Kurzemes Vārds

10:55 Trešdiena, 8. jūlijs
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Aktuāls viedoklis

Alkoholiķim pašam ir jāgrib kļūt veselam
LAILA ATIĶE,
ģimenes ārste un narkoloģe

Dažādi pētījumi rāda, ka ar katru gadu mūsu valstī palielinās alkoholisko dzērienu patēriņš. Tas, manuprāt, neiepriecina nevienu. Tomēr ir prieks, ka laiku pa laikam uzzinām arī par labu pieredzi - kāds no bijušajiem alkoholiķiem ar savu problēmu ir veiksmīgi ticis galā. Labs piemērs tam ir arī šodien publicētā intervija. Es kā narkoloģe zinu, ka daudz cilvēku gribētu savu problēmu atrisināt, taču ne visiem pietiek tam spēka. Teikšu skaidri un gaiši: ir dažādas metodes, kā ar šo atkarību cīnīties, taču tās ir tikai palīgmetodes, pats galvenais ir cilvēks pats un viņa griba.
Alkoholisma ārstēšanā ir vairāki posmi. Pirmā ir detoksikācija, lai cilvēks varētu sākt domāt un saprast, kas ar viņu notiek. Un tad seko nākamais - vai es gribu dzīvot skaidrā prātā? Uz šo jautājumu katram ir jāatbild pašam - tikai tad nākamais posms būs veiksmīgs. Mēs, narkologi, varam norādīt, ko tālāk darīt, bet pa šo ceļu ir jāiet pašam. Viena no vislabākajām metodēm ir Minesotas programma, kas patiesībā ir 28 dienu ilgs un grūts darbs pašam ar sevi. Cilvēks šajā laikā ir ļoti aizņemts. Taču tas ir labi, jo nedrīkst alkoholiķim atņemt alkoholu un neko nedot vietā. Tad ir tā, kā daudz sievu saka: labāk lai vecis vienreiz kārtīgi piedzeras, un būs miers!
Esmu pārliecinājusies, ka arī anonīmo alkoholiķu grupu apmeklēšana, kas ir Minesotas programmas turpinājums, dod ļoti labus rezultātus. Manuprāt, labākais, kas šajā grupās ir, - tā ir iespēja cilvēkam, kurš ir atkarīgs no alkohola, saņemt palīdzību un būt saprastam, nesaņemot nosodījumu. Cilvēks šajās sapulcēs var pat nenosaukt savu vārdu un nodarbošanos, viņu uzņem kā personību un uzklausa kā līdzvērtīgu, un viņš sajūt, ka nav vienīgais ar šādu problēmu. Tāpēc man ir prieks, ka mūsu pilsētā esošās anonīmo alkoholiķu grupas tagad svētdienās rīko sapulces arī Centrālās slimnīcas Narkoloģijas nodaļā. Tādējādi viņi padod roku tiem, kam arī alkoholisms ir nopietna problēma. Vai pieņemt šo palīdzību - tas atkal paliek katra paša ziņā. Tur nevar palīdzēt ne ārsts, ne mamma, ne sieva, ne arī kāds cits.