Kurzemes Vārds

12:54 Ceturtdiena, 2. jūlijs
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Pirmā sleja

Apzināties lomu

Andžils Remess

Maz ticams, ka tiks uzklausīts Liepājas domes piedāvājums pieminekli Nacionālās pretošanās kustības vadītājam Konstantīnam Čakstem celt Liepājā, nevis Rīgā. Kaut arī tas nebūtu tikai smalks kodiens galvaspilsētai par Liepājai neatvēlēto hokeja halli, sak, kamēr jūs tur strīdaties, mēs esam gatavi darīt, tomēr atkārtoju – maz ticams, ka Rīga šo priekšlikumu ņems vērā. Taču šī iniciatīva atkal rosinājusi domu par pieminekļiem mūsu pilsētā, konkrētāk – par nozīmīgu notikumu iemūžināšanu.

Jā, mums ir atcerēta vieta, kur pēc Latvijai dramatiskām nedēļām atkal droši sevi pieteikusi mūsu valsts pirmā valdība. Kur sākušies simtiem ļaužu moku ceļi uz Sibīriju. Kur lijušas asinis Piektā gadā, Baigajā gadā, Otrā pasaules kara laikā. Kur mitis Latvijas pirmās valdības vadītājs Kārlis Ulmanis, Krievijas cars Pēteris I un Zviedrijas karalis Kārlis XII.

Bet kas atgādina, ka Liepāja ne tikai Otrajā, bet arī Pirmajā pasaules karā pirmā no Baltijas pilsētām saņēma triecienu? Ka Liepāja bija pirmā ne tikai Baltijā, kur sāka ripot elektriskais tramvajs, un viena no pirmajām vietām Eiropas austrumos, kur iespieda avīzi? Ka tieši Liepājā ir tapušas lidmašīnas, sākti burājumi apkārt pasaulei un lidojumi uz tālām zemēm, bet Baltijas jūras piekrasti ar citiem kontinentiem pasažieru tvaikoņu līnijas savienojušas tieši no Liepājas ostas?

Un ne jau tikai dižošanās dēļ to vajag iemūžināt, bet tāpēc, lai mēs paši labāk apzinātos vietu, kur dzīvojam, un savas pilsētas lomu, savukārt citiem ļaujot to labāk iepazīt. Un ne jau globāla mēroga notikumi vien ir atcerēšanās vērti. Alpos uz postamenta celts suns, kas atradis sniega lavīnas apraktos slēpotājus. Kanāriju salās piemiņas zīme atgādina pasaulslavenas filmas uzņemšanas vietu. Vācijā autostrādes malā stāv miniatūra kapliča tajā vietā apglabātam zirgam, kas pirms visa apgabala ogļraktuvju slēgšanas izvilcis pēdējo vagoneti ar oglēm. It kā sīkums, un tomēr šādi akcenti raksturo zemi vai pilsētu labāk par grandioziem granītā kaltiem un bronzā lietiem pieminekļiem.

Bet vai tad mums pašiem Liepājā trūkst savu atcerēšanās vērtu notikumu, kuri nekonkurē ar citām pilsētām?