Kurzemes Vārds

12:30 Ceturtdiena, 2. jūlijs
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Jaunumi

Lidot uz Rīgu, iespējams, varēs jau marta beigās
Viktors Ulberts

Satiksmes ministrs Ainārs Šlesers cer, ka nacionālā aviosabiedrība "Air Baltic" lidojumus no Rīgas uz Liepāju varētu uzsākt jau šā mēneša beigās, vakar paziņoja ministrs. Viņš sacīja, ka sākotnēji lidojumus varētu veikt četras reizes nedēļā. Uz Liepāju lidmašīna varētu lidot vēlu vakarā, savukārt atpakaļ uz Rīgu - agri no rīta. Maksa par biļeti būšot simboliska.
Bet "Air Baltic" prezidents Bertolts Fliks pagaidām no sīkākiem komentāriem atturējās, norādot, ka plānus trešdien, tas ir, šodien, iecerēts pārrunāt ar A.Šleseru un Liepājas galvu Uldi Sesku. A.Šlesers uzskata, ka šādi lidojumi interesēs iebraucējus no ārvalstīm. Viņiem esot svarīgi zināt, ka pēc ierašanās Rīgā būs iespēja aizlidot uz Kurzemi. Satiksmes ministrs uzsvēra, ka iekšzemes lidojumu uzsākšana ir vairāk politisks uzstādījums, lai atbalstītu reģionu attīstību, tāpēc šie lidojumi nav vērtējami kā komercreisi. Nepieciešams vienoties arī par pašvaldības līdzdalību lidojumu nodrošināšanā. Taču tieši šajā aspektā varētu rasties problēmas, jo "Kurzemes Vārdam" no drošiem avotiem zināms, ka no pašvaldības tiek prasītas diezgan prāvas, regulāras dotācijas.

Arodbiedrību centrs nosoda
Liepājas Arodbiedrību centrs, informēja tā priekšsēdētājs Jānis Neimanis, izsaka atbalstu Latvijas Republikas Satversmes tiesai Dzimumu līdztiesības apvienības iesniegto pieteikumu ar prasību atcelt "Valsts sociālā pabalsta likuma" normu, kura ar šā gada 1.janvāri liedz vecākiem saņemt bērna kopšanas pabalstu, gan strādāt nepilnu darba laiku. Tas ievērojami pasliktina daudzu jauno vecāku dzīves situāciju, īpaši ģimenēs, kur bērnus audzina viens no vecākiem. 2004.gada decembrī iedzīvotāju iztikas minimums bija 100,38 latu, bet minimālais pabalsta apjoms ir 56 lati, tas ir - 55,8 procenti no iztikas minimuma. Arodbiedrību centrs nosoda šādu sabiedrībai nelabvēlīgu rīcību.

Skolēni tiekas ar mākslinieku Andri Milleru
Pašreiz Liepājas muzeja lielajā zālē skatāma liepājniekiem labi zināmā mākslinieka Andra Millera darbu izstāde "Gadsimtu mijas marginālijas gleznās". Gleznās vērojamas gan ēverģēlības krāsu un tēmu izvēlē, gan savdabības kompozīcijā, akadēmiskās glezniecības maniere. Kā mēdz teikt, mākslinieks "netur sveci zem pūra", bet, strādādams arī kā pasniedzējs Pedagoģijas akadēmijā, dalās savā pieredzē un zināšanās ar studentiem un skolēniem. Ceturtdien, 10.martā, pulksten 15 Liepājas muzejā Andris Millers aicina skolēnus uz tikšanos, kurā stāstīs par gleznu tapšanas procesiem - iedvesmu darba tēmai, skicēm, krāsām, kompozīciju un citiem gleznošanas noslēpumiem. Mākslinieka vadībā skolēnus aicinās pašiem izmēģināt roku, Liepājas 380.jubilejas gadā zīmējot un gleznojot savas pilsētas namus, ielas, laukumus, jūras piekrasti.

Dāvina grāmatu
Vakar divu pilsētas bibliotēku - Centrālās zinātniskās un Jaunliepājas - fondi tika papildināti ar jaunu sabiedriski nozīmīgu izdevumu. Tā bija pēc tipogrāfijas krāsas vēl smaržojošā I.Apines grāmata par 1905.gada revolucionārajiem notikumiem Latvijā. Grāmatas klajā nākšana pieskaņota 100.gadadienai kopš minētajiem notikumiem, kas jau paši par sevi kļūst aizvien aktuālāki. Grāmatas dāvināja Latvijas Sociāldemokrātiskās partijas novada organizācijas pārstāvji. Bibliotēku darbinieki dāvanu pieņēma ar pateicību un pauda viedokli, ka grāmata noderēs skolēniem, studentiem un visiem, kas interesējas par vēsturi.

Iecirkņus uzmanīs arī zemessargi
Kā informēja Zemessardzes 1.novada civilmilitārās sadarbības speciāliste Ieva Jansone, arī šogad zemessargi tiks iesaistīti kārtības uzturēšanā pašvaldības vēlēšanu iecirkņos, kā arī šo iecirkņu apsardzē. Vēlēšanu iecirkņu darbības laikā zemessargiem paredzētas gan visas diennakts dežūras, gan arī iecirkņu apsardze tikai nakts stundās, lai nepieļautu nepiederošu personu iekļūšanu telpās. Kā norādīja I.Jansone, pavisam Zemessardzes 1.novada uzraudzībā būs 227 vēlēšanu iecirkņi, kuru apsardzei norīkoti 810 zemessargi, bet Liepājā izvietotā 44.kājnieku bataljona zemessargi kārtību uzraudzīs kopskaitā 30 iecirkņos gan pilsētā, gan rajonā. Jau no 1993.gada zemessargi aktīvi iesaistās vēlēšanu iecirkņu apsardzībā.

Aicina neatstāt uz ielām automašīnas
Komunālās pārvaldes tehniskais direktors komunālajos jautājumos A.Bražis aicina autovadītājus un automašīnu īpašniekus neatstāt uz ielām automašīnas, jo daudzviet tās apgrūtina pilsētas ielu attīrīšanu no sniega. Vecliepājas teritoriju no sniega tīra uzņēmums "Aizputes ceļinieks", valsts akciju sabiedrība "Kurzemes ceļi" nodrošina tranzīta kategorijas ielu, A, A 1 un B kategorijas ielu tīrīšanu. C klases ielas visā pilsētā tīra SIA "Tranzīts L". Atbilstoši noteikumiem "Par ielu brauktuvju uzturēšanu ziemā" maģistrālās ielas jānotīra 2 stundu, A un A 1 attiecīgi trīs un četru stundu laikā, B astoņu un C 24 stundu laikā. Maģistrālo ielu kopgarums ir 55 kilometri, A un A 1 kategorijas ielu kopgarums 193 kilometri. No pērnā gada 1.novembra līdz 1.aprīlim pilsētas ceļu tīrīšanai plānots izlietot 150 tūkstošus latu.

Sniega dēļ iekuļas avārijās
Liepājas pilsētas un rajona Policijas pārvaldes Ceļu policijā "Kurzemes Vārds" uzzināja, ka vakar inspektoriem visu dienu nācies strādāt saspringtākā darba režīmā, jo uzsnigušā sniega dēļ daudzi autovadītāji izraisījuši avārijas. Kopumā vakar tika reģistrētas deviņas sadursmes, kas ir aptuveni tikpat daudz, cik citkārt notiek visā nedēļas nogalē. Par laimi visas avārijas ir bez cietušajiem un bojāti tikai automašīnu dzelži. Kā norādīja Ceļu policijā, lielākoties autovadītāji nav spējuši laikus nobremzēt, kā arī slīdējuši piebrauktajā un kūstošajā sniegā. Domājot par satiksmes dalībnieku drošību, policija aicināja autovadītājus būt uzmanīgākiem un ievērot lielāku distanci no priekšā braucošām automašīnām.

Rīgā vērtēs Šķēdes memoriālu
Rīt Rīgā Ebreju kopienas telpās prezentēs Šķēdes memoriālu, kas tiks izveidots vietā, kur Otrā pasaules kara laikā hitlerieši nogalināja vairākus tūkstošus liepājnieku, lielākoties - ebrejus. Ir zināmi ap 7000 Liepājas ebreju vārdi, kuri gāja bojā holokausta laikā. Piemiņas vietu veido mākslinieks Raimonds Gabaliņš. Tā atradīsies pļavā, kas atrodas līdzās tagadējam piemineklim Šķēdē, netālu no vietas, kur cilvēki tika nogalināti. Memoriāla grafiskā simboliskā forma ir menora - ebreju svečturis. Kompleksā ietilpst arī vairākas sienas - norobežojošā, vienojošā, siena - labirints, ziedojums, kā arī vairākas stēlas. Memoriāla izveides iniciators ir atklātais sabiedriskais fonds "Liepāja ebreju mantojums".

Sunītis Rikijs prezentē grāmatu
Indra Imbovica

Ceturtdien pulksten 14 Jaunliepājas bibliotēkā pirmoreiz Liepājas vēsturē grāmatu par sevi prezentēs sunītis Rikijs, kurš būs attiecīgi tērpies svētku drānās. Viņu pavadīs un atbalstīs grāmatas autors Antons Kreics, kuram šī jau ir 14 grāmata, bet pirmā, kas veltīta bērniem. Stāstu krājumu "Rikijs", kas veidota vēstuļu formā, mazais, uzticīgais suņuks sarakstās ar savu saimnieku, bagātīgi ilustrējis mākslinieks Imants Liepiņš. Uz tikšanos ar grāmatiņas autoru un suņuku Rikiju ieradīsies arī Centra sākumskolas 4.klases audzēkņi, starp kuriem ir arī Antona Kreica mazdēls.