Kurzemes Vārds

11:47 Otrdiena, 14. jūlijs
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Liepājas Dzejas dienās – paaudžu diskusija un jauno autoru dominante

Indra Imbovica

Liepājā Dzejas dienas, kuras vairāk nekā desmit gadu organizē Centrālās zinātniskās bibliotēkas direktore AINA KRAUČE, šogad sāksies trešdien, 8.septembrī, un kā allaž risināsies trīs dienas ar ļoti bagātu un blīvu programmu. Tajās Rīgas viesu statusā sagaidīsim patlaban Latvijā vienus no pašiem spilgtākajiem jaunās dzejnieku paaudzes pārstāvjiem – Kārli Vērdiņu un Ingu Gaili, bet no senioru puses – intelektuālo Jāni Rokpelni un noslēpumaino Viku. Īpaši patīkami, ka šos autorus izvēlējās un pieprasīja skolu un studējošā jaunatne. To apstiprina Aina Krauče, uzsverot, ka šim notikumam nevar gatavoties pavirši, jo jaunieši tad to vienkārši ignorētu.

– Mani joprojām pārsteidz skolu un arī studentu aktīvā iesaistīšanās Dzejas dienu pasākumos, – atzīst Aina Krauče. – Programmā pat nevar uzskaitīt visus daudzos dzejas sarīkojumus, kas notiks pilsētas skolās rīta stundās un kurās ciemosies plaša literātu saime – Rīgas viesi, Liepājas dzejnieki, kuri pārstāvēs gan klubu "Helikons", gan jauno dzejnieku apvienību "Dzejnieku namiņš", gan neatkarīgos autorus. Mēs, rīkotāji, saprotam, ka jauniešus nedrīkst pievilt, tādēļ katru gadu jādomā par to, kā pilnīgot un attīstīt Dzejas dienu sarīkojumus. Mūsu jaunieši sen vairs nav bikli, klusi vērotāji, bet atklāti un pat nekautrīgi izsaka savas domas un iejaucas, ja kaut kas šķiet muļķīgi. Tas nenozīmē, ka skolotājiem vai augstskolu mācībspēkiem nevajadzētu pirms tam ar viņiem pastrādāt un Dzejas dienu pasākumiem sagatavoties, citādi jau diskusija nesanāktu. Ar katru gadu vairāk Dzejas dienās ar savām patstāvīgajām programmām iekļaujas studenti. Kaut vai, piemēram, ceturtdien tāds būs nakts pasākums uz akadēmijas kāpnēm "... es vēršos pretī svētajai, neizsakāmajai, noslēpumainajai naktij".

– Diskusija – tā ir jauna pakāpe Dzejas dienās. Programma rāda, ka šogad ir sagatavots arī seminārs ar visnotaļ interesantām tēmām.

– Jā, par to esmu ļoti gandarīta un ceru, ka viss izdosies, jo ir saaicināta spēcīgu dzejnieku grupa no galvaspilsētas, piedalīsies arī pašmāju literāti. Seminārā, kuru vadīs Pedagoģijas akadēmijas lektore Linda Zulmane, ar priekšlasījumiem par literārajiem procesiem Latvijā un Eiropā uzstāsies astoņi cilvēki, gan Liepājas un Rīgas dzejnieki, gan literatūras skolotāji un maģistrantūras studenti, gan mākslinieki. Iegūtā informācija seminārā paplašinās zināšanas arī mūsu bibliotekāriem. Tomēr visvairāk es loloju diskusiju praksi, jo tā no dalībniekiem prasa gan zināšanas, gan prasmi sarunāties un argumentēt. Tas nozīmē, ka dzejniekiem būs ne tikai jālasa sava dzeja, bet arī krietni jāpastrādā.

– Vairāki sarīkojumi saplānoti tā, ka viens otram pretī stāvēs Rīgas un pašmāju dzejnieki...

– Jā, tas darīts ar domu, lai abas puses saspicētu uzmanību un katru no tām mudinātu parādīt to labāko. Nu, varbūt pat asinātu tādu pozitīvu sacensības dziņu. Vienalga, vai tie ir vecākās, vai jaunākās paaudzes galvaspilsētas dzejnieki, viesi liek saslieties Liepājas puses literātiem, bet rīdziniekiem pārliecināties, ka arī ārpus galvaspilsētas strādā un rosās vērā ņemami autori, jo nav jau vairs citu tik plašu iespēju satikties, kontaktēties, pavērot un salīdzināt. Tas skar arī Liepājas krievu literātus. Tā Jānis Rokpelnis uz poēzijas viļņa satiksies ar Liepājas literātiem Jaunliepājas bibliotēkā. Kārlis Vērdiņš un Inga Gaile tiksies atsevišķos sarīkojumos gan ar Pedagoģijas akadēmijas studentiem, gan Centrālajā zinātniskajā bibliotēkā ar mūsu dzejniecēm Inetu Stadgali un Magdalēnu, un vēl citi. Man šķiet, ka ļoti savdabīgs varētu izvērsties sarīkojums "...realitātei ir viena fiška" Valtera bibliotēkā, kurā ar klausītājiem tiksies Gunta Šnipke un jaunie dzejas draugi Alma, Undīne un Artūrs. Diemžēl nav iespējams pieminēt visus 20 dzejas sarīkojumus, neskaitot tikšanās reizes pilsētas skolās, kas notiks šajās trijās dienās, tādēļ aicinu uzmanīgi sekot reklāmai un izvēlēties sev tīkamāko.

– Pērn Dzejas dienās notika vairāku Liepājas literātu jauno grāmatu prezentācijas. Vai arī šogad šādi grāmatu atvēršanas svētki būs?

– Lai gan jaunas grāmatas nebūt nevar ieprogrammēt katru gadu, tomēr arī šoreiz šādus priecīgus brīžus piedzīvosim. Bērnu bibliotēkā "Varavīksne" savu jauno pasaku grāmatu "Nikniķis ar Pusnakts Mākonēnu" prezentēs rakstnieks Ēriks Kūlis, bet radošais klubs "Helikons" sava žurnāla jaunāko burtnīcu. Taču es gribu piebilst, ka šajās Dzejas dienās notiks divu mākslas izstāžu atklāšana – galerijā "K.Māksla" savu fotokolekciju "Dzejas sejas" rādīs fotomākslinieks Varis Sants, bet Latviešu biedrības namā varēs apskatīt izstādi "Dzintras Vīriņas ilustrācijas Ērika Kūļa pasakām".

– Dzejas dienu programma visnotaļ vērsta uz nopietnu literārā procesa atspoguļošanu, bet ne mazāk nopietna uzmanība šogad pievērsta arī bērniem.

– Domāju, nav vērts vēlreiz uzsvērt, ka visi procesi jāsāk ar bērniem un sākas no bērniem. Ja viņus neiepazīstināsim ar dzeju un neiesaistīsim šajos pasākumos, kur radīsies jaunie talanti un lasītāji? Šogad bērniem veltīti vismaz trīs plašāki dzejas svētku sarīkojumi, proti, Latviešu biedrības namā notiks uzvedums pēc Sandras Vensko piedzīvojumu romāna "Mazulīte Vējaslota", Celtnieku klubā teatralizēts muzikāls sarīkojums "Pasaka, pasaciņa", kurā piedalīsies bērnu estētikas skola "Kaleidoskops", un bibliotēkā "Vecliepājas Rūķis" Andas Karules vadītā bērnu ansambļa muzikāls dzejas sarīkojums bērniem ar Liepājas teātra aktrises Ineses Kučinskas piedalīšanos, tam vēl var pieskaitīt tikšanos "Vadugunīs" ar dzejnieku Viku, dziesminieci Austru Pumpuri un bērnu ansambli "Gaismiņa".

– Kāpēc šā gada Dzejas dienās izpaliek svinīgs atklāšanas brīdis?

– Pēdējo gadu prakse parāda, ka liepājnieku vidū ir liela interese par Dzejas dienu sarīkojumiem, tie ir kupli apmeklēti. Tādēļ nolēmām darba dienas vidū tādu vairāk vai mazāk akadēmiski nopietnu atklāšanas brīdi nerīkot. Tomēr svētku koncerts būs, un tas notiks ceturtdienas pēcpusdienā Melngaiļa koncertzālē, kurā mākslinieku Dreiblatu ģimene – aktieri Ilga Martinsone un Jānis Dreiblats, aktieris un mūziķis Emīls Dreiblats – sagatavojuši liepājnieku dzejas lasījumus, bet zvanu koris "Glori Deo" ar diriģentu Miervaldi Ziemeli sniegs koncertu. Nobeigumā gribu uzsvērt, ka visi dzejas sarīkojumi ir apmeklējami bez maksas.

XXX

Šogad Liepājas Dzejas dienas pagarināsies vēl par vienu dienu ilgāk, jo sestdien, 11.septembrī, būs tā reize, kad Liepāja uzņems mūsu valsts rietumkrasta literātus un mūsu pilsētā notiks Kurzemes dzejnieku svētki, kurus savukārt organizē Pilsētas domes Kultūras nodaļa. Tā iesāksies ar piemiņas brīdi "Nepateiktie vārdi Dzejniecei" pie Mirdzas Ķempes pieminekļa. Latviešu biedrības namā sekos sarīkojums zem Māra Čaklā zīmes, kurā savās pārdomās par novadniecisko literatūru dalīsies Pedagoģijas akadēmijas profesors Edgars Lāms, bet mākslas zinātņu doktore Zane Gailīte runās par dzejas, mūzikas un cilvēku saskarsmi. Ar saviem jaunākajiem prozas darbiem "Iekoptā Kurzeme" un "Jensena pils noslēpums" iepazīstinās Olafs Gūtmanis un Modris Zihmanis, bet Sandra Vensko interesentiem atrādīs apgāda "Jumava" izdoto Lejaskurzemes autoru dzejas izlases kopkrājumu "Krizdoļu ķocis".

Savukārt pēcpusdienā Karostā, "[email protected]" Lasītavā - skatītavā "Dzejnieka namiņš" aicina uz sarīkojumu "Cik viens par otru zinām?", bet Karostas Klubenē par literatūras procesiem Kurzemē rietumkrasta dzejnieku sarunu uzturēs Latvijas radio "Kultūras rondo", Liega Piešiņa un Kurzemes dzejnieku apvienības pārstāvji.

Kurzemes dzejnieku svētkus kuplinās divi lieli koncerti – Latviešu biedrības namā "Vārdos notvertā mūzika" ar Māra Čaklā vārdiem, piedalās Imants Kalniņš un Uģis Roze (ieeja ar biļetēm) un Sv.Trīsvienības baznīcā "... mēs zem debesīm kā dievnamā, un mūsu lūgšanas kā baznīctorņi" (3.starptautiskā ērgeļmūzikas festivāla koncerts).