Kurzemes Vārds

06:36 Pirmdiena, 6. jūlijs
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

!Dienas tēma

Pārbaudes – bieds uzņēmējiem, drošība klientiem?

Sarmīte Pelcmane

Uzņēmējiem, kas uzsāk savu biznesu vai to paplašina, jāizpilda ne mazums noteikumu, īpaši, ja darbības joma saistīta ar cilvēku apkalpošanu – veikalos, kafejnīcās, pārtikas ražošanas uzņēmumos, datorsalonos, medicīnas iestādēs utt. Kaut arī biznesmeņi nekad nav slēpuši, ka daudzus no priekšrakstiem uzskata par pārspīlētiem un biežās pārbaudes no dažādu instanču puses – par nevajadzīgām un apgrūtinošām, tomēr klientiem varētu būt cits viedoklis. Viņi grib būt pārliecināti par savu drošību un piedāvātās produkcijas kvalitāti. Daudzo pārbaudītāju pulkā iesaistījusies arī pašvaldība, kuras Licencēšanas komisijas pārstāvji apmeklē uzņēmumus, lai novērtētu, kā izpildīti priekšraksti un vai licenci iespējams izsniegt.

Grozījumi likumā palielina pārbaudītāju pilnvaras

Lielāko uzmanību Licencēšanas komisija pievērš alkohola pārdošanas vietām, visrūpīgāk pārbaudot tās, kur paredz spirtotos dzērienus pārdot mazumtirdzniecībā, kā arī visu diennakti.

Kā saka Licencēšanas komisijas priekšsēdētāja Sanita Linde: "Iepriekš mums nebija lielu iespēju ietekmēt alkohola tirgošanu, bet, kopš "Alkoholisko dzērienu aprites likumā" ir veikti grozījumi, kas paredz, ka telpām mazumtirdzniecībai ar alkoholu jābūt nodotām ekspluatācijā, varam pārbaudīt stingrāk."

"Alkoholisko dzērienu aprites likums" stājās spēkā šā gada 1.maijā, kā arī tika pieņemti grozījumi, kas izdarīti līdz šā gada 10.jūnijam. Likums regulē jebkuras darbības ar alkoholiskajiem dzērieniem (sagatavošana pārstrādei, pārstrāde, ražošana, iepildīšana iepakojumā (fasēšana), marķēšana, uzglabāšana, iekraušana, izkraušana, pārvietošana, pārvadāšana, ievešana, izvešana, izplatīšana, iegāde, realizācija, iznīcināšana u.tml.), kā arī alkoholisko dzērienu reklāmu.

Speciālu atļauju (licenču) veidi un to izsniegšanas pamatnoteikumi alkoholisko dzērienu vairumtirdzniecībai un mazumtirdzniecībai nosaka, ka ir nepieciešama speciāla atļauja (licence). Ja alkoholisko dzērienu mazumtirgotāji tirgo tikai alu, tiem ir vajadzīga alus mazumtirdzniecības licence.

Dokumentiem jābūt kārtībā

Pēdējā reidā Licencēšanas komisijas locekļi apmeklēja gan vairākus tirgotājus, kas paredz pārdot alkoholu mazumtirdzniecībā, gan tādus, kas grib to turpināt.

Vispirms dzelzceļa stacijā – tur firmai "Pluss punkts" pieder vairāki paviljoni, kur iecerēts turpmāk pārdot arī alu. Šeit, pēc komisijas domām, nav nekādu šķēršļu – telpas nodotas ekspluatācijā, platība tirdzniecībai atbilst. Bez tam bija svarīgi arī dabā pārliecināties, kādas ir šīs celtnes, kas pirmajā acu uzmetienā atgādina paviljonus, taču, apskatot tās cītīgāk, redzams – ēkas ir kapitālas, uz augstiem pamatiem, ir stingras sienas un labs jumts. Tā kā nekādu iebildumu pret tirdzniecību, arī alus pārdošanu, šeit nerodas.

Citāda aina paveras firmas "Lāčplēša alus" tirdzniecības bāzē, Pulvera ielu 10, kur līdz šim produkcija tika izplatīta vairumā, bet nu uzņēmēji pieprasījuši atļauju pārdot alu arī mazumtirdzniecībā.

Firmas darbinieki izvietojušies palielā telpā, kur vienā galā ir galdi ar kases aparātu un norit vairumtirdzniecība, bet otrā galā – uzsākts remonts. Uz jautājumu, kāpēc firma nodomājusi te pārdot alu arī mazumā, darbiniece saka: vairumtirdzniecība notiek, kases aparāts ir, galu galā izplatot pašu ražoto produkciju, tāpēc vēlētos pārdot arī tām privātpersonām, kas paretam iegriežas pēc vienas vai divām alus pudelītēm. Vai telpu ir paredzēts nodot ekspluatācijā? Izrādās, firmas darbiniecei, kas nav vadītāja, par to skaidru ziņu nav, un tiek nolemts, ka jāinformē vadītāji un tiem jānokārto visa dokumentācija. Lai nu kā, Akcizēto preču pārvalde vienalga gribēs redzēt, kādā statusā ir šī telpa.

Veikals ar plauktiņu alkohola saliešanai

Interesanta aina paveras veikalā "Alīna", Atmodas bulvārī. Tajā joprojām pie pašām ieejas durvīm ierīkots tāds kā plauktiņš, ko veikala darbinieki lepni dēvē par bāra leti. Tā ir vieta, kur steidzīgs garāmgājējs var ieskriet, viņam par godu tiek atskrūvēts pudeles korķis un uz karstām pēdām ielieti vajadzīgie pārsimt gramu. Kā atzīst pašvaldības pārstāvji, šādus veikalus-bārus ir visgrūtāk kontrolēt, vai tiešām tiek ieliets uz vietas vai arī atkorķētā pudele tiek iedota līdzi lietošanai aiz stūra.

Par laimi, kopš likumi sakārtoti, šādu veikalu ar bāra statusu skaits pilsētā sarucis no kādreizējiem 27 līdz 4. Un arī veikals "Alīna", kaut arī uzraksts uz durvīm vēl vēsta, ka strādājot visu diennakti, īstenībā esot pārgājis uz saīsinātu darbalaiku – līdz pulksten 22. Tikai jaunā norāde vēl neesot izgatavota un piestiprināta pie durvīm.

Analizējot situāciju, kā pilsētā savulaik varēja izveidoties tik daudz veikalu ar bāra statusu, S.Linde norāda: kādreiz likums neparedzēja nodalīt telpas un pat neprasīja tām būt nodotām ekspluatācijā. Ja telpas atbilda platības ziņā, varēja vienkārši uzrādīt inventarizācijas plānu, un pašvaldībai nebija nekādu iespēju, lai to sakārtotu.

Liepājas un rajona Policijas pārvaldes Kārtības policijas priekšnieka vietniece Silvija Veinberga, kas arī ir domes Licencēšanas komisijas locekle, savukārt uzsver: "Likums neparedzēja stingrāk kontrolēt veikalus-bārus, un taisnība bija uzņēmēju pusē, kas vēlējās veikt tādu ne visai tīkamu darbību. Šobrīd likums paredz citas normas, un mums tiešām ir izdevies diennakts veikalu skaitu pilsētā samazināt."

Datorsaloni īpašā uzmanības lokā

Apskatot datorsalonu "Data Force", Atmodas bulvārī 8, ir redzams, ka tas pilns ar skolas vecuma puikām. Šobrīd nav ko iebilst, jo ir brīvlaiks, bet, kad mācību gads atsāksies, atkal būs darbs policistiem, kas apstaigā datorsalonus un meklē bēdzējus no stundām, lai nogādātu tos atpakaļ skolā.

Galvenais, lai bērni, kas atnākuši paspēlēt datorspēles, nebojātu savu veselību. Šis salons izceļas ar plašu telpu, tāpēc nav pārsniegts pieļaujamais datoru skaits uz kvadrātmetriem. Šobrīd pilsētā cits pēc cita atver jaunus datorsalonus, un daļa no tiem iespiesti nelielos pārveidotos vienistabas dzīvoklīšos. Bērniem nav gaisa, nav radīti apstākļi, lai stundām ilgā dirnēšana pie datora būtu nekaitīga.

Ir jau konstatēti vēl smagāki pārkāpumi – pilsētas centrā kāds datorsalona īpašnieks pieļāva, ka bērni nelegāli uzturas salonā arī naktī, kaut arī oficiālais darbalaiks bija uzrādīts līdz pulksten 21. Naktī apmeklētāji tika ieslēgti salonā, lai nekas nenotiktu datortehnikai, bet – kā ar pašiem bērniem?

Kā atzīst S.Veinberga: "Datorsalons Karostā ir vajadzīgs, un labi, ka tāds tur izveidots. Drošāk, ka jaunieši nododas savam hobijam māju tuvumā, nevis vēlā vakarā dodas uz pilsētas centru, lai paspēlētu datorspēles. Taču jebkurš šāds objekts ir jāuzmana, jo tur iesaistīta jaunā paaudze."

Kafejnīcas ir līmenī

SIA "Turaida" kafejnīcas "Bocmanis", Atmodas bulvārī 4, apmeklējums savukārt raisīja tikai pozitīvas emocijas. Glīts, veciem jūras vilkiem piemērots interjers, tīrība un kārtība – Licencēšanas komisijai nebija iebildumu.

Bet vispriecīgākais pārsteigums gaidīja SIA "H Sports" atvēršanai sagatavotajā kafejnīcā uzņēmuma "Hidrolats" kompleksā. Tur veikta nopietna pārbūve bijušajās Lauksaimniecības mašīnu rūpnīcas telpās: kur iepriekš bija nolaistas vecās virtuves un grāmatvedības telpas, tagad ir ierīkota simpātiska kafejnīca ar jauku interjeru un izcilu virtuvi.

Kā, izrādot jauno kafejnīcu, stāsta sporta kompleksa direktors Sergejs Lobanovs, šeit iecerēts sportiski noskaņotiem cilvēkiem pēc aktīvas atpūtas peldbaseinā vai skvoša laukumos, kā arī jebkuram citam interesantam piedāvāt sātīgu maltīti un iespēju baudīt pasaules sporta jaunumus uz ekrāna. Direktors nožēlo, ka nav izdevies atklāt kafejnīcu pirms olimpiskajām spēlēm, jo viss to baudīšanai ir sagatavots, tomēr reālā dzīve veica savas korekcijas. Nākotnē te varēs uz lielā ekrāna skatīt gan hokeja, gan futbola čempionātus, gan pārējās pasaules nozīmes sporta aktivitātes.

Jaunās kafejnīcas izveidotājiem gan aktuālas joprojām ir ikdienas problēmas, galvenā – atrast pietiekami pieredzējušu un meistarīgu galveno pavāru. S.Lobanovs uzsver: "Tas ir galvenais, lai kafejnīca būtu līmenī." Viņš sola, ka laika gaitā labprāt pieņems arī mācekļus, kas beiguši pavāru skolu, bet šobrīd vajadzīgs galvenais pavārs ar pieredzi. "Man ir tukša virtuve, nav trauku, nav glāžu. Ir jābrauc pirkt, bet, ja paņemšu jaunu meiteni no skolas, viņa nezinās, kādas glāzes, traukus, darbarīkus vajadzēs." Jā, Liepājā, izrādās, ar meistarīgiem pavāriem ir problēmas, taču – tas jau ir cits stāsts.