Kurzemes Vārds

12:57 Trešdiena, 5. augusts
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Pirmā sleja

Pēckara lielāko jūras traģēdiju atceroties

Baltijas jūra, kas ikdienā nereti tiek dēvēta par vienu no mūsu pilsētas simboliem, sevī nes daudz neatminētu noslēpumu. Šodien atceramies skaudrāko no tiem, kas notikuši pēc Otrā pasaules kara beigām, jo aprit tieši desmit gadu, kopš 1994.gada vētrainajā 28.septembra naktī avarēja prāmis "Estonia". Uz tā atradās 989 pasažieri, bet izglābties bija lemts tikai 137, tāpēc droši var teikt, ka prāmja "Estonia" pēdējais reiss izmainīja tūkstošiem ģimeņu dzīves un uz ilgiem laikiem būtiski lielai sabiedrības daļai lika pārvērtēt priekšstatus par prāmju satiksmes drošību. No trīsdesmit latviešiem, kas atradās uz prāmja, izglābties izdevās tikai sešiem. Diemžēl viņu vidū nebija jau vairākus gadus par liepājnieku kļuvušā, domāšanā un rīcībā tik gaišā austrumu dzīves filozofijas labsirdības un atvērtības pārņemtā Kristapa Streiča.

"Estonia" noslēpums, visdrīzāk, tā arī paliks neatminēts. Traģiskās gadadienas priekšvakarā plašsaziņas līdzekļus vēl un vēlreiz aplido versiju gūzma, no kurām sava vieta ir stāstījumiem par to, ka kuģa ātrums bijis pārāk liels un notikušais ir neuzmanības un traģiskas apstākļu sakritības kombinācija. Un tikpat pārliecinoši savā nišā gozējas dažādas sazvērestības teorijas, kur populārāko vidū ir gan starptautiskā noziedzības tīkla afēristu briesmu darbi, gan it kā valdību un slepeno dienestu līmenī saskaņota, bet neafišējama bīstamo vielu transportēšana pēc iepriekš apstiprinātas shēmas ar visām no tā izrietošajām pasažieru neglābšanas un bojā gājušo neizcelšanas sekām. Katram no teoriju virzītājiem ir savi argumenti, bet visticamāk, ka mēs tā arī nekad neuzzināsim, vai šausmas, kuras savas dzīves pēdējos mirkļos nācās piedzīvot simtiem nevainīgu prāmja "Estonia" pasažieru, ir dabas katastrofas raisītas, neprofesionālas paviršības sekmētas vai apzināti noziedzīgas neģēlības radīts galarezultāts.

Tomēr pavisam noteikti "Estonia" ir Baltijas jūras melnā saraksta galvgalī. Tā saraksta, kurā diemžēl vēlāk nokļuva arī Liepājas kuģi "Sniegs" un "Astrīda". Tā saraksta, kurš nepārprotami ik pa laikam atgādina, ka jūra savos dusmu brīžos vieglprātību, neuzmanību un kļūdas nepiedod.