Kurzemes Vārds

09:40 Ceturtdiena, 23. maijs
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu (abonementa cena 1 dienai – EUR 0,50, 30 dienām – EUR 6,83).
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kā kļūt par reģistrētu lietotāju? VIDEOPAMĀCĪBA

Aizmirsusies parole?

Vēlreiz par parādiem

Kirils Bobrovs

Nesen notika saruna ar "Liepājas siltuma" administratoru ANDRI RUKMANI, lai novērtētu situāciju uzņēmumā pēc karstā ūdens krīzes pārvarēšanas un pirms gaidāmās apkures sezonas sākuma. Šobrīd visa uzmanība šeit koncentrēta parādu piedziņai, lai drošāk risinātu dialogu ar gāzes piegādātājiem.

Bet vispirms paskatīsimies atpakaļ. A.Rukmanis sacīja, ka viņš nekad neesot teicis, ka, atsākot karstā ūdens piegādi, vispirms pievienos mājas, kurās ir pilnīgi apmaksāts šis pakalpojums, tātad avīzes informācijā par to bijuši pārspīlējumi un nevajagot tādā veidā baidīt cilvēkus. Padies Dievam, izbīties neviens nepaguva, jo divas dienas pēc šīs publikācijas visiem bija atsākta karstā ūdens piegāde. Bet rakstīt par to mums bija pamatojums – Pilsētas domes preses relīze ar atsauci uz administratora vārdiem. Taču tā jau ir pagātne. Bez tam, īstenot šādus draudus vienalga nebija iespējams, jo namu pārvaldēm tajā brīdī nebija nepieciešamo ziņu par maksājumu līmeni visās mājās. Šādas ziņas "Liepājas siltums" nevarēja sniegt arī "Kurzemes Vārdam".

– Un vēl ir svarīgi, kā pasniegt šādu informāciju, – sacīja Rukmanis. – Var iznākt, ka mēs atkal baidām cilvēkus. Galvenais šobrīd: lai iedzīvotāji nedomātu, ka viņi ieinteresēti vienā lietā, "Liepājas siltums" – otrā, bet pašvaldība – pavisam citā. Visi ir interesēti vienā lietā! Atsevišķi var skatīties uz "Latvijas gāzi", kas sastāv no citu valstu subjektiem. Taču šis uzņēmums dod savu produktu un tam jāsaņem attiecīga maksa un peļņa. Pārrunas ar gāzes piegādātājiem rit nepārtraukti.

Un tomēr stāvoklis ar samaksu ir grūts.

– Bez šaubām. Ar iedzīvotājiem ir jāstrādā. Un noteikti nopietnāk nekā agrāk. Taču es vēlreiz gribu uzsvērt, ka iedzīvotāju izlikšana no dzīvokļiem vai kāda cita veida stingra rīcība nav mūsu mērķis. Mums ir tikai jāsaņem sava nauda.

Darbs ar iedzīvotājiem turpinās ilgi. Avīzes lasītāji vienmēr norāda, ka tie vai citi viņu kaimiņi iekrājuši tūkstošiem latu lielus parādus un uz jūsu brīdinājumiem nemaz nereaģē. Pirms diviem gadiem "Liepājas siltuma" juristi apgalvoja, ka prasības tiesā iesniegtas pret visiem, kam parāds pārsniedz 200 latu, un jau pāriet pie tiem, kam parādi mazāki. Ja tā bija taisnība, tad jābūt arī rezultātiem.

– Pirmkārt, arī tiesvedība velkas gadiem ilgi. Lietu izskatīšanu pārceļ, tās bieži pāriet augstākās instancēs, iesaistās arī sabiedriskās organizācijas un politiskie spēki, kuri uzkurina emocijas un izmanto situāciju savās interesēs. Otrkārt, parādnieku saraksti mainās, un tagad, pilnīgi iespējams, vairs nav runa par tiem cilvēkiem, ar kuriem "Liepājas siltums" tiesājās pirms trim gadiem. Bez tam ar daudziem bija noslēgti līgumi par parādu dzēšanu, taču tie nav izpildīti. Tādēļ parādu piedziņa ir nepārtraukts, ilgstošs process. Starp citu, vienkāršāk runāt ar tiem, kam ir īpašums, arī dzīvokļi. Ceru, ka šo īpašumu aprakstīs un atsavinās tiesu izpildītāji. Bet ar tiem jautājumiem, kas saistīti ar izlikšanu no dzīvokļiem, lai nodarbojas namu pārvaldes. Protams, tas ir ļoti nepatīkami.

Tādā veidā mēs atkal varam nobiedēt ļaudis.

– Vispirms runa ir par likumīgām darbībām. Ir arī citi līdzīgi iespaidošanas veidi. Piemēram, nemaksātāju uzvārdu iekļaušana bankām pieejamā parādnieku sarakstā. Daudziem tas radīs diskomfortu kredītu saņemšanas jomā, jo dažs nav samaksājis par apkuri, bet līzingā pērk automašīnu. Tas nekādā ziņā neattiecas uz maznodrošinātajiem. Runājot par neapmaksāto izlietoto karsto ūdeni, gribu uzsvērt, ka šobrīd namu pārvaldes meklē optimālu veidu, kā pārtraukt karstā ūdens piegādi tiem, kas par to nemaksā.

Jā, par tādiem nepatīkamiem faktiem kā izlikšana no dzīvokļa nemaz negribas rakstīt. Kaut gan tieši tie daudzus spēj pārliecināt labāk nekā brīdinājumi. Starp citu, uz daudzajiem šogad nosūtītajiem "Liepājas siltuma" brīdinājumiem kopš gada sākuma pozitīvi reaģējuši tikai 16 procenti šo vēstuļu saņēmēju. Bet tie galvenokārt ir iepriekšējo gadu parādnieki.

Kārtējie maksājumi norit apmierinoši. Vidēji uzņēmuma kontā ik dienu ienāk 13 tūkstoši latu. Bet, lai uzturētu draudzīgas attiecības ar gāzes piegādātājiem, šo līdzekļu ir par maz.