Kurzemes Vārds

19:55 Sestdiena, 14. decembris
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu (abonementa cena 1 dienai – EUR 0,50, 30 dienām – EUR 6,83).
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kā kļūt par reģistrētu lietotāju? VIDEOPAMĀCĪBA

Aizmirsusies parole?

Skatiens

Pozitīvu pārmaiņu gaidās

Viktors Ulberts

Bezmaz ar pravietisku precizitāti bija iespējams prognozēt to, kas šobrīd vērojams Latvijas politikas lauciņā – Saeimas kreisie spēki paziņojuši, ka vairs nesniegs atbalstu Induļa Emša vadītajai valdības koalīcijai, savukārt partija "Jaunais laiks" un Tautas partija ir vienojušās par jaunas valdības deklarāciju. Nav ne mazāko šaubu, ka esošās valdības dienas ir skaitītas. Vēl tikai nav zināms, kurš metīs pirmo akmeni. Jo, lai arī cik ļoti nepatiktu kāda valdība, tās gāzēja lomā partijas figurē nelabprāt. Bet pieļauju, ka to uzņemsies paveikt "Jaunais laiks", jo galu galā valdības maiņa visizdevīgāka ir šim politiskajam spēkam.

Ne brīdi neesmu lolojis ilūzijas par šīs valdības stabilitāti un jūtamiem panākumiem ne tikai oficiālajās atskaitēs, bet arī pašā sabiedrībā, proti, ka pozitīvas izmaiņas sajustu ja ne katrs, tad lielākā daļa Latvijas iedzīvotāju. Katram cilvēkam ir savas politiskās simpātijas, tāpēc nedomāju, ka visi piekritīs manam viedoklim. Tas arī nav vajadzīgs. Bet, manuprāt, Liepājai jau nu noteikti nevajadzētu skumt par Emša valdības galu. Vēju pilsētu savās runās politiķi slavēja tikai oficiālo vizīšu laikā, ko faktiski var uzskatīt tikai par dežūrreveransu un pieklājības žestu. Bet praktiski, kā savulaik izteicās Liepājas domes priekšsēdētājs Uldis Sesks, šī valdība hroniski neatbalstīja Liepājas izstrādātos un iesniegtos projektus.

Te nu var minēt gan bēdīgi slaveno epopeju ap pasaules hokeja čempionāta arēnu, kur bija vērojamas nepārprotamas korupcijas pazīmes un gandrīz neslēpta viena uzņēmēja biznesa interešu lobēšanu. Un, lai to panāktu, uz Liepāju samazgas tika lietas ar ugunsdzēsēju šļūteņu cienīgu vērienu tikai tāpēc, ka šī pilsēta uzdrošinājās piedāvāt alternatīvu projektu, kas sāka apdraudēt jau iepriekš sadalītā pīrāga shēmu. Lūk, naktsmītņu neesot pietiekami daudz. Tomēr nepievērš uzmanību čempionāta darba grupas locekļa Gunta Ulmaņa atzinumam, ka arī Rīgā vēl nepietiek čučumuižu visiem prognozētajiem čempionāta viesiem. Bet visabsurdākie bija Emša centieni hokeja čempionātu saistīt ar karstā ūdens problēmu "Liepājas siltumā", jo, lūk, liepājnieki pat to savā pilsētā nespējot nodrošināt. Premjeram gan vajadzēja zināt, ka septiņus gadus šīs problēmas nespēja atrisināt juriste no Rīgas, kura vadīja "Liepājas siltumu".

Nākamais trieciens Liepājai bija nepārprotama norāde, ka tai nav ko izlekt ar modernas koncertzāles projektu. Šis mājiens arī tika savdabīgi pasniegts. Liepājas pašvaldības ierēdņi, lūk, vispār par šo koncertzāli neesot iesnieguši informāciju Kultūras ministrijai, kas par to uzzinājusi tikai no publikācijām presē. Tad nu Attīstības pārvaldes vadītājam Gunāram Ansiņam bija krietni jāpapūlas, lai pierādītu pretējo. Bet aptuveni pēc mēneša Ministru kabineta sēdes darba kārtībā kā viens no izskatāmajiem jautājumiem parādījās priekšlikums par modernas koncertzāles celtniecību Rīgā.

Vēl skaidrāk valdības attieksmi pret Liepāju parādīja nesen apstiprinātie budžeta grozījumi. Bija izteikti vērojams, ka papildu nauda tika sadalīta pēc politisko simpātiju principa un kā pateicības balvas par valdības atbalstīšanu. Ko, starp citu, varēja arī nedot, jo tūlīt pēc tam kreisie paziņoja, ka izbeidz atbalstīt valdību. Taču Liepājai, kas ir trešā lielākā pilsēta valstī, no šiem grozījumiem tika niecīgi graši.

Manuprāt, ar šiem faktiem vien pietiek, lai liepājnieki nelietu gaužas asaras par Emša valdības norietu. Vismaz pavīd cerības uz kaut ko labāku nākotnē. Par to mudina domāt fakts, ka topošās valdības kodolam – "Jaunajam laikam" un Tautas partijai – ir ļoti stipras saknes Liepājā. Vēlēšanās tās abas pie mums bija līderes. Tāpēc ir cerība sagaidīt labvēlīgāku attieksmi. Bet tas, ka šīs abas partijas vēl nesenā pagātnē šķita esam nesamierināmi pretinieki, kas viena otru torpedēja ar sulīgiem un indīgiem epitetiem, manuprāt, tikai palīdzēs konstruktīvāk strādāt. Tās skatīsies viena otrai uz nagiem, tāpēc neatliks laika runāt un darīt muļķības.