Kurzemes Vārds

17:43 Otrdiena, 25. februāris
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu (abonementa cena 1 dienai – EUR 0,50, 30 dienām – EUR 6,83).
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kā kļūt par reģistrētu lietotāju? VIDEOPAMĀCĪBA

Aizmirsusies parole?

Cenšas noskaidrot, cik nelikumīga ir būvniecība Papē un Nidā

Pēteris Jaunzems

Pasaules dabas fonds sacēlis trauksmi sakarā ar Papes dabas parka teritorijā jau maijā uzsāktā ciemata būvniecību, ko veic Lietuvas firma "Pajuris", kuras īpašnieks ir viens no Akmenes cementa rūpnīcas lielākajiem akcionāriem Danila Oliuss. Par notikušo informēts Ministru prezidents Indulis Emsis, sabiedrība par atklātību "Delna", prese un televīzija. Ja Latvijas amatpersonas būvniecību neapturēs, Pasaules dabas fonds draudējis vērsties Eiropas Savienības institūcijās. Tātad troksnis ir sacelts ne pa jokam.

"Lūk, tas ir arī viens no galvenajiem iemesliem, kāpēc Papei patlaban pievērsta tik liela uzmanība," trāpīgi teica kāds no vietējiem iedzīvotājiem. Arī Rucavas pašvaldības vadītājs Jānis Bārdulis uzskata, ka nekas aizliegts nav noticis. Viņaprāt, varētu būt pārkāpta vien pastāvošā procedūra, jo saskaņā ar teritorijas attīstības plānu tur būvniecība esot paredzēta, jo tā notiekot uz vecajiem atpūtas bāzes pamatiem. Taču to, kā notiekošais kopumā iederas mūsu valsts likumdošanas rāmjos, patlaban vērtē Valsts būvniecības inspekcija un citas kompetentas institūcijas. Jānis Bārdulis teica, ka to atzinums būs noteicošais. Arīdzan pašvaldības deputāti 15.septembrī plānojot Papē celtniecības vietā sarīkot padomes izbraukuma sēdi. Tad, protams, būšot iespējams noskaidrot kaut ko vairāk.

Vakar vietu, kur sākusi darboties lietuviešu firma "Pajuris", kas Papē, nojaucot vecos namiņus, paredzējusi uzcelt desmit namus un katlumāju, apskatīja arī Reģionālās vides pārvaldes direktors Leonīds Zeļenskis, vecākā inspektore Maruta Kaminska, amatpersonas no Vides valsts inspekcijas, kā arī Liepājas rajona pašvaldību apvienotās būvvaldes galvenais arhitekts Jānis Grundbergs, kurš izsniedzis būvatļauju, un pašvaldības pārstāvji. Leonīds Zeļenskis "Kurzemes Vārdam" pauda viedokli, ka pēc sarunām ar dažādu institūciju speciālistiem, kas risinājušās Liepājā aizvakar, viņam radies viedoklis, ka Papē nav ievērota pastāvošā būvniecības atļauju izsniegšanas kārtība. Būtiskākais esot tas, ka projekta virzītāji nav saņēmuši vērtējumu no Valsts kultūras pieminekļu aizsardzības inspekcijas par to, kā būvobjekts iederas Papes kultūrvēsturiskajā ainavā, kur, balstoties uz veco zvejnieku namiņiem raksturīgo stilu, paredzēts izvietot tikai vienstāva vai pusotra stāva viensētu tipa mājiņas, kuru celtniecībā izmantoti dabiskie materiāli – koks un niedres. Tikai uz šī vērtējuma pamatiem iespējama tālākā darbība, proti, detālplānošana un sabiedriskā apspriešana, kas arī diemžēl nav notikusi. Leonīds Zeļenskis piebilda, ka lielāka skaidrība par šīm lietām kļūs zināma šodien, kad savu atzinumu solījusi izteikt Valsts būvinspekcija. Reģionālā vides pārvalde neesot iepazīstināta arī ar Papes būvprojekta vides sadaļu.

Apmeklējot Rucavas pagastu, Reģionālās vides pārvaldes darbinieki vakar devās arī Nidu, kur pilnīgi nelikumīgi kāds lietuvietis jūras kāpā ir uzbūvējis sev māju. Jānis Bārdulis "Kurzemes Vārdam" pastāstīja, ka tas noticis ap Jāņiem. Mājiņa uzcelta četru dienu laikā un pavisam blakus jūrai pilnīgi patvarīgi, nesaskaņojot ne ar vienu institūciju. Saskaņā ar pašvaldības iesniegumu šo lietu izmeklējot Valsts policija.