Kurzemes Vārds

23:54 Trešdiena, 27. maijs
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Simtgadniece ar jaunības azartu

Sarmīte Pelcmane

Liepājniece Staņislava Meļņika 31.augustā pārkāpa 100 gadu slieksni, bet, neskatoties uz cienījamo jubileju, simtgadniece joprojām ir moža un runīga, un pat vingro no rītiem.

Kā izteicās Liepājas domes priekšsēdētājs Uldis Sesks, kurš vakar bija ieradies jubilāri apsveikt: "Vairāk par 80 gadiem es jums nudien nedotu!" Savukārt simtgadnieces radiniece, ilggadēja Liepājas kultūras darbiniece Vita Rozenberga, jubilāri raksturoja kā "dāmu, nevis simtgadīgu večiņu".

S.Meļņika pēc tautības ir poliete, kas dzimusi Liepājā, pārvalda poļu, latviešu, krievu valodu, saprot vāciski. Lielāko dzīves daļu strādājusi pie saimniekiem par mājkalpotāju. Viņas nelaiķis vīrs savulaik dzelzceļā strādājis par katlu kalēju. S.Meļņika izaudzinājusi divas meitas un pie vienas gaviļniece patlaban dzīvo. Meļņikas kundze joprojām iet uz tirgu iepirkties, gatavo ēst, pirms pāris gadiem vēl braukusi uz mežu sēņot. Meita Valērija Kalnišķe atzīst, ka abas satiekot labi. Dažreiz mamma gan pamācot, bet kura māte tad neaudzina savu meitu. S.Meļņikas mazdēlam ir 40 gadu.

Uz jautājumu, kāda ir ilga mūža recepte, simtgadniece atsmej, ka nedrīkst domāt par vecumu. "Jūtos kā vēl jauna," viņa saka. Meļņikas kundze ceļas agri, aiz loga jau gaida balodīši, kas jāpabaro. Turklāt nedrīkstot aizmirst ik rītu pavingrot.

"Vajag ticēt Dievam un dzīvot saskaņā ar viņa likumiem," pamāca simtgadniece.

Abas ar meitu iztiek no pensijām, esot gan mazliet par maz, bet iztikt varot. "Pirmais, ko izdaru – samaksāju par apkuri un komunālajiem pakalpojumiem. Man nepatīk cilvēki, kas saka, ka to nevar izdarīt, un taisa parādus. Var izdarīt! Es protu arī ekonomēt," dzīves pieredzē dalās Meļņikas kundze.

Pilsētas pašvaldība gaviļniecei lielajā jubilejā uzdāvāja 100 latus.