Kurzemes Vārds

05:18 Sestdiena, 8. augusts
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Vēstule

Uzsākta dižkoku mērīšana Liepājā

Vasaras nogalē Liepājas Zaļajam centram radās iespēja realizēt ilgi loloto ieceri par dižkoku un potenciālo dižkoku uzskaiti Liepājas pilsētā. Darbi projektā "Dižkoku uzmērīšana" notiek sadarbībā ar Liepājas Pilsētas domi Zaļā centra vadītājas Ineses Eisteres pārraudzībā. Vispirms paredzēts apzināt dižkokus un potenciālos dižkokus Vecliepājā, bet nākotnē iecerēts apsekot visu pilsētas teritoriju, jo liepājniekiem būtu nozīmīgi zināt par tām dabas vērtībām, kas atrodas viņu pilsētā. Patlaban Zaļā centra aktīvistes Dace Migliniece, Silvija Ozola un Olita Marcinkus veikušas koku mērīšanas un uzskaites darbus Jūrmalas parkā un cer turpināt tos visā Vecliepājas teritorijā.

Lai gan Jūrmalas parkā ir veikti koku stādījumu atjaunošanas darbi, daudzi izcili un krāšņi koki gaida palīdzību – aizlūzuši zari, sulojošas brūces un citu veidu bojājumi neveicina šo koku veselību un izredzes dzīvot ilgu mūžu. Strādājot pēc Nacionālā botāniskā dārza bijušā dendroloģijas laboratorijas vadītāja Raimonda Cinovska izstrādātajiem dendroloģijas izpētes plāniem, var secināt, ka vairāku retu sugu koku un krūmu stādījumi vairāku gadu laikā no Jūrmalas parka pamazām izzuduši.

Latvijā katrai koku sugai ir izstrādāti savi parametri, pēc kuriem izvērtēt koka atbilstību dižkoka vai potenciālā dižkoka statusam. Koku mērīšana notiek saskaņā ar dižkoku apkārtmēra noteikšanas metodiku. Dižkoku, reto, savdabīgo un sakropļoto koku apzināšana un uzskaite apdzīvotā vietā paredz ne tikai koka apkārtmēra noteikšanu, bet arī tā veselības, augšanas apstākļu un vietas noteikšanu, stumbra stāvokļa un īpatnību izvērtēšanu, lapu vainaga mērīšanu un ainaviskumu.

Pēc aizsargājamo kokaugu uzskaites kartītes noformēšanas datus par attiecīgo dižkoku vai potenciālo dižkoku paredzēts ievadīt datorā un Liepājas pilsētas plānā atzīmēt aizsargājamā koka atrašanās vietu. Iespējams, ka tādā veidā dokumentāli izdosies panākt ainavisku un vērtīgu koku aizsardzību, veicot celtniecības un būvniecības darbu pasākumus.

Silvija Ozola, Liepājas Zaļā centra valdes locekle