Kurzemes Vārds

15:43 Piektdiena, 5. jūnijs
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

SKATIENS

Kā pasniegt desu

Ints Grasis

Negribu runāt par gastronomiskām lietām, kā varētu likties, izlasot virsrakstu, bet līdzībās gan. Mans temats, kuram varētu pielāgot desas pasniegšanas noslēpumus, ir mūsu valsts politiķu un ierēdņu bieži vien sarežģītā izšķiršanās starp savām, arī tuvu stāvošu un ietekmīgu cilvēku interesēm un tautu jeb vēlētājiem. Kā iestāstīt cilvēkiem, ka desu viņi ir dabūjuši, bet to tik un tā apēst pašam? Tā ir smalka māksla, tikai mūsu mākslinieki bieži ir tik robusti un nemākulīgi, ka viņu neprofesionālisms sāpīgi duras mums kuņģī.

Viens spilgts piemērs ir muļļāšanās un pļāpāšana ap pasaules čempionātam nepieciešamo nosacīti mazo jeb otro hokeja halli. Kā tautai ārpus metropoles parādīt, ka rūpes par reģionālo attīstību ir valdības prioritāte, bet tomēr atdot halli Rīgai? Grūts uzdevums. Tāpēc ir jāparāda, ka izšķiršanās par halli notiek pēc iespējas lielākās mokās (šajā gadījumā – it kā rūpējoties arī par citiem), bet Rīgu tik un tā izglābt. Tāpēc mani ļoti sajūsmina asprātīgā akcija "Izglāb Rīgu!", ar kuru tiek pievērsta uzmanība aizvien lielākajai plaisai starp galvaspilsētu un pārējo Latviju. Lai laba veselība akcijas rīkotājiem!

Valstsvīri un valstssievas tautai bieži norāda, ka mēs dzīvojam demokrātiskā valstī, visiem ir tiesības brīvi izteikties, izpausties un visādi citādi izdarīties plurālisma apstākļos, bet tikai līdz brīdim, kamēr netiek aizskartas pašas amatpersonas visdziļākās jūtas pret desu. Kā gan citādi var iztulkot uzbraucienu sabiedrībai par atklātību "Delna" pēc tās izteiktās kritikas saistībā ar Ingrīdas Ūdres nominēšanu Eiropas Savienības komisāra amatam.

Iestājoties par Latvijas demokrātijas stiprināšanu un atklātību politisko lēmumu pieņemšanā, "Delna" nosoda Ministru prezidenta un Saeimas priekšsēdētājas rīcību Eiropas Savienības komisāra nominēšanā kā nepieņemamu. Pēc organizācijas domām, lēmuma pieņemšanas process ir necaurskatāms, neargumentēts un informācijas politika neatbilst augstāko valsts amatpersonu sabiedrības iesaistīšanas un informēšanas pienākumam. Tāpēc prasīta Ūdres atsaukšana no komisāres amata. Starp citu, šim viedoklim, kas izteikts atklātā vēstulē Ministru prezidentam un Saeimas priekšsēdētājai, var pievienoties jebkurš, no interneta mājaslapas šo vēstuli izdrukājot un parakstot.

Protams, tas ir viedoklis, kam var arī nepiekrist. Arī pašas "Delnas" darbība nav vērtējama tikai pozitīvi. Taču tā vietā, lai demokrātijā demonstrētu iecietību pret atšķirīgu viedokli, amatpersonas sāk spēlēt pretī, kratot viedokļa paudējiem ar pirkstu par viņu slikto viedokli. Vēl vairāk – Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojam ieteikts pārbaudīt, vai "Delna" nepilda kādu politisku pasūtījumu. Galu galā "Delna" uzbruka arī Valsts prezidentes desai – KNAB ķēries pie lietas, lai pārbaudītu, kā viņas dzīvesdraugs ticis pie iespējas nomāt vairāk nekā pushektāra lielu zemesgabalu kāpu aizsargjoslā Dubultos.

Lūk, arī karstā ūdens desa. To liepājnieki, varēja saņemt tikai pēc tam, kad samaksāja par vienu desu uz priekšu, proti, maksājot par pakalpojumu, kas vēl nemaz nav saņemts. Ar vienu roku dod, ar otru ņem. Un mums nekas cits neatliek, kā priecāties par žēlīgi pasniegto. Protams, ir arī tādi liepājnieki, kas desu nemaz nav pelnījuši, bet kāpēc jācieš pārējiem, kas grib godīgi ēst?

Ar desām es gribēju sacīt to, ka dzīves izsalkuma remdināšana diemžēl ne vienmēr ir atkarīga tikai no mums pašiem vien. Mūsu privātajā dzīvē jaucas cilvēki, kuriem dota vara. Kaut nu tā pēc iespējas mazāk tiktu izmantota ļaunprātīgi.