Kurzemes Vārds

18:54 Sestdiena, 22. februāris
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu (abonementa cena 1 dienai – EUR 0,50, 30 dienām – EUR 6,83).
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kā kļūt par reģistrētu lietotāju? VIDEOPAMĀCĪBA

Aizmirsusies parole?

Mēģina atveseļot "Dzintara pulksteni"

Sarmīte Pelcmane

Gan pilsētas pašvaldība, gan "Kurzemes Vārds" vairākkārt no Liepājas iedzīvotājiem saņēma signālus, ka vasarā uzstādītā skaistā "Dzintara pulksteņa" karkasa stikls bieži aizsvīst, pat tik spēcīgi, ka dzintaraino objektu aiz tā grūti ieraudzīt. Lai labotu šo nelaimi, pulksteni regulāri apseko projekta autore tēlniece Olga Šilova un izmēģina dažādus variantus, kā mazināt stikla norasošanu.

Šonedēļ atkal sastapām no Jūrmalas atbraukušo O.Šilovu rosāmies pie sava sāpju bērna – pulksteņa. Kā viņa atzina, esot šeit jau piekto reizi, sākumā objekts rūpīgi izpētīts un analizēts, kas rada pastiprināto stikla aprasojumu, un domāts, kā to novērst.

"To var saprast – šim gandrīz 400 kilogramu smagajam veidojumam ir sava temperatūra, saulē tas vēl vairāk sasilst, un biezais stikls saglabā iekšienē siltāku gaisu nekā ārpusē. Saskarē ar auksto gaisu ārpusē veidojas aprasojums. Tas tā no tehniskā viedokļa, bet vēl jau eksistē leģenda, ka arī dzintars iekšpusē elpo un tādēļ aizsvīst stikls," stāsta tēlniece, kura pati savām rokām ir līmējusi un kārtojusi tūkstošiem dzintara graudiņu pulksteņa iekšpusē. Viņa atzina, ka, projektējot objektu, notikušas konsultācijas ar daudziem speciālistiem – konstruktoriem, māksliniekiem, elektriķiem, būvinženieriem, bet vajadzējis arī apspriesties ar kādu hidroizolēšanas lietpratēju.

Iepriekš pulkstenim tika uzstādīts jaudīgāks ventilators, bet pēdējā reizē augšpuse nosegta ar gumijas loksni un uzlikts biezāks jumtiņš. Tādējādi ventilators šobrīd ir apstādināts, varētu teikt, iekonservēts, lai izmēģinātu, kā darbojas objekta iekšpusē ievietotais silikagels – speciāls pulveris gaisa mitruma uzsūkšanai. Vēl paredzēts paplašināt ventilācijas atveres augšpusē, bet apakšā izvietotās apgaismojuma spuldzītes iegremdēt dziļāk, lai virs tām veidotos papildu filtrs.

Jau šobrīd izskatās, ka "Dzintara pulksteņa" stikls aizsvīst mazāk, katrā gadījumā tēlnieces darbošanās brīdī mitrums uz stikla iekšpusē bija pavisam neliels.

"Vēl turpinās izpēte un eksperimenti, lai sasniegtu labāko rezultātu," norādīja O.Šilova. "Es aizstāvu viedokli, ka pārmaiņām ventilācijas uzlabošanai tomēr jābūt minimālām, tās jāveic uzmanīgi, lai nebojātu pulksteņa vizuālo veidolu."

Kad tiks panākts vajadzīgais efekts un svīšana samazināta līdz minimumam, ir paredzēts regulāri veikt arī pulksteņa stiklu mazgāšanu no iekšpuses. Tas gan būs apjomīgs darbs, vajadzēs izmantot ceļamkrānu, lai paceltu karkasu un tiktu klāt objekta iekšienei.

Pēc nedēļas O.Šilova atkal būs klāt un turpinās darbus. Daudz laika nav palicis, kā viņa pati saka, jāpabeidz, kamēr nav sācies sals, jo tad aizsvīdušie stikli aizsals un aina būs pavisam bēdīga. Tomēr pašreizējie uzlabojumi rāda, ka pārmaiņas notiek pareizi un rezultāts būs.

Kā zināms, "Dzintara pulksteni" Vecās ostmalas promenādē uzstādīja šovasar, tam pēc pašvaldības pasūtījuma bija jābūt vizuāli līdzīgam ar smilšu pulksteni, kā arī jābūt viegli kopjamam, nodrošinātam pret vandalismu, jākalpo visos gadalaikos un labi jāiekļaujas vides ainavā. "Dzintara pulksteni" veidoja no iepriekšējā gadā rīkotās akcijas "Atstāj savu dzintaru Liepājas laikā!" saziedotajiem 50 litriem dzintara gabaliņu. Akcijas mērķis bija izveidot paliekošu vides objektu – lielu "Dzintara pulksteni", kurā laika ritējumu iezīmētu nevis birstošas smiltis, bet katra liepājnieka šim mērķim ziedotie dzintara graudiņi.