Kurzemes Vārds

15:51 Sestdiena, 4. jūlijs
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Kas zemnieka prātam nav aptverams

Pēteris Jaunzems

Pēc zemestrīces un tās visnotaļ skaļi apspriestajām atskaņām aizvadītajā nedēļā daudzu iedzīvotāju uzmanība bija pievērsta liellopu gaļas tirdzniecības lietām. Apstākļi љajā lauksaimniecības nozarē kārtējo reizi izveidojuљies smagi un nomācoљi. Gluћi vai kā rudens mākoņi, kas klājas pār zemi. Daļu saimniecību tas piespiedis pat domāt par likvidēљanos vai raћoљanas saљaurināљanu. Visai pesimistiski, piemēram, savas turpmākās iespējas vērtē priekulniece Ingrīda Skakuna, kas darbojas zemnieku saimniecībā "Zelmeņi". Ja nekas nemainīљoties valdības nevērīgajā attieksmē pret audzētājiem, viņai nākљoties atteikties no prāvā ganāmpulka, kurљ rada tikai problēmas, bet nespēj dot ienākumus. Līdzīgi nākotnē raugās arī daћi citi liellopu gaļas audzētāji, jo īpaљi tie, kam љī ir vienīgā raћoљanas nozare saimniecībā.

Apkopojot novērojumus un skaitļus, Lauksaimniecības organizāciju sadarbības padome secinājusi, ka norises liellopu gaļas tirgū nu jau gandrīz gadu nevar saukt par godīgām, un tādēļ nosūtīja vēstuli premjeram, kurā mudināja viņu darīt galu lauku ļauћu saimniekoљanu ļoti nomācoљajām nelikumībām. Indulis Emsis, droљi vien nevēloties, lai skandāls izvērљas vēl skaļāks, tūdaļ sapulcināja tiesībsargājoљo institūciju vadītājus un deva tiem rīkojumu uz karstām pēdām izvērtēt situāciju un sniegt atbildi par notiekoљo Latvijas gaļas tirgū.

Jāteic, ka, tiekoties ar Lauksaimniecības organizāciju sadarbības padomes pārstāvjiem, Ministru prezidents nenoliedza, ka gaļas tirgū varētu darboties atseviљķi negodīgi cilvēki, kuri, krāpjoties un nemaksājot nodokļus, gūst peļņu, ko sabāћ savās kabatās, bet godīgajiem gaļas lopiņu audzētājiem un pārstrādātājiem tādējādi nākas ciest zaudējumus. Tanī reizē netika izslēgta pat varbūtība, ka mūsu valsts ir iekļauta starptautiski izveidotā krāpљanas shēmā - kāds, it kā sūtot gaļu uz Austrumu valstīm, saņem no Eiropas Savienības paredzētās eksporta kompensācijas, taču patiesībā gaļa nekur netiek aizvesta. Tā paliek Latvijas vai kādas citas Eiropas Savienības valsts iekљējā tirgū. Zemnieki bija paļāvuљies, ka tagad saskaņā ar rīkojumu un aizdomām, kas pastāv un ko nenoliedz pat premjers, mūsu tiesībsargājoљās institūcijas visas љīs versijas kā pienākas pārbaudīs.

Tomēr atbilde no tiesībsargātājiem sekoja negaidīti ātri. Kaut gan viņa padotie aizbildinājās, ka trīs dienas tiem esot par maz, lai noskaidrotu un vispusīgi izanalizētu, kur valstī rodas lētā liellopu gaļa, tas netraucēja iekљlietu ministram Ērikam Jēkabsonam aizvadītās nedēļas nogalē optimistiski paziņot, ka gaļas kontrabandas Krimināllikuma izpratnē pie mums neesot. Veicot pārbaudes tirgū, esot konstatēti vien sīki tehnisku procedūru pārkāpumi. Līdz ar to tirgus tagad tiekot kontrolēts un neesot pamata baћām par bīstamas situācijas izveidoљanos.

Rau, cik vienkārљi! Pagaidām gan nav zināms, kā љo paziņojumu novērtēs Ministru prezidents, taču zemniekiem tas liekoties grūti saprotams, jo būtībā taču nesniedz atbildi uz jautājumu, kur tad rodas љī lētā gaļa? No zila gaisa tā taču uz mūsu tirgus letēm nenokrīt?

Kopā ar citiem kolēģiem par ministra reakciju neizpratnē plecus raustīja arī kooperatīvās sabiedrības "Audarmuiћa" valdes priekљsēdētājs Andis Eveliņљ. Gluћi tāpat Jēkabsona kungs, viņaprāt, varot paziņot, ka valstī nav narkotiku, vai arī, ka visi љoferi, kas vada transporta līdzekļus, ir sākuљi ievērot noteikto braukљanas ātrumu. "Paldies par operativitāti," viņљ teica. "Tagad vismaz mēs zinām, kā mums Latvijā nav." Kaut gan liellopu gaļas audzētāju maciņiem no tā vieglāk palicis neesot, jo nedz apstākļi tirgū, nedz iepirkuma cenas taču nav mainījuљās. Tās aizvien vēl ir zemas un nedod lopu audzētājiem ienākumus, lai tie spētu sakārtot un modernizēt savu raћoљanu un kļūtu konkurētspējīgi ar kolēģiem Rietumvalstīs.

Jāteic, ka gluћi vai apstiprinot zemnieku raizes un atspēkojot iekљlietu ministra apgalvojumu, nāca ziņa par to, ka, sadarbojoties Latvijas, Lietuvas un Igaunijas veterinārajiem dienestiem, izdevies atklāt mēģinājumu nelegāli ievest mūsu valstu ostās lielu daudzumu liellopu gaļas no Indijas. Tā bijusi apgādāta ar viltotiem dokumentiem. Uz Rīgu paredzēja nogādāt 23 konteinerus, katrā no tiem esot 40 tonnu gaļas. Zemnieki tagad atkal ir neizpratnē. Kā tad sauksim љo sūtījumu, ja tā nav kontrabanda?