Kurzemes Vārds

10:45 Trešdiena, 8. jūlijs
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Pirmā sleja

Dzimšanas dienu priekšvakari

Ir sācies Liepājas jubilejas mēnesis, un droši vien nav pateicīgāks laiks, lai apzinātos savu pilsētu, kā tās dzimšanas dienas priekšvakari. Jo vēl nav uzvirmojusi svētku dienu steiga un var mierīgi paraudzīties atpakaļ uz pilsētas norisēm un mēģināt apjaust tās nozīmi. Taču Liepājas vēsturē bijis ne viens vien dzimšanas dienas priekšvakars, kad ne jau šāda atcere stāvējusi prātā. Un tikai pēc gadiem varēts novērtēt, cik nozīmīgu notikumu centrā Liepāja tajos pavasaros atradusies.
Kā martā pirms 100 gadiem, kad bija sākusies latviešu tautas pašapziņas izpausme - Piektā gada revolūcija, un Liepāja bija viens no šo notikumu centriem ne tikai Latvijas mērogā vien. Pilsētai jau bija pārvēlies mītiņu, demonstrāciju, streiku pirmais augstais vilnis un iestājies klusums, taču šis klusums šķita draudīgs. Ne ekonomiskās, ne politiskās prasības netika izpildītas, un jauns nemieru uzliesmojums varēja notikt jebkuru brīdi.
Kā 1915.gada pavasarī, kad Liepāja, kas pirmā no Latvijas pilsētām bija saņēmusi Pirmā pasaules kara triecienu, bija vācu karaspēka pirmā uzbrukuma mērķis mūsu teritorijā, un tūkstošiem liepājnieku turpināja doties bēgļu gaitās.
Kā martā četrus gadus pēc tam, kad tieši no mūsu pilsētas Latvijas valdība vadīja brīvības cīņas. 1919.gadā tieši šajā dienā sākās izšķirošais uzbrukums lieliniekiem pie Skrundas, kurā krita Latvijas armijas pirmais virspavēlnieks Oskars Kalpaks, un pulkvedi no Sv.Annas baznīcas uz Ziemeļu kapiem izvadīja tūkstošiem liepājnieku. Un tieši šajās dienās vācieši nāca klajā ar plānu, kā Latviju sadalīt starp Vāciju un Krieviju, un viens no galvenajiem strīdus objektiem bija Liepāja.
Vai kā 1945.gada martā, kad dienu pirms Liepājas jubilejas sarkanarmija sāka kārtējo uzbrukumu mūsu pilsētai, bet dienu pēc jubilejas Liepājas teātrī notika Latvijas pagaidu valdības proklamēšanas akts.
Jā, tajās reizēs ne jau pilsētas dzimšanas diena bija liepājniekiem prātā, un tomēr tieši šie dramatiskie notikumi ļauj labāk izprast Liepājas lomu Latvijas likteņos.

Andžils Remess