priekšmetus, kas tapušas ilgākā laikā.

Izstādes atklāšanā muzeja pārstāvji, domnieki, citu tautas lietišķās mākslas studiju dalībnieki sirsnīgi sveica studijas "Zītars" māksliniekus un viņu ilggadējo vadītāju Helēnu Keterliņu lielajā jubilejā. Zītariešiem sirsnīgi vēlēja turēties kopā vēl ilgus gadus, bet Keterliņas kundzei – spēku un iedvesmu vēl daudzu izstāžu veidošanā, rotu darināšanā un jaunu dalībnieku piesaistīšanā. Bet studijas "Kursa" pārstāvji no atzina, ka viņi kolēģus nekad nav uzskatījuši par konkurentiem, jo abas studijas vienmēr pratušas strādāt atsevišķi, bet arī turēties kopā.

Kā jau jubilejas reizēs parasti notiek, neiztika bez atskata Tautas lietišķās mākslas studijas pagātnē. "Zītars" savu gaitu uzsāka 1969.gada rudenī, kad Liepājas Izglītības un zinātnes darbinieku namā sāka darboties dzintara un metāla apstrādes pulciņš. Tikai gandrīz pēc desmit gadu darba tas ieguva studijas "Zītars", bet 1981.gadā – Tautas studijas nosaukumu. Šobrīd "Zītarā" aktīvi darbojas 19 dalībnieki, kas visi ir tautas daiļamatmeistari. Studijas dalībnieku kodols palicis nemainīgs no pašiem pirmsākumiem. Visus 35 gadus studijā darbojas Imants Rollis, Valija Dekovica, Zirija Sējēja, Marija Māra Petermane, kā arī vadītāja Helēna Keterliņa.

Šo mākslinieku darbi itin bieži aplūkojami dažādās izstādēs gan Liepājā, Rīgā, Ventspilī, Talsos un citās pilsētās, gan ārpus valsts robežām. Zītarieši darbus eksponējuši Anglijā, Ungārijā, Kiprā, Krievijā, Korejā, Portugālē. Visās šajās valstīs studijas darinātās rotas augstu novērtētas, tāpēc var teikt, ka "Zītars" godam nesis Latvijas vārdu pasaulē.

Mākslas studija pratusi iet līdzi laikam arī citā ziņā – jau piecus gadus pēc kārtas tās dalībnieki realizē Kultūrkapitāla fonda atbalstītos projektus. Sekošana jaunajam nekad nav novirzījusi zītariešus no viņu galvenā mērķa – rūpīgi izpētot bagāto arheoloģisko un etnogrāfisko mantojumu, radīt laikmetīgas, augstvērtīgas un mākslinieciski pilnvērtīgas rotas.