Kurzemes Vārds

10:00 Piektdiena, 10. aprīlis
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Eiropas regulas liek mūsu zvejniekiem ciešāk savilkt jostas

Pēteris Jaunzems

Vakar Liepājā bija ieradušies Eiropas Komisijas Zivsaimniecības ģenerāldirektorāta zivju inspektori Svens Tahons no Beļģijas un Maiks Džonsons no Lielbritānijas. Latvijas Jūras vides pārvaldes direktora vietnieka Māra Stuļģa, kā arī darbinieka Andra Tomkalna un Liepājas Kontroles daļas vadītāja Ainara Priediena klātbūtnē viņi apsekoja kuģus un to zvejas inventāru, lai pārliecinātos, cik lielā mērā mūsu jūras zvejnieki ievēro Eiropas Savienības noteiktās prasības, kas stājušās spēkā kopš 1.maija.

"Kurzemes Vārdam" bija iespēja vērot, cik pamatīgi traļa pārbaude notika uz Liepājas ostā reģistrētā zvejas kuģa "Staicele", kas pieder firmai "Baltjūras serviss". Inspektori rūpīgi izmērīja zvejasrīka garumu, platumu un acu izmērus. Īpaša uzmanība tika pievērsta tam, vai tralis ir apgādāts ar tā saucamajiem logiem, pa kuriem no gūsta spēj izkļūt izmēros nelielās mencas. Zvejas uzņēmuma saimnieks Vladimirs Protass pastāstīja, ka tralis ir pavisam jauns, tas ražots Dānijā atbilstoši Eiropas regulām un iegādāts nesen, jo arī zvejnieki esot ieinteresēti zvejot tikai augstas kvalitātes un prāvas zivis, ko pieprasa tirgus.

Par trali samaksāti 10 tūkstoši dolāru. Lai tos atpelnītu, Latvijā pastāvot relatīvi zemajām mencu cenām, tagad zvejniekiem vajadzēs strādāt vismaz divus, bet varbūt pat trīs gadus. Sarunā ar Eiropas Komisijas zivju inspektoriem zvejas kuģa "Staicele" īpašnieks ierosināja, ka Eiropas Savienības amatpersonām vajadzētu pagarināt mencu zvejas aizlieguma laiku. Šogad, kā zināms, tas bija noteikts no 15.jūlija līdz 15.augustam. Zvejnieki pārliecinājušies, ka tas ir daudz par īsu, jo zivis, ko viņi ķēruši atļautajā laikā, bijušas pilnas ar ikriem. Vladimirs Protass, kurš esot ieinteresēts, lai mencas Baltijas jūrā būtu arī nākotnē, teica, ka šo zivju aizliegums ir jāpagarina vismaz līdz trim, bet varbūt pat līdz četriem mēnešiem. Svens Tahons un Maiks Džonsons viņa priekšlikumu rūpīgi ierakstīja savās piezīmju kladēs. Tomēr zvejas kuģu īpašnieks pauda šaubas, vai inspektori to darīs zināmu savai tiešajai priekšniecībai Briselē, nemaz jau nerunājot par ieviešanu praksē.