Kurzemes Vārds

22:50 Piektdiena, 27. novembris
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Vēl viena metode bērnu attīstības izvērtēšanai

Kristīne Pastore

Kurš ārsts ir labākais? Daudzi droši vien atbildēs, ka tas, pie kura iet visvairāk pacientu. Bet kāpēc iet? Tāpēc, ka viņš zina vairāk nekā citi. Tieši tāpēc ārstiem notiek visdažādākās pēcdiploma mācību programmas. Vienu no tādām realizē Interdisciplinārajā bērnu attīstības centrā. Tur piecas dienas notiek Baltijas valstīs pirmais starptautiskais mācību kurss "Neirokinezioloģiskā diagnostika pēc Vojta metodes".

Profesora Vaclava Vojta diagnostikas metodi, lai agrīni konstatētu iespējamās pataloģijas bērna turpmākā dzīvē, ka arī vērtētu viņa attīstību un sekotu tai, izmanto daudzās pasaules valstīs. Jau vairākus gadus arī pie mums Liepājā. To šeit ieviesa bērnu ārste Aija Kauliņa, un ar viņas gādību ar šo diagnostikas un terapijas metodi bijusi iespēja iepazīties arī citiem speciālistiem visā Latvijā – bērnu ārstiem, neirologiem, fizioterapeitiem un citiem. Tagad seminārā, ko vada divas Starptautiskās Vojta asociācijas treneres no Vācijas – Marita Gerke un Doroteja Vasermeijere, piedalās speciālisti gan no Liepājas un rajona, gan Rīgas, Talsiem un citām pilsētām.

Kā sarunā ar "Kurzemes Vārdu" skaidroja A.Kauliņa, piecu dienu laikā šie speciālisti apgūs teorētiskās zināšanas un arī praktiskās iemaņas, kā ar šo metodi jau no agrīna vecuma izvērtēt bērna attīstību un nervu sistēma stāvokli, kā tam sekot, ievērojot izmaiņas, lai laikus konstatētu iespējamos attīstības traucējumus, un kā palīdzēt jau fiksētu pataloģiju gadījumā. M.Gerke precizēja, ka šī metode ir ļoti noderīga arī darbā ar bērniem ar īpašām vajadzībām, jo ar Vojta terapiju iespējams panākt jūtamu uzlabošanos gan bērna stājā, gan valodā, gan citādi. Un tieši tāpēc ir labi, ja speciālisti, kas strādā ar bērniem, papildus pārzina vēl kādu metodi, viņa piebilda.

Mācību kursa laikā mediķi apgūs zināšanas, kā pēc Vojta metodes noteikt bērnu attīstību dažādā vecumā, atsevišķi izvērtējot to gan kvantitatīvi – cik daudz bērns katrā vecuma posmā ir spējīgs paveikt, kā arī kvalitatīvi – cik precīzi un atbilstoši savam vecumam notiek bērna attīstība. D.Vasermeijere precizēja, ka tas dod iespēju tālākā laikā analizēt radušās patoloģijas. Kā uzskata M.Gerke, lai apgūtu šo metodi, lielisks virzītājspēks ir konkurence pašu ārstu vidū – pacienti un mazuļu vecāki labāk izvēlēsies speciālistu, kurš pārzina vairāk dažādu metožu.

Skaidrojot šās metodes priekšrocības salīdzinājumā ar citām diagnostikas un terapijas metodēm, M.Gerke sacīja, ka tā ir bērna attīstības kompleksa izvērtēšana: diagnostika norāda uz kļūdām attīstībā, savukārt terapija ir investīcija nākotnē, lai neveidotos neiroloģiskas, ortopēdiskas un citas vainas. Tāpēc būtu ļoti labi, ja šās metodes pamatus pārzinātu ikviens ārsts, kuram ir saskare ar bērniem. Starp citu, kā stāstīja vācu terapeites, viņu valstī ārsti ar šo metodi lieliski palīdz arī pieaugušajiem – gulošiem slimniekiem, pēc traumām, insulta un citu slimību gadījumos.

Mācību kursā topošie Vojta diagnostikas speciālisti praktisko nodarbību laikā strādāja ar mazuļiem, konsultējot aptuveni 30 zīdaiņu un vērtējot viņu attīstību.