Kurzemes Vārds

09:47 Trešdiena, 8. jūlijs
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Eiropas labākais koris "Kamēr…" koncertēs Liepājā

Santa Mazika

Svētdien pulksten 12 Melngaiļa koncertzālē sniegs koncertu vairākkārtēju starptautisku atzinību guvušais Rīgas Valsts 1.ģimnāzijas jauniešu koris "Kamēr..." (dibināts 1990.gadā), tā mākslinieciskais vadītājs un galvenais diriģents Māris Sirmais kopā ar Durbes sieviešu kori un tā diriģenti Aigu Tiltiņu.
Koncerta iniciators ir 2003.gada XXIII Vispārējos latviešu dziesmu svētkos par labāko sieviešu kori lauku un mazpilsētu koru grupā atzītais Durbes sieviešu koris (dibināts 1975.gadā). Pagājušajā gadā, piedaloties Valsts kultūrkapitāla fonda mērķprogrammā "Latviešu orģinālmūzika", piecu dziesmu ciklu "Lai pietika mūžiņam" Durbes sieviešu korim komponēja Selga Mence. Daļu no tā 6.martā varēs dzirdēt pirmatskaņojumā koncertos Liepājā un Durbē.
Kā zināms, Selga Mence dzimusi Liepājā un no sava tēva profesora Jāņa Menča mantoja matemātiķes talantu, ar zelta medaļu beidza Liepājas 5.vidusskolu, bet tomēr izvēlējās mūziku - absolvēja Latvijas Valsts konservatorijas kompozīcijas klasi un asistentūru pie Paula Dambja (1978., 1988. g.). Kopš 1985.gada ir Mūzikas akadēmijas Kompozīcijas katedras docētāja, asociētā profesore.
Komponistes daiļradē atklājas mīlestība pret latvju dainām ar tajās esošo tradicionālo, stabilo vērtību pasauli. Daudzkārt izmantotās latviešu (arī lībiešu) tautas melodijas un teksti, saglabājot to neatkārtojamo raksturu un pārlaicīgo vērtību, nereti balansē uz robežas starp tautas dziesmas apdari un oriģinālmūziku. Komponistes tautas dziesmu interpretācijas iegūst laikmetīgu skanējumu.
Jauniešu korī "Kamēr..." ar devīzi "Kamēr esam jauni, mēs dziedam" ir ap 70 dalībnieku vecumā no 15 līdz 30 gadiem. Daudzo Latvijas un starptautiska mēroga uzvaru vidū ir gan Lielā mūzikas balva, gan pēdējo triju Vispārējo latviešu dziesmu svētku lielās balvas, koris kopumā ir vairāk nekā 40 starptautisku konkursu laureāts un pagājušajā gadā atzīts par pasaules labāko amatierkori.
"Ir taustāmu, noformētu, darāmu lietu pasaule. Un ir daži īpaši cilvēki, kas pasauli pārsteidz ar savu spēju darīt lietas. Un ir arī pasaule, kur nozīmīgs ir smalkums. Neviens te necērt un nekaļ, neveic finanšu darījumus, neizšķiež būtisko, bet tomēr spēj ietekmēt pasaules domu. Tas notiek ar sava veida enerģētisko kapacitāti, kas pārsteidz, rada izbrīnu un liek domāt, ka šajos atklāsmes brīžos notiek saikne starp cilvēciskajām vēlmēm un patikšanu un dievišķo dāvanu satvert to vissmalkāko, kas vien var būt. Šādu atklāsmes darbu spēj veikt koris "Kamēr…" un diriģents Māris Sirmais," savu vērtējumu dod Imants Ziedonis.