Kurzemes Vārds

21:22 Svētdiena, 22. septembris
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu (abonementa cena 1 dienai – EUR 0,50, 30 dienām – EUR 6,83).
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kā kļūt par reģistrētu lietotāju? VIDEOPAMĀCĪBA

Aizmirsusies parole?

Evakuēs arī "aizmirstos" transportlīdzekļus

Ministru kabinets apstiprinājis jaunos "Noteikumus par transportlīdzekļa piespiedu pārvietošanu un transportlīdzekļa atzīšanu par ilgstoši atstātu uz ceļa", kas paredz kārtību, kā turpmāk notiks transportlīdzekļu evakuācija, teikts Ceļu satiksmes drošības direkcijas mājaslapā.

Noteikumi Latvijas pašvaldībām dos iespēju sakārtot satiksmes plūsmu un mazināt sastrēgumu problēmas, ko rada nevietā atstātie transportlīdzekļi. Pašreiz pašvaldības var izvēlēties atbilstošus stāvlaukumus evakuēto transportlīdzekļu novietošanai, kā arī apzināt firmas, kas varētu kvalitatīvi un atbilstoši visām prasībām veikt evakuāciju.

"Ceļu satiksmes likums" paredz evakuāciju situācijās, kad transportlīdzeklis rada ievērojamu apgrūtinājumu vai bīstamību citiem satiksmes dalībniekiem. Piemēram, transportlīdzekli var pārvietot piespiedu kārtā, ja tā vadītājs atrodas reibuma stāvoklī vai viņam nav transportlīdzekļa vadīšanas tiesību. Tāpat transportlīdzekli var evakuēt gadījumos, ja tas pilnīgi vai daļēji atstāts uz ietves un gājēji tā dēļ ir spiesti iziet uz brauktuves, vai pārkāptas citas apstāšanās un stāvēšanas noteikumu prasības – situācijās, ja transportlīdzeklis atstāts uz tramvaja sliežu klātnes vai tās tiešā tuvumā un neļauj braukt tramvajam, kā arī, ja vadītājs sava transportlīdzekļa atstāšanai izvēlējies gājēju pārejas.

Tagad transportlīdzekli būs iespējams evakuēt arī situācijās, ja tas tiks atzīts par ilgstoši atstātu uz ceļa. Noteikumi paredz, ka auto varēs evakuēt gadījumā, ja tas novietots zem zīmes "Apstāties aizliegts" un to konstatējusi policija, uzlīmējot soda kvīti par apstāšanās un stāvēšanas noteikumu pārkāpumu, un astoņu stundu laikā transportlīdzeklis no savas stāvvietas nav izkustējies. Tāpat autoīpašniekam jārēķinās, ka viņa spēkrats var tikt evakuēts gadījumā, ja tas atstāts uz ielas ilgāk par 45 dienām vai ja transportlīdzeklim nav veikta tehniskā apskate un tas atrodas uz ielas ilgāk par 15 dienām.

Paredzēts, ka pirms auto evakuācijas Pašvaldības vai Valsts policijas darbinieks uz transportlīdzekļa atstās brīdinājumu. Bet pēc evakuācijas transportlīdzekļa īpašnieks saņem rakstisku paziņojumu par to, kur un kā transportlīdzekli iespējams atgūt. Izdevumi, kas saistīti ar spēkrata evakuāciju, būs jāsedz transportlīdzekļa īpašniekam vai viņa pilnvarotai personai. Jaunie noteikumi stāsies spēkā pēc to publicēšanas "Latvijas Vēstnesī".

Vairs nevarēs slēpties aiz tumšajiem stikliem

Tiem autovadītājiem, kuru automašīnām ir tumšie logi, būtu laiks padomāt par savu spēkratu pieskaņošanu jaunajiem "Noteikumiem par transportlīdzekļu valsts tehnisko apskati un tehnisko kontroli uz ceļiem", kas paredz priekšējā un sānu stiklu tonējuma ierobežojumus.

No nākama gada priekšējā stikla caurlaidība nedrīkstēs būt mazāka par 75 procentiem, bet priekšējo sānu stiklu – mazāka par 70 procentiem. Bet pārējo transportlīdzekļa stiklu gaismas caurlaidībai nav noteikti ierobežojumi. Sods par līmplēvju nenoņemšanu būs 5 lati, taču tas nebūt nav lielākais kreņķis, jo turpmāk ar tonētajiem logiem, kas neatbilst prasībām, nevarēs iziet tehnisko apskati.

Ceļu satiksmes drošības direkcija skaidroja, ka līmplēvju aptumšotie stikli apgrūtina redzamību gan šoferim, gan citiem braucējiem. Veicot manevru, šoferiem ir svarīgi redzēt citam citu, lai saprastu, kā rīkoties. Tāpat tumšie stikli apgrūtina redzamību, kas pakļauj satiksmes negadījuma briesmām ne tikai konkrētā transportlīdzekļa vadītāju, bet arī jebkuru citu satiksmes dalībnieku – auto, moto vadītājus un gājējus. Latvija ir viena no pēdējām valstīm Eiropā, kur prasības pret tonētajiem stikliem vēl nav ieviestas, par mums agrāk šādas direktīvas jau paspējuši pieņemt gan Lietuvā, gan Igaunijā, turklāt tuvāko gadu laikā šī prasība būs obligāta visās Eiropas Savienības dalībvalstīs.

Lai pielāgotu savu automobili jaunajām prasībām, tā īpašnieks var mēģināt līmplēves noņemt pats, izmantojot ķīmiskos līdzekļus, vai arī uzticēties autoservisiem. Sīkāku informāciju var saņemt arī Tonējošo un aizsargplēvju tirgotāju un uzstādītāju asociācijā pa tālruni 7316130.

Sagatavoja Pauls Kaufmanis