Kurzemes Vārds

15:53 Piektdiena, 6. decembris
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu (abonementa cena 1 dienai – EUR 0,50, 30 dienām – EUR 6,83).
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kā kļūt par reģistrētu lietotāju? VIDEOPAMĀCĪBA

Aizmirsusies parole?

Brīvbrīdis

Lai globālajā tīmeklī varētu sērfot arī no mājas datora

Speciālisti apgalvo, ka gadu no gada pieaug to cilvēku skaits, kas izsaka vēlmi savu mājas datoru pieslēgt globālajam tīmeklim. Daudzi no cilvēkiem, kuru ikdiena ir saistīta ar darbu pie datora, agri vai vēlu nonāk pie atzinuma, ka, ierīkojot mājās pastāvīgu interneta pieslēgumu, ir iespējams ne tikai ietaupīt laiku, bet arī operatīvāk saņemt nepieciešamo informāciju un vienkāršot savu dzīvi. Lai palīdzētu datora lietotājam atrast īsto ceļu, pa kuru nokļūt līdz bezgalīgajiem interneta plašumiem, "Brīvbrīdis" šoreiz ielūkojās Liepājā pieejamajā interneta pastāvīgo pieslēgumu piedāvājumā.

Atšķirībā no interneta iezvanpieejas, kur lietotājs vēlāk maksā par globālajā tīmeklī pavadīto laiku, pastāvīgais pieslēgums ļauj tā izmantotājam tīklā sērfot neierobežotu laiku par vienu, fiksēto mēneša abonēšanas maksu. Šāds pieslēguma veids ir izdevīgāks tiem cilvēkiem, kas vēlas globālajā tīmeklī ne tikai reizi nedēļā ielūkoties savā interneta bankas kontā vai nosūtīt dažas elektroniskā pasta vēstulītes, bet arī izmantot internetu kā pastāvīgu informācijas sniedzēju: meklēt tur ziņas, lasīt jaunumus, regulāri darboties ar elektronisko pastu, kā arī ielādēt no globālā tīmekļa savā datorā mūzikas failus vai filmas. Šādā gadījumā lietotājam daudz izdevīgāk ir maksāt konstantu mēneša maksājumu par darbošanos internetā. Kā visvienkāršāk tikt pie pastāvīga interneta pieslēguma?

Kā "Brīvbrīdim" skaidroja uzņēmumā "Lattelekom", kas nodrošina "Apollo" interneta pieslēgumu, tieši pašlaik jaunajiem klientiem tiek piedāvāta akcija – noslēdzot līgumu par interneta izmantošanu visa gada garumā, pieslēguma ierīkošana ir bez maksas. Un šobrīd vispieprasītākie ir divu veidu pastāvīgie pieslēgumi: Mājas DSL un Apollo pilsētas internets. Pilsētas internets nodrošina lietotājam iespēju 24 stundas diennaktī atrasties internetā un neraizēties ne par tajā pavadīto laiku, ne arī ielādēto datu apjomu, jo abonēšanas maksa katru mēnesi ir konstanta – Ls 9 (kuriem klāt vēl jāpieskaita ADSL termināla īres maksa Ls 2,54 mēnesī). Vienīgais būtiskais ierobežojums – ārvalstu interneta resursi ir pieejami tikai laika posmā no pulksten 18 līdz 8 un tikai brīvdienās visu diennakti. Interneta ātrums tiek solīts līdz 128 Kbit sekundē.

Savukārt interneta pieslēguma Mājas DSL galvenā priekšrocība ir ne tikai ievērojami lielāks darbības ātrums (līdz 256 Kbit sekundē), bet arī neierobežota piekļuve gan Latvijas interneta resursiem, gan arī ārzemju lapām. Īpaši gardēži interneta ātrumu par attiecīgu samaksu var palielināt arī līdz 2 Mbit sekundē. Jāpiebilst, ka viens būtisks ierobežojums uzņēmuma "Lattelekom" piedāvātajos pieslēgumos ir tas, ka obligāti ir jābūt ievilktai telefona līnijai.

Liepājā diezgan izplatīts ir arī Kernel interneta pastāvīgais pieslēgums. Šī firma piedāvā pavadīt globālajā tīmeklī kaut vai visas 24 stundas diennaktī, nemaksājot papildus ne par Latvijas, ne arī ārzemju trafiku. Salīdzinot ar Apollo piedāvātajiem interneta pieslēgumiem, Kernel priekšrocība ir tāda, ka lietotājam nav nepieciešams ievilkt dzīvoklī telefona līniju. Turklāt arī cenas ir visnotaļ pieņemamas: atkarībā no pieslēguma ātruma, abonēšanas maksa mēnesī var svārstīties no 10 latiem līdz Ls 23,60. Turklāt patīkams jaunums, ka interneta pieslēgšana vismaz šobrīd ir bez maksas.

Tabula:

Kernel pieslēguma ātrums un izmaksas

Tarifs Pieslēguma ātrums Maksa mēnesī

(dienā/naktī)

"Economy" 100/200 Kbit/s Ls 10

"Standart" 200/400 Kbit/s Ls 14,75

"Express" 350/700 Kbit/s Ls 17,70

"VIP" 500/1000 Kbit/s Ls 23,60

Samērā nesen liepājniekiem pieejams kļuvis arī interneta pieslēgums "Cityline", kas piedāvā interneta pieslēgumu namiem "Laumas" mikrorajonā, daļā Karostas, Ezerkrastā, kā arī tuvākajā laikā plānots apgūt visu pilsētas ziemeļu daļu, ieskaitot arī Zaļo birzi. Tiek piedāvāti četri pieslēguma veidi:

Nosaukums Ātrums Abonēšanas maksa mēnesī

Econom-class 64 Kbit/s Ls 9,50

City-class 128 Kbit/s Ls 12,50

Home-class 256 Kbit/s Ls 16,50

Business-class 384 Kbit/s Ls 23,50

Pamatojoties uz klientu vēlmēm, jau tuvākajā laikā uzņēmums iecerējis interneta ātrumu visos pieslēguma veidos palielināt pat divas reizes (saglabājot līdzšinējās cenas). Interneta pieslēguma ierīkošanas maksa ir 10 latu, taču, kā noskaidroja "Brīvbrīdis", tieši pašlaik norisinās akcija, kuras laikā, pārslēdzoties no cita interneta pakalpojumu sniedzēja uz "Cityline", par interneta ierīkošanu nav jāmaksā pilnīgi nekas. Arī šis interneta pieslēgums darbojas ar kabeļtīklu, līdz ar to nav nepieciešams ierīkot telefona līniju.

Interneta pieslēguma "Ezernet" sauklis ir visnotaļ lakonisks: "Ezernet" – tas ir tavs internets. Ātrs un stabils interneta pieslēgums. Vai tas tā ir, to droši vien varētu apstiprināt tikai šīs firmas pastāvīgie klienti, taču jaunajiem interneta sērfotājiem pieejami patiešām vilinoši piedāvājumi. Izvēloties ierīkot mājās internetu, klients var pasūtīt vienu no piecām pieslēgumu paketēm (vēl viena pakete ir speciāli uzņēmumiem):

"Ekonomiskais" – ātrums pieejams līdz 320 Kbit/s, taču jāmaksā atsevišķi par ārzemju internetā ielādēto datu apjomu. Pirmie 50 Mb ir iekļauti jau abonēšanas cenā (Ls 8,90 mēnesī), taču par katru papildus ielādēto megabaitu, nāksies piemaksāt vēl 10 santīmus.

"Alternatīvais" – šajā gadījumā netiek uzskaitīts klienta pavadītais laiks vai ielādēto datu apjoms ne Latvijas, ne arī ārzemju internetā – tīmeklī var sēdēt neierobežotu laiku. Taču jārēķinās ar papildu apgrūtinājumu – visnotaļ nelielo ātrumu, jo klientiem pieejams interneta ātrums tikai līdz 80 Kbit/s. Cena tā pati – Ls 8,90

"Standarta" – par Ls 12,90 mēnesī klientam ir pieejams neierobežots informācijas apjoms gan Latvijas, gan ārzemju internetā. Ātrums – līdz 160 Kbit/s.

"Profesionālais" – samaksājot ik mēnesi Ls 17,50, jums būs pieejams pastāvīgs internets ar ātrumu 320 Kbit/s. Turklāt šajā pieslēgumā iespējams sajūgt pat divus mājas datorus, kas dažkārt var būt visnotaļ izdevīgi.

"Elitārais" – tiem, kam nepieciešams sevišķi liels interneta ātrums, tiek piedāvāts šis pieslēguma veids, kur internetā failus iespējams ielādēt ar ātrumu līdz 480 Kbit/s, par ko mēnesī būs jāšķiras no 25 latiem.

Sagatavoja Andrejs Rjabcevs