Kurzemes Vārds

19:55 Svētdiena, 31. maijs
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Pirmā sleja

Jāņa iela

Šovakar pēc sakārtošanas atklās Jāņa ielu. Var jau teikt, ka vienas ielas viena ne pārāk gara posma savešana kārtībā nav nekas sevišķs, nekas tāds, lai tam pievērstu īpašu uzmanību. Un tomēr šajā reizē pilsētas centra seja iegūs vēl vienu jaunu vaibstu, bet šai ielai radīti priekšnoteikumi atgūt savu kādreizējo lomu.

Gan jau vēsturnieki atskatīsies pavisam tālās sendienās un atgādinās Jāņa ielas nozīmi Liepājas norisēs. Ar tās noliktavām, ar izklaides vietām jūrniekiem, kuru kuģi bija piestājuši ostā, un šādu objektu simboli ielas bruģī bija saglabājušies vēl gadu desmitiem ilgi.

Taču pārskatāmā pagātnē Jāņa iela sāka pievērst uzmanību pirms gadiem četrdesmit, kad tuvu īstenošanai bija iecere šajā ielā veidot radošo profesiju pārstāvju klubu. Jau tapa projekts kafejnīcai un izstāžu telpām vecajās noliktavās, pilsētas vadītāji to jau bija atbalstījuši, jau noteica biedrumaksu kluba izmantotājiem, taču viss atdūrās pret līdzekļu trūkumu.

Bet šāda kluba nepieciešamība jau bija nobriedusi, un iecere izpaudās citā formā, proti, ar mākslinieku, literātu, aktieru, mūziķu, žurnālistu un citu ne pēc gosta jeb valsts standarta prasībām domājošo ļaužu pulcēšanos fotožurnālista Ulda Brieža mītnē, kur virpuļoja un dzima idejas, cita par citu atraisītākas.

Un tomēr Jāņa iela tajos gados atplauka arī, tā teikt, oficiālā veidā – ar citas ieceres realizēšanu, kas tajos apstākļos bija visai novatoriska un aizskanēja pa visu Latviju. Tās bija Liepājas fotomākslinieku veidotās brīvdabas izstādes, dažkārt papildinātas ar muzicēšanu vai dzejas lasīšanu.

Vai tagad Jāņa iela pavērsies citā kvalitātē – tas atkarīgs no mūsu pašu izdomas, taču galvenais, ka šāda iespēja radīta. Ka tapis vēl viens romantisks akcents pilsētas centrā, papildinot Tirgoņu un Zivju ielas, Rožu laukumu un promenādi Vecajā ostmalā. Tas liek domāt, ka savu kārtu sagaidīs arī citas ne mazāk romantiskas vietas – Ausekļa un Avotu, Dīķa un J.Dubelšteina, F.Brīvzemnieka, Jūras un Pasta ielas, un kaut arī lēni, bet tomēr liekot sākt atdzimt Liepājas savdabībai.

Andžils Remess