Kurzemes Vārds

09:34 Piektdiena, 10. aprīlis
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Gājputnu ceļš ir atkal vaļā

Pēteris Jaunzems

Kā katru rudeni, kopš 1967. gada, arī šogad savā Papes nometnē Rucavas pagastā jūras krasta kāpas aizsegā strādā vairāki Latvijas ornitologi, kas veic putnu skaitīšanu un gredzenošanu. Dažādu apstākļu dēļ šoreiz zinātnieku ierašanās esot par dažām nedēļām aizkavējusies, taču viņu vadītājs bioloģijas zinātņu kandidāts Jānis Baumanis uzskata, ka nekas vēl nav nokavēts, jo putnu pārlidošanas kulminācija ir priekšā. Viņš priecājās, ka sācies sēņu laiks, jo turpat ornitologu namiņa durvju priekšā katru rītu varot atrast pa baravikai.

Novērojumi turpinās

Kādreiz gājputnu notveršanai kāpu priedītēs ierīkoja milzīgus murdus. Par tiem vēl liecina palikušie mastu balsti. Mūsdienās pēc tādiem monstriem vairs neesot vajadzības, jo ornitologu spēki ir sašaurinājušies un viņi tik un tā nespētu visus gūstekņus īsā laikā apgredzenot un palaist atkal brīvībā. Līdz ar sprostiem sašaurinājušās arī zemes platības, ko Bioloģijas institūts iznomāja no pagasta pašvaldības. Nometnes saimnieks Donāts Spalis paskaidroja, ka kādreizējo 15 hektāru vietā tagad tiekot rentēti vairs tikai 3,5 hektāri. Arī palīgi, kādi pie zinātniekiem no dažādām vietām allaž ieradās citos gados, šoruden neesot sagaidāmi. Vienīgi ekskursanti nereti iegriežoties nometnē aiz kāpas un zināmā mērā pat traucējot tiem darbošanos.

Tomēr projām neviens netiekot raidīts, jo pētniekiem ir saprotama bērnu interese par mūsu spārnotajiem draugiem. Viņi paši tādu pratuši saglabāt visu mūžu. No teiktā kļūst saprotams, ka bārdainajiem vīriem, kas, apstākļiem spītējot, vēl aizvien turpina savu Papes misiju, iespējams iztikt ar daudz mazāka izmēra sprostiem. Tur iekļuvušie lidoņi tomēr spējot radīt priekšstatu par putnu pasaulē notiekošajiem procesiem.

Daba visu gudri izkārto

Pašreiz dienvidu virzienā sparīgi dodoties žubītes, un citi mazputniņi. Viņu pulkā īpaši daudz esot meža zīlīšu. Jānis Baumanis uzskata, ka šogad novērojama to invāzija, proti, neparedzēta savairošanās, kas nekad agrāk nav novērota. Katru dienu šie žiglie putneļi iekļūstot gredzenotāju ierīkotajā murdiņā un starp kokiem izvilktajos tīklos. Taču tā esot tikai niecīga daļa no kopējā skaita, jo lielais vairums aizlido ķērājiem garām, un tos labākajā gadījumā var ieraudzīt binoklī. Invāzija esot skārusi arī sīļus, kas tāpat kuplā skaitā dodas dienvidu virzienā.

Tas varot nozīmēt, ka zīlītēm un sīļiem bijuši labvēlīgi perēšanas apstākļi un nav pietrūcis barības, bet tagad putni dodas turp, kur varēs ērtāk pārziemot. "Daba ir gudra un visu izkārto, kā labāk," sacīja zinātnieks, piebilstot, ka retāku putnu sugu parādīšanās Papes piekrastē sagaidāma pēc dažām nedēļām.

Būvniecība traucēs putnu migrāciju

Savukārt Rīgas zooloģiskā dārza ornitologs Guntis Graubics Papes nometnē ieradies, lai sekotu plēsīgo putnu migrācijai. Arī tā jau sākusies. Gājputnu straumei pievienojušies klijām līdzīgie ķīķi, kā arī lijas. Īpaši novērotāju interesējot pūces. Vairākas no tām jau saņēmušas gredzentiņus. Rītausmā notvertās peļu mednieces jau priekšpusdienā varot atkal turpināt lidojumu. Aizvakar un vakar uznākušais dienvidvējš nedaudz samazinājis gājputnu pārlidojumus. Taču Guntis Graubics par to neskumst, jo cer, ka šerpais pūtiens var atnest uz mūsu krastu kādu Rietumeiropas putnu sugas pārstāvi. Lai tādu retu viesi nepalaistu garām nepamanītu, esot visu dienu gandrīz nemitīgi ar binokli jāraugās debesu zilgmē. Taču pūles esot tā vērtas.

Savādi gan, bet par šodien notiekošo putnu skaitīšanu, ko Papes ezera apkaimē rīko Pasaules dabas fonds, zinātnieki nebija informēti. Jānis Baumanis teica, ka tā, jādomā, būšot noticis tāpēc, ka ar šo formējumu viņiem pastāvot neitrālas attiecības un sadarbošanās nenotiek. Pasaules dabas fonda darbinieki ar nepatiku uzņēmuši ornitologu aizrādījumus par to, ka ezerā tomēr nevajadzētu ierīkot laivu maršrutus, jo braukāšana pa ezeru, ko grūti kontrolēt, var traucēt putnu ligzdošanu. Tomēr labie padomi nav ņemti vērā. Zinātnieks nebija sajūsmināts arī par sparīgo celtniecību, ko netālu no putnu gredzenošanas nometnes uzsākusi firma "Pajūris". Vērienīgās būvniecības projekts, viņuprāt, traucēs putnu migrāciju un to novērošanu.