Kurzemes Vārds

08:11 Otrdiena, 26. maijs
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Liepājas jaunumi

Vēl viens leģionāra stāsts iemūžināts
Inita Gūtmane
Centrālajā zinātniskajā bibliotēkā notika dzejnieka Modra Zihmaņa prozas grāmatas "Jensena pils noslēpumi" atvēršanas svētki. Izdevniecības "LiePa" iespiestajā piedzīvojumu romānā stāstīts par latvieša leģionāra Ernesta piedzīvojumiem, pārdzīvojumiem un mīlestību Dānijā, kur viņš ilgu laiku uzturējies lazaretē. M.Zihmanis sacīja, ka ierosme romānam radusies pirms astoņiem gadiem, kad kopā ar dzejnieku Olafu Gūtmani viesojies pie "Daugavas vanagiem" Anglijā. Tur viņš saticis senu paziņu, latviešu leģionāru, kura izstāstītais dzīves gājums ņemts par pamatu romānam. Dzejnieks sacīja, ka darbs tapis diezgan ātri – pusotra gada laikā. Grāmata varētu ieinteresēt jebkura vecuma lasītāju, jo ir sarakstīta piedzīvojumu žanrā. Autors darbā centies izmantot vēsturiski precīzus datus.

Vissievišķīgākās sievietes vienviet
Inita Gūtmane
Galerijā "Rožu laukums" var aplūkot Etijas Gorbantes grafikas izstādi "Rietumu robežas šarms". Māksliniece ir dzimusi Ventspilī, bet jau 13 gadus sevi dēvē par liepājnieci. Viņa absolvējusi Liepājas Pedagoģijas akadēmiju, tagad mūsu 11.vidusskolā māca mākslas vēsturi. Izstādē var novērtēt pēdējā laikā tapušos 19 darbus.
"Ceļš mākslā sākās dienā, kad nesapratu, kā jūtos – skumji vai priecīgi. Tad paņēmu zīmuļus un radīju pašatklāsmi par Dievu, sevi un pasauli," sacīja E.Gorbante. Viņa pastāstīja, ka cilvēki bieži esot izbrīnīti, ka ar zīmuļiem var radīt lielformāta darbus. Māksliniece teica, ka ar darbiem izzina sevi, attēlojot tajos savas izjūtas, tāpēc arī grafikās lielākoties ir attēlotas sievietes, kas, kā uzskata autore, ir ļoti sievišķīgas. Etija darba nosaukumos raksturo attēloto sievieti, piemēram, "Sieviete apziņa", "Vēja parautā", "Restorāna mēbele zaļā". Izstādē var apskatīt tikai vienu stiprā dzimuma pārstāvi, kas, pēc mākslinieces domām, ir pats skaistākais vīrietis pasaulē.

Jo vairāk brīvdienu, jo vairāk bērnu dzimst
Jo garākas brīvdienas, jo vairāk bērnu dzimst. Tā secinājuši Centrālās slimnīcas mediķi. Ārsti joko, ka pēc ilgstošākām, labi aizvadītām brīvdienām, kā tas bija pagājušā gada novembrī, kad par godu Latvijas Republikas proklamēšanas dienai bija vairākas brīvdienas, tagad, pēc aptuveni deviņiem mēnešiem, dzimst vairāk bērnu nekā parasti ikdienā. No 18. līdz 20. augustam dzemdību nodaļā pasaulē nāca 8 zēni un 11 meitenes. Grūtnieču, dzemdētāju un ginekoloģijas nodaļas vadītāja Inga Vēvere teica, ka nevar precīzi pateikt, kāpēc tieši šajos datumos tik daudz bērniņu nākuši pasaulē, jo mazuļi dzimst ne tikai grūtniecības 40.nedēļā, bet arī agrāk. Taču novērojumi un pieredze rāda, ka visvairāk bērniņu dzimst marta vidū, kad pasaulē nāk tā sauktie Jāņu bērni. Kopumā šogad līdz 1.augustam Liepājā piedzimuši 584 mazuļi, kas ir aptuveni tikpat, cik 2003.gadā tādā pašā laikā. Augustā pasaulē jau nākuši 70 jaundzimušo, taču līdz mēneša beigām viņu skaits vēl mainīsies.

Kā maksā "Liepājas siltumam"
Vakar "Liepājas siltumā" uzzinājām jaunāko informāciju par pakalpojumu samaksas līmeni. Iepriekšējās apkures sezonas laikā un pēdējos mēnešos (par karsto ūdeni) patērētājiem izsūtītie rēķini šobrīd kopumā pilsētā ir apmaksāti par 92 procentiem. Ņemot vērā, ka daži abonenti kārto vecos parādus, kā arī maksā personas, kas ziemā nevarēja norēķināties pilnā apmērā, līdz apkures uzsākšanai samaksas līmenim vajadzētu nedaudz kāpt. Tuvākajā laikā mūs iepazīstinās arī ar situāciju katrā no trim namu pārvaldēm. Pēc provizoriskām ziņām, atsevišķās mājās samaksas līmenis pagaidām vēl ir nepietiekams, lai varētu piegādāt siltumu.

Anonīmie alkoholiķi aicina savā pulkā
Jau piekto gadu Liepājā darbojas anonīmo alkoholiķu krievu grupa. Katru otrdienu un piektdienu pulksten 18.30 tās dalībnieki pulcējas F.Brīvzemnieka ielā 54, lai runātu par savām problēmām un kopīgiem spēkiem cits citu atbalstītu ceļā uz kopīgo mērķi – dzīvot skaidrā prātā. Kā secinājuši grupas dalībnieki, ļoti daudziem cilvēkiem, kas paši sirgst ar alkoholismu vai arī no tā cieš viņu ģimenes locekļi, pietrūkst informācijas, ka pilsētā darbojas šāda grupa un ka tajā var iesaistīties un saņemt atbalstu. Kā uzsvēra tās dalībnieki, ir svarīgi zināt, ka grupā viss notiek anonīmi un nekas no runātā netiek izpausts ārpus grupas, ka tikšanās reizēs nepiedalās ne ārsti, ne sociālie darbinieki, ne psihologi un citi speciālisti. Anonīmie alkoholiķi ir pašpalīdzības grupa, kurā cilvēki ar vienādām problēmām tās risina pārrunājot. Katrā tikšanās reizē pārrunā kādu no problēmām, kas ir aktuāla. Grupas darbībā var iesaistīties gan paši alkoholiķi, gan arī viņu dzīvesbiedri, ģimenes locekļi un tuvinieki. Turklāt viss notiek bez maksas.

Pašvaldība spriedīs par apkuri
Šodien Pilsētas domes Finanšu komitejas sēdē paredzēts izskatīt grozījumus Liepājas šā gada budžetā, kā arī izvērtēt pašvaldības uzņēmumu finansiālo stāvokli 2003.gadā. Komisijas locekļi arī spriedīs par finansējumu projektam "Baltijas mūzikas ceļš", kā arī par finansējumu vides sakārtošanas projekta īstenošanai Jūrmalas ielā 23. Būtiskākais jautājums – par siltumapgādes nodrošināšanu Liepājā 2004.–2005. gada apkures sezonā.

Sezonas noslēgums
Piektdien pulksten 21 koncertestrādē paredzēts vasaras sezonas noslēguma pasākums ""Pūt, vējiņi!" uz muzikālā viļņa". Uzstāsies konkursa "Jaunais vilnis" dalībniece Lana Švilpe, ģitārists Andrejs Meļņikovs, populāru dziesmu autori un izpildītāji Jevgeņijs Šurs un Aleksandrs Ļenskis, grupas "Fors" un "Varvari".

Modernizēs tērauda ražotni
Šodien pulksten 12 Latviešu biedrības namā akciju sabiedrības "Liepājas metalurgs" amatpersonas parakstīs līgumu ar divām ārzemju firmām – Austrijas uzņēmumu "Vai Pomini" un Krievijas kompāniju "Gipromez", informēja "Liepājas metalurga" preses sekretāre Ilana Ivanova. Līguma nosaukums – "Par tērauda ražotnes komplekso modernizāciju". Sīkākas detaļas par šo trīs uzņēmumu sadarbības plāniem vēl netiek izpaustas, tās izklāstīšot preses konferencē uzreiz pēc svinīgas līguma parakstīšanas.

Plāni par atrakciju parku nemainās
Kaut arī kļuvis zināms, ka pasaules hokeja čempionāta mazā arēna nebūs Liepājā, SIA "Baltic Sea Park Development", kas mūsu pilsētā grasās būvēt iespaidīgu brīvdienu centru ar tropisko ūdensatrakciju parku un tādējādi solīja atrisināt naktsmītņu problēmu čempionāta viesiem, savus plānus nemaina un projektu īstenos iepriekš paredzētajā termiņā – līdz 2006. gada tūrisma sezonas sākumam. "Mainās vienīgi tas, ka centra atklāšana vairs nav pakārtota čempionāta norises laikam. Tas, protams, nenozīmē, ka laika nobīde varētu būt par kādu pusgadu. Taču nekas nenotiks, ja, piemēram, 25.aprīļa vietā mēs parku atklāsim 25.maijā," skaidroja SIA "Baltic Sea Park Development" direktors Pauls Puķe. Baltijas Jūras parku paredzēts būvēt Liepājas dienvidrietumu galā, un plānots, ka to apmeklēs 7000 cilvēku dienā. Pats tropiskais ūdensatrakciju parks vien aktīvajā tūrisma sezonā ik dienu varētu piesaistīt 2000 interesentu uzmanību.