Kurzemes Vārds

14:24 Piektdiena, 5. jūnijs
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Sports

Šovakar Liepājā UEFA kausa izcīņā "Liepājas metalurgs" – "Östers IF" (Vekše, Zviedrija)

Vai pirmo reizi pāri otrai barjerai?

Pēc nepilnas stundas gara lidojuma pāri Baltijas jūrai vakar Liepājā ieradās Zviedrijas futbolisti, viņiem sekoja spēles tiesneši no Islandes, komisārs no Krievijas, UEFA delegāts no Nīderlandes, bet pievakarē viesu komanda izmēģināja "Daugavas" stadiona laukumu.

No iepriekšējiem 11 pretiniekiem eirokausos liepājnieki divu spēļu summā uzvarējuši tikai četrus, tiekot pāri pirmajai barjerai 1995., 1998., 2001. gadā un arī šogad. Kaut arī zviedru komandas vadītāji uzskata, ka "Liepājas metalurga" komanda nebūt nav tik varena, kā viņiem bija šķitis līdz spēlei Vekšē ar mūsējiem, tomēr liepājniekiem radusies ļoti reāla iespēja pirmo reizi pārvarēt otro barjeru. Jo neizšķirtais iznākums (2:2) spēlē viesos ir pietiekami pateicīgs, lai uzvarētu divu spēļu summā.

Zviedrijas kluba biogrāfija ir visai reprezentabla – četras reizes izcīnīts savas valsts čempiona nosaukums un vienu reizi arī kauss, kopš 1970.gada spēlēts eirokausos, pretiniekos bijušas daudzas slavenas kontinenta komandas. Taču panākumi attiecas uz visai patālu pagātni. Pagājušajā gadā komanda "Östers IF" izkrita no Zviedrijas augstākās grupas un, kaut arī speciālisti prognozēja Vekšes futbolistu uzvaru 1.līgā, pēc 20 spēlēm viņi 16 komandu vidū atrodas tikai 8.vietā – 8 uzvaras, 6 neizšķirti, 6 zaudējumi, vārti 25 – 20.

Emocijas, tituli, rekordi

Pret 11 valstu 12 komandām 23 spēlēs 8 uzvaras, 5 neizšķirti, 10 zaudējumi, vārti 37 – 52. Tāda ir statistika, Liepājas futbolam jau astoto gadu pārstāvot mūsu valsti Eiropas kausu izcīņā. Taču katra no šīm spēlēm palikusi atmiņā ar kaut ko savu, tikai tai raksturīgu, un šodien atgādinām atmiņā paliekošāko no "Liepājas metalurga" spēlēm savā laukumā.

1998.gada 13.augusts – Islandes "Keflavik" (4:2). Pirmā eirokausu spēle Liepājā izvēršas ļoti emocionāla. Vēl 5 minūtes pirms beigu signāla rezultāts ir neizšķirts – 1:1, taču tad vārti tiek gūti 4 reizes. Trīs minūšu laikā trīs reizes to spēj liepājnieki, un par spēles varoni kļūst Rolands Bulders, kas pirmais no Latvijas klubu futbolistiem vienā eirokausu spēlē pretinieku vārtsargu pārspēj trīs reizes.

1998.gada 17.septembris – Portugāles "Braga" (0:0). Jau jūtama Eiropas mēroga futbola ja ne vēl elpa, tad vismaz vēsmiņa. Varbūt ne tik daudz Pireneju pussalas komandas meistarības, kā citu apstākļu dēļ. Skatītāju tribīnēs plīvo šalles Portugāles kluba krāsās, skan dziesmas portugāļu valodā, bet preses ložā vārdus kā ložmetēja kārtas ber pieci dienvidu zemes temperamentīgi radiokomentētāji.

1999.gada 12.augusts – Polijas "Lech" (3:2). Metalurgus neapmulsina ne nokļūšana zaudētāju lomā (0:1), ne arī tas, ka pēc liepājnieku izvirzīšanās vadībā viesi rezultātu izlīdzina (2:2). Vladimira Draguna efektīgs tālšāviens, un bumba no pārliktņa ietriecas tīklā.

2000.gada 24.augusts – Norvēģijas "Brann" (1:1). Pretinieku tik vētrainus uzbrukumus pēdējās minūtēs liepājniekiem reti kad nācies izturēt, un arī tik liela veiksme bieži nav bijusi mūsējo sabiedrotā. Viesi dažu minūšu laikā neizmanto četras lieliskas izdevības un pat no dažiem metriem sit pāri tukšiem vārtiem.

2001.gada 23.jūnijs – Īrijas "Cork City" (2:1). Zaļo pakalnu zemes futbolisti spēlē visai neizteiksmīgi, taču arī liepājnieku spēki ātri izsīkst, un ap diviem tūkstošiem skatītāju nav pārāk apmierināti, ka Līgo vakarā priekšroku devuši nevis ugunskuram, bet futbolam.

2001.gada 30.jūnijs – Nīderlandes "Heerenveen" (3:2). Informācija par šo titulēto klubu ir biedējoša, taču viesiem šī spēle acīmredzot ir tikai viena no nodarbībām starpsezonu posmā. Ieradušies Liepājā tūlīt pēc brīvdienām un bez saviem līderiem, viņi vēl spēles dienā izbauda mūsu pludmales jaukumus un neizskatās pārāk sarūgtināti par Aleksandra Katasonova diviem gūtajiem vārtiem nepilnu 20 minūšu laikā, kas izšķir spēles iznākumu.

2002.gada 15.augusts – Austrijas "Karnten" (0:2). Austrijas kausa ieguvējs interesantāks ir ar to, ka šajā komandā spēlē piecu valstu futbolisti. Taču komandas līmenis ir visai viduvējs, un tomēr liepājnieki cieš pirmo un pagaidām vienīgo zaudējumu savā laukumā.

2003.gada 28.augusts – Rumānijas "Dinamo" (1:1). Tituliem bagātākā komanda, kāda jebkad Liepājā viesojusies, neattaisno cerības skatīt tās spēlētāju izpildījumā augsta līmeņa futbolu. Rumānijas sešpadsmitkārtējam čempionam un eirokausu divkārtējam pusfinālistam pēc pārliecinošās uzvaras savā laukumā vairāk par neizšķirtu iznākumu Liepājā nevajag, bet "Liepājas metalurgs" neko vairāk par neizšķirtu iznākumu nespēj.

2004.gada 29.jūlijs – Farēru salu "B 36" (8:1). Vārgākais no visiem liepājnieku pretiniekiem eirokausos. Ja mūsējie 2.puslaikā būtu atkārtojuši 1.puslaika vārtu ražu (6:0), uz tablo nepietiktu vietas šādam divciparu skaitlim. Aleksandra Katasonova rekords ātršaušanā – 4 vārti 24 minūšu laikā.