Kurzemes Vārds

08:38 Svētdiena, 26. janvāris
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu (abonementa cena 1 dienai – EUR 0,50, 30 dienām – EUR 6,83).
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kā kļūt par reģistrētu lietotāju? VIDEOPAMĀCĪBA

Aizmirsusies parole?

Skatiens

Vai nākamgad pludmalē nesmēķēs?

Daiga Borska

Uz Liepājas pludmali dodas dažādi ļaudis. Vasarā ne tikai parks, bet arī liedags visas pilsētas garumā ir atpūtnieku pilns. Ierodas kā vietējie, tā viesi no citām valstīm un pilsētām. Vispār ir zināms fakts: kur civilizācija, tur atkritumi. Kā dabiskas izcelsmes, tā neorganiskas. Starp dažādajiem atpūtniekiem pludmalē ir arī tādi, kas smēķē. Pati esmu redzējusi, ka izsmēķētās cigaretes nodeguli smiltīs slēpj kā sievietes, tā vīrieši. Droši vien ir pārāk apgrūtinoši piecelties un doties meklēt tuvāko atkritumu urnu. Neviens gan nav skaitījis, bet vienas dienas laikā smiltīs noteikti varētu atrast veselu kaudzi izsmēķu. Taču šoreiz – ne tik daudz par Liepājas pludmalē atrodamajiem atkritumiem, bet par gaidāmajām pārmaiņām, kas krietni varētu mainīt tieši smēķējošo atpūtnieku labsajūtu.

Šās nedēļas sākumā Ministru kabinets Satversmes 81.panta kārtībā pieņēma grozījumus likumā "Par tabakas izstrādājumu realizācijas, reklāmas un lietošanas ierobežošanu". Tagad šie grozījumi dod tiesības aizliegt smēķēšanu pludmalē, ja vien vietējā pašvaldība to noteikusi savos saistošajos noteikumos. Šobrīd Liepājas pašvaldība vēl nav spriedusi un lēmusi, vai un kā papildināt pilsētas saistošos noteikumus attiecībā uz smēķēšanu pludmalē. Taču domes kuluāros dzird runājam, ka "kaut kas lietas labā būs jādara" un tas varētu notikt nevis tūlīt, bet gan gatavojoties nākamā gada vasarai.

Smēķēšana sabiedriskās vietās ir viena no tām tēmām, kas parasti izraisa visvairāk diskusiju, ko uztur diezgan strikti nodalītas divas nometnes. Vieni ir smēķētāji, otri – nav. Katrs pastāv uz savām tiesībām un apvainojas, ja otrs dodas uzbrukumā no savu ierakumu (taisnības) puses. Vienaldzīgo nav. Un tā tas notiek ne tikai mūsu Latvijā, bet daudzviet pasaulē.

Ar īpašu aktivitāti pretsmēķēšanas kampaņās izceļas, piemēram, Losandželosa, kuras vadītāji nolēmuši aizliegt smēķēt tās vispopulārākajās pludmalēs, cerot izveidot pat 20 kilometru garu pludmales zonu, kas "būs brīva no cigarešu dūmiem". Aizlieguma atbalstītāji cītīgi atgādina, ka smēķēšana pludmalē ne tikai apdraud apkārtējo veselību, bet arī kaitē dabai, jo smiltīs un ūdenī no izsmēķiem paliek toksiskās vielas. Kalifornijā savukārt pīpmaņiem pavisam grūta dzīve, jo tur pieņemti likumi, kas aizliedz smēķēt ne tikai publiskās vietās, darba vietā, bet arī bāros un ēdināšanas iestādēs. Sākumā protesti pret aizliegumiem bijuši vētraini, bet tagad jau liela daļa iedzīvotāju lepojas, ka viņu pilsētā ir šāda stingra kārtība.

Ir skaidrs, ka Latvijā, uzliekot sodus vai ar drakoniskām metodēm cerot ietekmēt pīpētāju pieradumu, situāciju krasi neuzlabot. Izvēle vienmēr būs katra konkrētā cilvēka ziņā. Lai arī Veselības ministrija aizvien no jauna turpinās izplatīt informāciju, ka smēķēšana veicina saslimšanu ar onkoloģiskām, sirds un asinsvadu, plaušu, kuņģa un citām slimībām. Ka arī pasīvā smēķēšana, kad nesmēķētāji ieelpo cigarešu dūmus, ietekmē veselību. It sevišķi bērnu veselību. Dakteri, arī tie, kas paši smēķē, pauž viedokli, ka sabiedriskās vietās to tomēr nevajadzētu darīt. Un tā tālāk un tā joprojām.

Nākamajā vasarā – un ne tikai gada siltajos mēnešos – uz Liepājas pludmali dosies ir smēķētāji, ir nesmēķētāji. Vai abas puses būs viena ar otru apmierinātas? Pilsētas dome noteikti meklēs risinājumu, lai vismaz Zilā karoga pludmales zonā ērti justos kā vieni, tā otri. Un galu galā arī smiltis paliktu tīras. Bet kas notiks pārējā teritorijā, jo mūsu pilsētai ir vairāku kilometru gara robeža ar jūru? Vai tiešām reāli likt policistiem sastādīt protokolus par smēķēšanu sabiedriskā vietā, proti, pludmalē? Bet varbūt atstāt visu pa vecam un nekādas izmaiņas pilsētas noteikumos neizdarīt? Pieļauju, ka pa vecam vis nepaliks. Ko teikt būs kā smēķētājiem, tā nesmēķētājiem, un katrā ziņā šos viedokļus vajag laist tautā. Liepājas pašvaldība par šo tēmu gaidot iedzīvotāju priekšlikumus. Bet no savas, tas ir, nesmēķētāju nometnes pozīcijas, varu droši apgalvot, ka tikai priecāšos, ja sabiedriskā vietā (arī pludmalē!) nebūs jāsaskaras ar daudzu smēķētāju pausto pārākuma apziņu: sak, kā gribu, tā atpūšos, kur gribu, tur pīpēju, jo gaisa tāpat visiem taču pietiek.