Kurzemes Vārds

02:08 Sestdiena, 26. septembris
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Aktuāls viedoklis

Gandarījums svarīgāks par naudas balvu

Daina Dzeguze, Liepājas domes Vides nodaļas speciāliste

Tikko noslēgusies konkursa "Liepājas sakoptākais nams" pirmā kārta, kurā vērtējām daudzstāvu un daudzdzīvokļu namus, bet līdz septembra beigām turpināsies konkursa otrā kārta – savrupmājām. Trešā kārta noritēs oktobrī, kad vērtēsim pieteiktos uzņēmumus un iestādes.

Pati vērtēšanas komisijā piedalos otro gadu, tāpēc varu nedaudz salīdzināt. Jāsaka, ka cilvēku aktivitāte tomēr nav palielinājusies, pieteikto objektu skaits nepārsniedz pērno konkursa dalībnieku daudzumu. Vēl gan jāņem vērā, ka pēc nolikuma otrreiz nevar piedalīties nami, kas bijuši laureāti iepriekšējos gados. Tiem jāgaida pieci gadi, lai varētu startēt atkal.

Manuprāt, šādi konkursi ir ļoti nepieciešami, jo veicina pilsētas kopējā tēla uzlabošanos. Iedzīvotāji namos, ko apsekojām, atzina, ka ne jau naudas balva viņus interesē visvairāk. Galvenais tas, ka viņu darbs tiek novērtēts, to pamana un novērtē citi iedzīvotāji – draugi, kaimiņi, pilsētas viesi. Sakoptāko māju īpašnieki demonstrē savu labo gribu un turpina rūpēties par namiem, paši smejas, ka gandrīz vai saslimuši – gribot uzkopt vēl un vēl labāk.

Daudzstāvu namos, šķiet, ir visgrūtāk uzturēt kārtību. Ir sakoptas kāpņu telpas, un var redzēt, ka cilvēkiem interesē apkārtējās vides estētika, bet ir dzīvokļi un pat veselas sekcijas, kur iedzīvotāji mokās ar parādiem un viņiem ir pilnīgi vienalga, kā izskatās apkārtnē. Ja arī namā kaimiņiem nav saskaņas un draudzīgu attiecību, tad visbiežāk arī nama izskats cieš no tā.

Visveiksmīgākā sadarbība veidojas namos, kur mazāk iedzīvotāju, jo tad vieglāk savas intereses saskaņot, kā arī tā sauktajās uzņēmumu mājās, kur dzīvo cilvēki, kas savulaik saņēma dzīvokļus no viena uzņēmuma. Viņi strādā kopā, ir pazīstami un intereses bieži vien saskan. Tāpat labāk sokas mājās, kur nodibināta māju apsaimniekošanas biedrība, kā tas ir, piemēram, šā gada laureātei – mājai Liepu ielā 25. Iedzīvotāji kopīgi nospriež, kur vislabāk ieguldīt apsaimniekošanas līdzekļus.

Noteikti šāds konkurss vajadzīgs arī turpmāk, taču jāseko līdzi un laiku pa laikam jāmaina vērtēšanas kritēriji. Svarīgi, lai konkurss neiesīkstētu un māju iedzīvotāji ar prieku tajā piedalītos. Domāju, ka vairāk priekšlikumu šajā ziņā varētu ieteikt arī paši liepājnieki.