Kurzemes Vārds

16:43 Svētdiena, 5. jūlijs
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Latvijas jaunie talanti atklāj Pianisma zvaigžņu festivālu

Indra Imbovica

Svētdienas vakarā ļaužu pilnajā Liepājas teātrī Pilsētas domes priekšsēdētājs Uldis Sesks deva starta signālu Starptautiskajam pianisma zvaigžņu festivālam, kas notiek jau 13.gadu pēc kārtas. Klaviermūzikas svētku nedēļas garo maratonu uzsākt pirmo reizi gods tika dots četriem Latvijas jaunajiem talantiem.
Festivāla atklāšanas koncertu uzticēt jaunajiem nebija nejaušs lēmums. Jauno pianisma talantu patlaban Latvijā nav daudz un arī tie paši vai nu studē, vai arī koncertē ārvalstīs, vai piedalās un gūst panākumus kādā no starptautiskajiem konkursiem. Šogad festivālā ļoti tika gaidīts mūsu jaunā, spožā zvaigzne Vestards Šimkus, diemžēl arī viņš šobrīd studē Spānijā un tieši šajā laikā viņam ir mācību sesija. Toties solokoncertu festivāla ceturtajā dienā sniegs viens no viņa pedagogiem, izcilais krievu pianists Dmitrijs Baškirovs.
Straujus panākumus starptautiskajā arēnā gūst Elīna Bērtiņa, kura, starp citu, ir liepājniekiem tik labi pazīstamās folkloras ansambļu vadītājas un tikko Lielās folkloras gada balvas ieguvējas Zentas Bērtiņas mazmeita. Elīna ir jau vairāku starptautisko konkursu laureāte, savu pieredzi smēlusies, spēlējot S.Prokofjeva 1.klavierkoncertu kopā ar Latvijas Nacionālo simfonisko orķestri un K.M.Vēbera koncertskaņdarbu - ar Liepājas simfonisko orķestri. Bet vakar Elīna Bērtiņa kopā ar mūsu orķestri atskaņoja Marģera Zariņa "Grieķu vāzes".
Pats jaunākais šā festivāla dalībnieks ir 17 gadu vecais Edgars Tomševics, kurš šobrīd ir E.Dārziņa Mūzikas vidusskolas pedagoģes Anitas Pāžes audzēknis, bet jau 10 gadu vecumā uzstājās kopā ar mūsu orķestri, un tad sekoja arī pirmie panākumi konkursos. Ar aizturētu elpu un pukstošu sirdi sava bijušā audzēkņa spēlēto Eduarda Grīga Klavierkoncertu klausījās E.Melngaiļa Liepājas Mūzikas vidusskolas pedagoģe Anita Poļanska.
Liepājas publika mazāk pazīst jauno pianisti Olgu Prjadko, kura šobrīd ir Mūzikas akadēmijas profesora Arņa Zandmaņa meistarklases audzēkne un kura jau paguvusi plūkt laurus starptautiskos konkursos Somijā, Lietuvā un Zviedrijā. Vakar viņa iejūtīgi nospēlēja K.Sen-Sansa 2.klavierkoncertu.
Toties ar lielu ieinteresētību mūsu klausītāji gaidīja atkalsastapšanos ar pianisti Lieni Circeni, kura pirms 12 gadiem, būdama vēl pavisam jauns, ņiprs, tumsnējs meitēns, šajā festivālā ar vienu uznācienu iekaroja liepājnieku sirdis un kļuva par publikas mīluli. Liene atkal spoži nospēlēja tās pašas Ferenca Lista "Nāves dejas", un publika uzgavilēja.
Festivāls ir uzņēmis gaitu, un pēc nelielas atelpas šodien nākamais koncerts - Džeza mūzikas vakars - notiks otrdien Liepājas teātrī. Tajā spēlēs pianists Marks Isāks, kurš festivālā pirmo reizi pārstāvēs Austrālijas kontinentu. Viņam ir respektējama muzikālā izglītība, viņš ievērību pasaulē guvis, uzstājoties ar slaveniem orķestriem un ar to, ka savu karjeru veidojis gan kā džeza, gan kā klasiskās mūzikas pianists. Kopā ar Marku Isāku muzicēs viens no visvairāk pieprasītajiem un pasaules slavenu klubu dīdžeju visvairāk atzītajiem norvēģu džezmeņiem Buge Veseltofts. Viņiem pievienosies izcilais zviedru kontrabasists Larss Danielsons un mūsu Māris Briežkalns.