Kurzemes Vārds

06:32 Trešdiena, 3. jūnijs
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Rīt "Liepājas metalurgs" - "Schalke 04" (Vācija)

Negaidīsim brīnumu, skatīsimies spilgtus spēlētājus

Andћils Remess

Rīt liepājnieki aizvadīs savu 26. spēli Eiropas kausu izcīņā, un pirmo reizi Liepājas futbola vēsturē mūsu pilsētā viesosies komanda no Vācijas - Gelzenkirhenes klubs "Schalke 04".

Droљi var teikt, ka "Schalke 04" ir pati reprezentablākā komanda, kāda pie mums viesojusies kopљ pagājuљā gadsimta trīsdesmitajiem gadiem. Savas valsts izcīnīto čempiona nosaukuma skaita ziņā tā gan atpaliek no mūsējo pagājuљās vasaras pretinieka Bukarestes "Dinamo", arī eirokausos tā spēlējusi retāk nekā rumāņi, un tomēr UEFA kausa ieguvējs vēl nekad Liepājā nav spēlējis. Tas viens. Otrs - "Schalke 04" ir bundeslīgas pati iecienītākā komanda, dēvēta arī par tautas komandu. Vienalga, vai tā ir Vācijas meistarsacīkљu, vai eirokausu spēle, katru reizi Gelzenkirhenes apjumtajā futbola arēnā pulcējas vairāk nekā 50 tūkstoљi skatītāju. Tā bija arī pirms divām nedēļām spēlē pret "Liepājas metalurgu", kaut arī līdz tam Gelzenkirhenē un apkārtnē diez vai kāds bija dzirdējis par mūsu komandu.

"Schalke 04" paliks Liepājas futbola vēsturē arī ar to, ka vēl nekad nevienā komandā, kas spēlējusi mūsu pilsētā, nav bijis tik daudz futbolistu ar starptautisku rūdījumu. Piecpadsmit "Schalke 04" spēlētāji pārstāvējuљi vai pārstāv desmit valstu izlases. Ja Vācijas klubs spēlēs tādā paљā sastāvā, kā pret liepājniekiem pirms divām nedēļām savā laukumā, tad redzēsim Dānijas, Turcijas, Serbijas, Gruzijas, Urugvajas, Brazīlijas un Vācijas izlaљu spēlētājus. Un arī Vācijas iepriekљējo meistarsacīkљu labāko futbolistu brazīlieti Ailtonu.

Tikai - vai љī zvaigћņotā komanda Liepājā rādīs visu, ko prot? Jo eirokausos favorīti parasti visu izљķir spēlēs savā laukumā, viesos darbojoties rezervēti. Arī liepājnieku līdzљinējie pretinieki portugāļu "Braga" vai nīderlandieљu "Heerenveen" mūsu pilsētā neatstāja tādu iespaidu, kas liktu domāt par metalurgu 0:4 un 1:6 sagrāvēm pretinieku laukumos. Un rumāņu "Dinamo" pagājuљajā vasarā Liepājā bija pavāja atblāzma no tās komandas, kas Bukarestē satrieca mūsējos ar 5:2.

Arī "Schalke 04", pieveicot "Liepājas metalurgu" Gelzenkirhenē ar 5:1, faktiski jau nodroљinājusi uzvaru divu spēļu summā, un būtu nenopietni cerēt uz brīnumu, ka liepājniekiem varētu izdoties atspēlēties. Tāpēc arī priecāsimies par to, ka "Liepājas metalurgs" љogad eirokausos ticis tālāk nekā citas reizes un tādējādi radījis iespēju skatīt ļoti populāru komandu ar spilgtiem spēlētājiem. Bet pats interesantākais būs vērot, kāds izskatīsies "Liepājas metalurgs" uz љīs komandas fona.

Kas ir "Schalke 04"?

* Futbola klubs dibināts 1904. gadā. Vācijas čempiona nosaukums izcīnīts 7 reizes. 6 reizes tas noticis laikā no 1934. līdz 1942. gadam, pēdējo reizi - 1958. gadā. Iepriekљējās meistarsacīkstēs 18 komandu vidū 7. vieta.

* 2004./2005. gada Vācijas meistarsacīkstes sāktas ar 1 uzvaru un 3 zaudējumiem, pēc kuriem no amata tika atstādināts galvenais treneris J.Heinkess. Nākamajās 2 spēlēs pa uzvarai un zaudējumam, un pēc 6 spēļu kārtām "Schalke 04" atrodas 14. vietā, tiesa, tikai vienas uzvaras attālumā no pirmā piecnieka.

* Eirokausu izcīņā (arī Čempionu līgā) komanda piedalījusies 11 gadus - 70 spēles, 37 uzvaras, 14 neizљķirti, 19 zaudējumi, vārti 114 - 78. Pieveikti populāri klubi - Madrides "Atletico", Prāgas "Sparta", portugāļu "Porto", itāļu "Fiorentina", spāņu "Valencia", beļģu "Anderlecht", Londonas "Arsenal", Milānas "Inter". Kausu ieguvēju kausa izcīņā 1970. gadā iekļūts pusfinālā, bet 1997. gadā iegūts UEFA kauss.

* Љogad komandā spēlē futbolisti no 10 valstīm: Vācijas - 15, Brazīlijas - 3, Nīderlandes, Turcijas, Dānijas, Urugvajas - pa 2, Polijas, Serbijas, Gruzijas, Beļģijas - pa 1.

* 15 futbolisti pārstāvējuљi visu minēto 10 valstu izlases, kopā tajās aizvadot 347 spēles. Visbieћāk T.Valdohs (Polija) - 74 spēles, E.Sands (Dānija) - 66, L.Kobiaљvili (Gruzija) - 47, M.Krstajičs (Serbija) - 33, D.Rodrigess (Urugvaja) - 32, F.Rosts (Vācija) - 20.

* Eirokausos visbieћāk spēlējis beļģis S.Vermants - 55 reizes, E.Sands - 41 reizi, F.Rosts - 30 reizes. Visvairāk vārtu iesituљi Sands (15) un Vermants (13).