Kurzemes Vārds

15:20 Piektdiena, 13. decembris
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu (abonementa cena 1 dienai – EUR 0,50, 30 dienām – EUR 6,83).
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kā kļūt par reģistrētu lietotāju? VIDEOPAMĀCĪBA

Aizmirsusies parole?

Jauna uzņēmuma darbinieki sāk dumpoties

Viktors Ulberts

Liepājas Speciālas ekonomiskās zonas SIA "Baltic Timber Products" darbinieki algu izmaksas kavēšanās dēļ ir gatavi streikam, kas pirmdien daļēji arī tika uzsākts. Papildu tam uzņēmumā strādājošie pauž neapmierinātību ar sadzīves apstākļiem, administrācijas attieksmi un sašutumu par to, ka strauji samazinājies algu apjoms.

Uzņēmuma administrācija apgalvo, ka algas tuvākajās dienās tiks izmaksātas, tā gadījies pirmo reizi, un nesaskata būtiskus iemeslus, kādēļ darbiniekiem vajadzētu streikot.

Sabiedrība "Baltic Timber Products" oficiāli reģistrēta šā gada maijā. Tās darbības veids saistīts ar kokapstrādi – koku zāģēšanu, ēvelēšanu un impregnēšanu, finiera lokšņu, saplākšņu, līmēto plātņu, skaidu plātņu, šķiedru plātņu un citu paneļu un plātņu, kā arī koka taras ražošanu.

"BTP" ir viens no jaunākajiem Liepājas uzņēmumiem, kurš ieguvis arī SEZ statusu. Tas darbojas bijušās Lauksaimniecības mašīnu rūpnīcas telpās, kas tiek nomātas no firmas "Transwide Services".

Ievērojami sarūk algas

Uzņēmuma darbinieks Guntars Suharevskis "Kurzemes Vārdam" pastāstīja, ka sākumā strādnieki bijuši apmierināti. Solītās aptuveni 220 latu lielās algas maksātas, tādēļ pat no "Laskanas" daudzi pārnākuši strādāt uz "BTP". Strauji audzis strādājošo skaits, kuru patlaban ir aptuveni 200. Bet pēc tam sākušās pārmaiņas, kas mainījušas strādnieku domas par uzņēmumu. "Kādreiz mums algas diena bija astotajā datumā. Pēc tam to pārcēla aizvien vēlāk un vēlāk, un tagad algas diena ir 25. datumā," stāsta G.Suharevskis. Tāpat strauji sarucis algu apjoms, kas nu esot vidēji 100 latu mēnesī, jo tika ieviestas izstrādes normas, iepriekš par to darbiniekus nebrīdinot. Par virsstundām, darbu naktīs un svētku dienās nekas netiekot piemaksāts. Bez pamatojuma pirms mēneša no darba esot atlaists tehnologs. Strādnieki uzskata, ka viņam likts rakstīt atlūgumu tāpēc, ka tehnologs uzdrošinājies painteresēties, kāpēc daži strādnieki algā saņēmuši mazāk, nekā bija nopelnījuši.

Strādniekiem vēl ir iebildumi pret sadzīves apstākļiem. "Ģērbtuvēs griesti tek, tualetes nestrādā, ūdens nav! Šķiet, nevienā citā Liepājas uzņēmumā šādu apstākļu nav," uzskata G.Suharevskis. Nav arī ledusskapja vai krāsniņas, kur strādājošajiem uzglabāt produktus un brīvā brīdī ieturēt siltu maltīti. Visas 12 darba stundas jāiztiekot ar sausām maizītēm.

Aicina administrāciju uz dialogu

Vadzis lūzis, kad aizkavējusies darba alga. "Kad prasām, kad būs, mums pasaka, lai raksta atlūgumu, ja kaut kas nepatīk," sašutumu pauda kāds "BTP" strādnieks. Pirmdien darbinieki paziņojuši, ka darbu pārtrauks jau pulksten trijos, ja nesaņems algu. Tā arī izdarīts. "Nāk pirmais septembris, cilvēki visi ir bez naudas, pat pietrūkst transportam, lai nokļūtu uz darbu. Vai tas ir normāli?" sašutis ir arī G.Suharevskis. Pirmdienas pēcpusdienā pie uzņēmuma durvīm sapulcējās ap 50 vīru, kas piedalījās streikā, taču to atbalstot faktiski visi ražotnē strādājošie. "Pacietības mērs ir pilns. Kaut kas ir jādara. Paziņojām administrācijai savas prasības, bet atbilde tik viena – rakstiet atlūgumus. Manuprāt, nepieciešams dialogs starp uzņēmuma vadību un strādājošajiem. Tas nāks tikai par labu uzņēmumam," uzskata G.Suharevskis, kurš uzņēmies līdera lomu uzņēmuma strādnieku tiesību aizstāvībai. Vēl darbinieki pauž neticību, ka uzņēmumam trūkstot naudas. Viņi pat izsaka aizdomas, ka firmas īpašnieki – ārzemnieki – nemaz nezinot par uzņēmumā notiekošo, kā arī finanšu darījumiem.

Firmas "Lursoft" datu bāzē minēts, ka 50 procentu sabiedrības "BTP" pieder ASV reģistrētai firmai "Amex Grupe LLC", 30 procentu arī ASV reģistrētai firmai "Net Ex L.L.C.", atlikušie 20 procenti – Liepājā reģistrētai SIA "Liepaja Distribution Center". Savukārt šai Liepājas firmai ir divi īpašnieki – ASV reģistrētajai "Worldwide Marine L.L.C." pieder 57 procentu LDC daļu, bet atlikušie 43 procenti pieder "Transwide Services", no kā "BTP" nomā ražotnes telpas. Savukārt "Transwide Services" īpašnieks ir jau pieminētais amerikāņu "Worldwide Marine L.L.C." un trīs fiziskas personas – Sergejs Govorovs, Grigorijs Dedunovs un Valentīna Babašina.

Norāda arī uz strādnieku grēkiem

"Kurzemes Vārds" tikās ar sabiedrības "BTP" administrāciju, bet amatpersonas nevēlējās, lai laikrakstā min viņu vārdus. Algu izmaksa patiešām aizkavējusies, taču vainojama esot kāda Anglijas banka, kura laikus neesot pārskaitījusi naudu no sadarbības partneriem. Taču tuvākajās dienās tā tikšot saņemta, un strādnieki bez naudas nepalikšot. Turklāt algas aizkavējušās tikai sešas dienas, kas nebūt neesot sliktākā situācija. "Šī ir pirmā reize, kad tā gadījās. Uzņēmums ir ļoti jauns, un vēl daudz kas procesos ir jānoregulē," atzīst "BTP" amatpersona. Arī atlūgumus neesot likts rakstīt, tikai paziņots, ka streika gadījumā darbiniekiem par konkrēto dienu netiks aprēķināta alga.

Vēl "Kurzemes Vārds" uzklausīja viedokli, ka bez vainas nav arī paši strādnieki. Tā kā uzreiz bijis nepieciešams liels darbinieku skaits, kadri nav īpaši atlasīti, tāpēc arī kontingents neesot tas labākais, vairākiem agrāk bijušas problēmas ar likumu ievērošanu. Tāpēc bieži notikušas zādzības. Arī sadzīves telpas bijušas sakārtotas, bet paši strādnieki skrūvējuši nost jaucējkrānu detaļas, lai aiznestu tās mājās, lauzuši izlietnes un garderobes skapīšu aslēdzenes. "Kurzemes Vārdam" tika parādītas ģērbtuves. Desmitiem izsmēķu mētājās uz grīdas, tāpat galdi aprakstīti un apzīmēti, un tur administrāciju patiešām vainot nevar. Izlietnes tiešām bija salauztas, taču administrācija apgalvo, ka tas ir pašu strādnieku nedarbs.

Viena kļūda gan tika atzīta – sākumā atalgojums tika rēķināts par stundu darbu. Bet rezultātā algas iznākušas neadekvāti lielas saražotajai produkcijai, kādēļ uzņēmums cietis zaudējumus. To esot veicinājusi arī blēdīšanās, pierakstot klāt patiesībā nenostrādātās stundas. Tāpēc tika ieviestas normas, proti, samaksu rēķina pēc padarītā, nevis pēc nostrādāto stundu skaita. Algu apjoms tāpēc saruka, un loģiski, izraisīja neapmierinātību. Taču nu uzņēmums vismaz augustā sācis strādāt ar nelielu peļņu.

Strādniekiem jāizrāda lielāka iniciatīva

Valsts darba inspekcijas Kurzemes reģionālajā nodaļā "Kurzemes Vārds" noskaidroja, ka strādniekiem ir tiesības vērsties ar iesniegumu šajā inspekcijā, ja viņi uzskata, ka attiecībā pret viņiem nav ievērota valstī spēkā esošā darba likumdošana. Tad inspektori iesniegto informāciju pārbaudīs un sniegs atzinumu.

Taču pašiem strādniekiem savu tiesību aizsardzībai arī jāuzņemas iniciatīva. Nav obligāti uzreiz jādibina arodbiedrība. Darba likums paredz arī uzticības personas ievēlēšanu no darba ņēmēju puses, kurš strādā kā starpnieks starp administrāciju un strādājošajiem darba aizsardzības jautājumos. Tāpat iespējams izvirzīt darbinieku pārstāvjus. Citādi, no juridiskā viedokļa raugoties, darba devējam oficiāli nav ar ko apspriest izmaiņas, kas skar strādājošos.

Otrdienas pēcpusdienā streiks uzņēmumā tomēr nenotiek, jo sākusies algu izmaksa.