Kurzemes Vārds

10:12 Ceturtdiena, 23. maijs
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu (abonementa cena 1 dienai – EUR 0,50, 30 dienām – EUR 6,83).
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kā kļūt par reģistrētu lietotāju? VIDEOPAMĀCĪBA

Aizmirsusies parole?

Kā invalīdam tikt uz Rīgu?

Kristīne Pastore

Zinaīda ir 1.grupas invalīde, kurai vismaz reizi mēnesī, bet dažkārt arī biežāk ir jābrauc uz Rīgu pie ārstiem. Un viņai kā invalīdei valsts garantē braukšanu sabiedriskajā transportā visā Latvijā bez maksas. Tikai problēma tā, ka visbiežāk viņai tomēr nākas maksāt par braucienu pašai, jo pat gadījumos, ja autobuss ir pustukšs, invalīdu vietas esot aizņemtas. Zinaīda ir nesapratnē – vai tā var būt?

Invalīdiem domātās vietas vienmēr aizņemtas

Zinaīda sarunā ar "Kurzemes Vārdu" atceras vairākus gadījumus, kad par braucienu nācies maksāt pašai no jau tā nelielās invalīda pensijas. "Vienreiz aizeju pirkt biļeti, bet man atbild, ka visas invalīdiem paredzētās biļetes jau ir izpirktas," atceras Zinaīda. "Es pajautāju, cik to biļešu ir, un man atbildēja, ka četras." Uz Rīgu tikt sievietei vajadzēja, tāpēc pirkusi biļeti par naudu. "Nākamajā reizē – pēc mēneša, atkal atkārtojās tas pats," viņa turpina. "Tikai šoreiz man atbildēja, ka invalīdiem autobusā paredzētas tikai divas vieta." Cik tad īsti to vietu mums pienākas, viņa jautā. Un atceras vēl kādu gadījumu. Toreiz viņa pēc procedūrām atgriezusies mājās no Rīgas. "Autobuss bija pustukšs, tur nebija pat desmit pasažieru," stāsta Zinaīda. "Bet man vienalga lika nopirkt biļeti par naudu, jo visas invalīdiem domātās vietas jau esot aizņemtas." Sieviete ir pārliecināta, ka līdzīgas problēmas droši vien ir arī citiem invalīdiem, tāpēc viņa vēlētos uzzināt, ar ko šie cilvēki var rēķināties, dodoties ceļā.

Vietas jārezervē savlaicīgi

Kā sarunā ar "Kurzemes Vārdu" skaidroja Autoostas biļešu kases kasiere Maiga Raģele, autobusos maršrutā Rīga – Liepāja invalīdiem ir paredzētas divas vietas. Savukārt starppilsētu autobusos jebkurā citā maršrutā šīs vietas ir četras. Kā liecina pieredze, parasti invalīdiem domātās vietas rezervējot ļoti savlaicīgi. Biļešu iepriekšpārdošanas vietās to ir iespējams izdarīt jau septiņas dienas pirms paredzētā brauciena. Piemēram, šobrīd esot rezervētas jau visas invalīdu vietas uz 1.septembri.

Taču M.Raģele sacīja, ka gadījumos, ja, autobusam dodoties ceļā, tajā ir vēl brīvas vietas un braukt gribētāju vidū ir arī invalīdi, šoferiem ir pienākums viņus uzņemt un pārvadāt bez maksas. Tas attiecas arī uz maršrutu Rīga – Liepāja un atpakaļ. "Tā nedrīkstēja notikt, ka autobuss dodas atceļā no Rīgas pustukšs, bet Zinaīdai par braucienu nācās maksāt," precizēja M.Raģele. "Tā kā sieviete ir invalīde un autobusā bija tukšas vietas, šoferim bija pienākums viņu uzņemt bez maksas."