Kurzemes Vārds

08:27 Piektdiena, 14. augusts
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Liepājas jaunumi

Radoљāko skolotāju vidū ir Resija Zauere

Valsts prezidente Vaira Vīķe-Freiberga 2.oktobrī Rīgas pils Ģerboņu zālē godinās radoљākos latvieљu valodas skolotājus.

Valsts prezidenta paspārnē esoљā Valsts valodas komisija jau iepriekљ suminājusi latvieљu valodas skolotājus gan latvieљu, gan mazākumtautību valodu skolās. Љoreiz kārta ir latvieљu kā valsts valodas skolotājiem, kas ar savu darbu palīdz nodroљināt skolēna iespējas iekļauties sabiedrībā. Ielūgumu saņēmusi arī mūsu pilsētas 8.vidusskolas skolotāja Resija Zauere. Viņa māca valsts valodu devīto klaљu bērniem, kuri mācās klasēs ar krievu mācībvalodu, kā arī ir 8.vidusskolas paspārnē izveidotā Sociālās un nacionālās integrācijas centra vadītāja. Jo nozīmīgāks skolotājas darbs ir tādēļ, ka vidusskolas klasēs љie paљi zēni un meitenes jau apgūs mācību vielu valsts valodā. Resija Zauere teic, ka ir priecīga par to, ka tieљi latvieљu valodas skolotāju darbs ir novērtēts un ievērots.

Populārākie pārkāpumi

Kā "Kurzemes Vārdu" informēja Pilsētas domes Sabiedriskā transporta komisijas sekretāre Ilona Čandere, apkopots pārkāpumu skaits un veidi, kādus Paљvaldības policijas Sabiedriskā transporta kontroles dienests konstatējis laika posmā no gada sākuma līdz 1.septembrim. Љajā laika posmā pārbaudīti 2227 marљruta taksometri un 216 vieglie taksometri. Tajos pārkāpumi konstatēti 50 marљruta un 11 vieglajos taksometros. Būtiskākie pārkāpumi marљrutniekos ir atļautā pasaћieru skaita neievēroљana un talonu neizsniegљana. Vieglajiem - tiem norādīto stāvvietu neievēroљana. 19 pārkāpumi konstatēti rajona marљruta taksometros.

Veido alkoholiķu pieauguљo bērnu paљpalīdzības grupu

Daudzviet pasaulē darbojas paљpalīdzības grupas, kurās pulcējas pieauguљie alkoholiķu bērni (PAB). Tā ir sievieљu un vīrieљu sadraudzība, kurā viņi dalās pieredzē, spēkā un cerībās, kā arī problēmās, kas ikvienam ir aktuālas ģimenes dzīvē, darbā un citur. Visbieћāk tās nāk no bērnības, kad katrs no viņiem dzīvoja ģimenē, kurā kāds no tuviniekiem bija alkoholiķis. Љādas grupas darbojas arī Rīgā un, sākot ar љo sestdienu, būs arī Liepājā. Uz pirmo tikљanos, kas notiks 2.oktobrī, pulksten 16, Pestīљanas armijas telpās (Liepu ielā 9) aicināts ikviens interesents. Grupā garantēta katra tās dalībnieka anonimitāte, kā arī nebūs nekādu finansiālu saistību.

Samazinās sievieљu skaits

Kopљ 1990.gada līdz љā gada sākumam valstī kopumā sievieљu skaits samazinājies par 177 000 jeb 12,4 procentiem. Pagājuљā gada beigās no visiem Latvijas iedzīvotājiem 53,9 procenti jeb 1,25 miljoni bija sievietes. Lielākajās pilsētās љo gadu laikā visstraujākais sievieљu skaita samazinājums novērots Liepājā - par 22 procentiem, Rīgā - par 17 procentiem, Ventspilī - par 11 procentiem. Rīgas reģionā sievieљu skaits 14 gadu laikā sarucis par 88 200 jeb 14,5 procentiem, Kurzemē - par 26 700 jeb 13,8 procentiem, Latgalē - par 26 500 jeb 11,8 procentiem, Zemgalē - par 18 700 jeb 9,3 procentiem, Vidzemē - par 16 600 jeb 8,2 procentiem.

Iznācis "LPA Vēstu" jaunākais numurs

Pedagoģijas akadēmijas radoљo studentu veikumu un talantu ћurnālistikā var novērtēt, ielūkojoties jaunajā mācību gadā izdotajā pirmajā "LPA Vēstu" numurā. Tajā skartas ikvienam studentam nozīmīgas tēmas: augstskolas senāta sēdē lemtie jautājumi, izmaiņas sakarā ar stipendiju pieљķirљanu, kā arī informācija par daudzajām iespējām kādu semestri studēt ārpus Latvijas robeћām, ko piedāvā vairākas starptautiskas apmaiņas studiju programmas. Ja nav vēlēљanās doties uz citu valstu augstskolu studiju laikā, "LPA Vēstīs" var atrast informāciju arī par iespējām izglītoties vasaras akadēmijās, kas notiek brīvlaikos. Vēl љajā numurā lasāms par to, kādās neparastās nodarbībās studenti var pavadīt savu brīvo laiku, un, protams, arī horoskopi.

Iznomā kalniņu Jūrmalas parkā

Liepājas domes deputāti Pilsētas saimniecības un attīstības komitejas sēdē pēc vairāku privātīpaљnieku lūguma, kuru īpaљumi atrodas Jūrmalas parkā, Hikes ielā, nolēma nodot nomā uz pieciem gadiem bez apbūves tiesībām valni Jūrmalas parkā, kuru ziemā iecienījuљi bērni, vizinoties ar ragavām un slēpēm. Valnis atrodas starp Hikes un Peldu ielu. Tuvumā esoљo īpaљumu saimnieki - Tatjana Matvejeva, domes deputāts un uzņēmējs Aloizs Norkus, Arnis Grunbergs, mākslinieks Raimonds Gabaliņљ, Jānis Luika un SIA "Laila - L" - apņemas to apsaimniekot un sakopt, kā arī izbūvēt jaunu gājēju celiņu gar vaļņa rietumu robeћu ar granīta љķembu segumu. Par to vēl jālemj domes sēdē.

Vējљ traucē lielo kuģu ienākљanu ostā

Nelabvēlīgo laika apstākļu dēļ Liepājas ostā jau otro dienu ir ierobeћota lielo kuģu satiksme, jo vējљ ir pārāk spēcīgs. Liepājas ostas kuģu satiksmes droљības noteikumi paredz, ka kuģu kustība tiek ierobeћota, ja vēja ātrums pārsniedz 14 metrus sekundē. Bet vakar ostā pūta dienvidrietumu vējљ ar ātrumu 15,6 metri sekundē.

Tikmēr Liepājas ostas Kuģu satiksmes dienests izmanto katru vēja pierimљanas brīdi, lai nodroљinātu kuģa kustību. Labvēlīgākus laika apstākļus ienākљanai Liepājas ostā vakar gaidīja viens tankkuģis un trīs transporta kuģi. Savukārt atstāt ostu vēlējās divi transporta kuģi.

Piedāvā organizēt ekskursijas uzņēmumos

Oktobra sākumā atkal Liepājā notiks jau par tradīciju kļuvusī Tūrisma kontaktu birћa, ko jau ceturto gadu organizē Lejaskurzemes Tūrisma informācijas birojs. Lielākoties dalībnieki tajā ir no daћādiem tūrisma informāciju centriem, tūrisma aģentūrām un firmām, taču ir pieteikuљies arī viesu namu saimnieki, paљvaldību pārstāvji un citi. Љajā gadā ielūgumi tajā piedalīties ir nosūtīti tūrismā iesaistītajiem speciālistiem ne tikai Latvijā, bet arī Lietuvā un Igaunijā. Un kā sarunā ar "Kurzemes Vārdu" sacīja љī pasākuma organizatori, љajā reizē, gatavojot divu dienu garo programmu, atљķirībā no citiem gadiem būs iepazīstināљana ar uzņēmumiem "Liepājas metalurgs" un "Lauma", tādējādi liekot uzsvaru uz iespēju organizēt ekskursantu un tūristu grupas arī industriālos uzņēmumos. Tūrisma kontaktu birћas mērķis ir iepazīstināt kolēģus citās pilsētās un citās valstīs ar tām iespējām, ko tūristiem piedāvā mūsu pilsēta.

Metalurgi nostiprinās treљajā vietā

Pauls Kaufmanis

Latvijas čempionāta futbolā kārtējo 1.līgas spēli aizvadījis "Liepājas metalurgs 2", kurљ savā laukumā svinēja pārliecinoљu uzvaru pār Rēzeknes "Diћvanagiem" - 7:1 (5:0).

Pirmos vārtus mūsējie iesita jau 19.sekundē, un arī pārējā spēles gaita neliecināja, ka pretinieks, kurљ nospraudis mērķi cīnīties par vietu virslīgā, varētu cerēt uz sev labvēlīgu rezultātu. Komandas treneris Ilmārs Verpakovskis atzina, ka otrajā puslaikā, kad rezultāts jau bija graujoљs, metalurgi varējuљi atļauties izdarīt vairākas maiņas, lai dotu iespēju uzspēlēt arī jaunajiem futbolistiem. Trīs vārtus љajā mačā guva Kalns, savukārt Kirhnera kontā viens precīzs raidījums un četras rezultatīvas piespēles. Kopvērtējumā liepājnieki joprojām atrodas treљajā vietā aiz "Ventspils 2" un "Skonto 2". Nākamā spēle mūsējiem būs љosestdien, kad metalurgi izbraukumā spēlēs ar "Valmieru".