Kurzemes Vārds

11:27 Sestdiena, 15. decembris
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu (abonementa cena 1 dienai – EUR 0,50, 30 dienām – EUR 6,83).
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kā kļūt par reģistrētu lietotāju? VIDEOPAMĀCĪBA

Aizmirsusies parole?

Tur, debesu teātra velvēs, vīru atbalsis skan

Indra Imbovica

Sestdien Latviešu biedrības nama mazajā galerijā notiks piemiņas pēcpusdiena "Tur, debesu teātra velvēs, vīru atbalsis skan", kas veltīta divām izcilām personībām ar augstu mākslas raudzi – mūziķim Jānim Dreimanim (1909.12.11. – 1963.19.09.) un aktierim Valdemāram Zandbergam (1927.05.03. – 1994.14.11.). Šos divus vīrus saistīja un arī šobrīd kopā saved vīru koris "Dziedonis" un bijušā aktieru grupa "10 kungu", kas savulaik ar vieskoncertiem paspēja pat izbraukāt Amerikas Savienotās Valstis. Viņiem pievienosies ne mazāk cienījami kungi Andris Kristons un Zdzislavs Romanovskis. Sarīkojumā dažādos veidos skanēs dziesma, videoieraksti, atmiņu stāstījumi utt.

Valdis, "Dziedonis" un "10 kungu"

14.novembrī apritēs 10 gadu, kopš mūsu vidū vairs nav liepājnieka, izcilā teātra un kino aktiera Valdemāra Zandberga, kuram šogad paliktu 77 gadi. Pirms viņš pievērsās skatuves un kino mākslai, Valdemārs Zandbergs savu muzikālo dzirdi un skaisto balss tembru (ne velti viņš cerēja iestāties Konservatorijā) no 1947. līdz 1948. gadam papildināja vīru kora "Dziedonis" rindās, kad tā galvenais diriģents jau bija Jānis Dreimanis. Valdemārs jeb, kā viņu sauca visi draugi, Valdis visos laikos, it sevišķi padomju okupācijas gadu desmitos, palika nelokāmi uzticīgs un nezaudēja ticību neatkarīgās Latvijas valsts atkalpastāvēšanai.

Valdemārs Zandbergs bija arī viens no Liepājas teātra aktieru dziedošā ansambļa "10 kungu" dalībniekiem. Jau ar savu pašu pirmo koncertu vīri guva lielus panākumus, jo uzdrošinājās dziedāt arī Ulmaņa laika un strēlnieku dziesmas. Tolaik no nepatikšanām zināmā mērā viņus aizsargāja latviešu Baltais tēvs, bijušais strēlnieks un aktieris Ēvalds Valters. Beigu beigās koncertus tomēr aizliedza, bet, atjaunojot Latvijas valsts neatkarību, 1991.gada oktobrī "10 kungu" devās vieskoncertos uz Amerikas Savienotajām Valstīm, izbraukājot šo milzīgo zemi no viena krasta līdz otram. Arī Valdemārs Zandbergs pirmo reizi nokļuva ārzemēs, taču... nemaz nejutās iepriecināts. Kolēģi par to anekdotes stāsta vēl šodien. Lai kādus laikus piedzīvoja Latvija, Valdis laimīgs jutās tikai savā dzimtenē.

1993.gadā ansamblis "10 kungu" savu aktīvo koncertdarbību beidza, vēl tikai reizi par reizei uzdziedot. Mūžībā aizgājuši jau četri no desmit kungiem, arī Valdemārs Zandbergs. Valda balss ierakstus audiokasetē ar dzejas lasījumiem saglabājusi viņa atraitne Zoja Zandberga, un tie skanēs ar piemiņas vakarā.

Suģestējošais Jānis Dreimanis

12.novembrī izcilajam latviešu mūziķim – diriģentam, ērģelniekam, pedagogam (Liepājas Mūzikas vidusskola) un komponistam Jānim Dreimanim apritētu 95 gadi. Lai gan jau aizritējis 31 gads, kopš viņa izauklētā kora "Dziedonis" vīri uz savām rokām maestro aiznesa uz mūža mājām. Arī Jānis Dreimanis ir viens no tiem māksliniekiem, kurus radoši un garīgi salauza okupācijas vara. 15 gados, kopš viņš kā galvenais diriģents vadīja vīru kori "Dziedonis", tas sasniedza savas radošās virsotnes un atzinību Latvijā un arī ārpus tās, koncertējot toreizējās Padomju Savienības republikās.

Jānis Dreimanis vārda tiešā nozīmē bija suģestējoša personība, apveltīts ar milzu enerģiju, sabiedrības dvēsele. Ne velti par viņu līdz šai dienai klīst leģendas. Viens no diriģenta audzēkņiem, komponists Georgs Dovgjallo vairākus gadus pacietīgi pierakstīja atmiņas un liecības par izcilo mūziķi un 2000.gadā par Jāni Dreimani izdeva pabiezu grāmatu datordrukā, kurā ievietoti arī daudzi fotoattēli un viņa kompozīcijas nošu pierakstā. Tomēr neskaitāmi viņa audzēkņi un laikabiedri joprojām gatavi dalīties savās atmiņās. Piedāvāju no tām dažus īsus fragmentus.

Flautists Krists Orna, ilggadējs Liepājas Mūzikas vidusskolas pedagogs, pūtēju orķestru vadītājs:

"Starp citu, atceros gadījumu, kad meklēju repertuāru pūtēju orķestrim. Rakos pa kādas Latvijas armijas daļas putēju orķestra atstātajām notīm un pēkšņi ieraudzīju partitūru, uz kuras titullapas rakstīts – J.Dreimanis "Sonāte". Tūlīt steidzos uz Dreimaņa klasi, lai viņam to parādītu. Jānim aizrāvās elpa, un viņš ilgi nevarēja parunāt. Tad no prieka viņš mani apkampa un nezināja, kā pateikties. Izrādījās, ka šī "Sonāte" bija viņa diplomdarbs, Konservatoriju beidzot. Tam sekoja spilgtu atmiņu stāstījums, kuru nav iespējams šeit atkārtot. Vismaz tā, kā to prata stāstīt tikai Dreimanis. Turklāt vēl jāatgādina, ka Jānim Dreimanim bija maza grāmatiņa ar šifrētām anekdotēm, kuras viņš saviesīgās reizēs varēja stāstīt stundām un likt līdz asarām un elpas trūkumam smieties simtiem cilvēku lielai auditorijai. Optimisms, enerģija, labestība, profesionālisms mūzikā – tādu es atceros Jāni Dreimani."

Elita Sokolovska (Medne) jau labu laiku dzīvo Krievijā un strādā ar pareizticīgo baznīcas augsti profesionāliem koriem:

"Ar Jāni Dreimani jau pirmskara Rīgā tuvu pazīstams bija mans tēvs, mācītājs Alfrēds Mednis. Četrdesmito gadu otrajā pusē man, kad vēl biju maza meitene, man bija iespēja kā apburtai klausīties Jāņa Dreimaņa ģeniālajās improvizācijās uz ērģelēm. Vēlāk, kad pati sāku apgūt ērģeļspēli, bet 1950.gadā pati diriģēt savu kori, viņš man deva nenovērtējamus padomus un aizrādījumus. Es neesmu redzējusi emocionālāku kordiriģentu par Jāni Dreimani. Viņa dziesmu traktējums bija nianšu pārbagāts un neatstāja vienaldzīgus ne dziedātājus, ne klausītājus. Viņa talants ir spilgts un prasme aizraut absolūta. Viņa žests bija pavēlošs, nepārprotams un līdz pēdējam sīkumam skaidrs. Tas, ka Latvijas labāko kordiriģentu kopā Jānis Dreimanis netika augstāk atzīmēts kā ar "nopelniem bagāto", saistīts ar to, ka padomju varai nepieņemama bija viņa pagātne, no kuras viņš negribēja vai drīzāk nevarēja šķirties."

Par sevis nesaudzēšanu un kalpošanu Mākslai latviešu biedrības nama mazajā galerijā būs piemiņas sarīkojums "Tur, debesu teātra velvēs, vīru atbalsis skan".