Kurzemes Vārds

07:25 Pirmdiena, 13. jūlijs
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Pirmā sleja

Miljonāri un aizspriedumi

Šķiet, nav bijis tādas reizes, kad Rīgas žurnālistu apkopotie miljonāru saraksti neizraisītu viļņošanos sabiedrībā. Jo Latvijā - turklāt vienlīdz latviešu un krievu plašsaziņas līdzekļiem - patīk skaitīt valsts bagātāko cilvēku naudu, un ar to pašmāju žurnālisti ne ar ko neatšķiras no saviem ieroču brāļiem citās zemēs. Taču Latvijā naudas aspektam ir vairākas rozīnītes, no kurām būtiskākā ir tā, ka absolūtais vairākums miljonāru šo kapitālu sakrājuši nepilnos piecpadsmit gados, un, tā kā šajā laikā nav paguvis izveidoties noturīgs pārtikušu cilvēku vidusslānis, tad lielā daļā trūcīgākās sabiedrības valda lērums negatīvo stereotipu par iespējām godīgi nopelnīt lielu naudu. Turklāt mēs jau vēl nezinām, cik liela ir aisberga neredzamā daļa jeb miljonāri, kas gribējuši un pratuši palikt ārpus šā saraksta. Domājams, saraksta veidotāji visus šos faktorus ņēmuši vērā tikpat labi kā analizētāji, un līdz ar to vēlēšanu priekšvakarā šī ziņa iegūst zināmu zemteksta kontekstu.
Man jāatzīst, ka, tāpat kā lielākā daļa cilvēku, es nezinu receptes, kā nopelnīt miljonu, jo pretējā gadījumā būtu to labprāt izdarījis. Tomēr, pēc maniem vērojumiem, arī bagātāko cilvēku kategorijā, gluži tāpat kā citās, visi nav ar vienu olekti mērāmi. Un tikpat nenoliedzami kā veiklu kombinatoru, izmanīgu iepriekšējās vai esošās varas resursu izmantotāju, prasmīgu likumu apspēlētāju vai vienkārši laimes krekliņā dzimušu personu klātbūtne acīm redzams ir arī tas, ka šajā sarakstā ir daudz cilvēku, kas pie bagātības tikuši, pateicoties savām idejām, izglītībai, prāta gaišumam vai mežonīgām darbaspējām.
Katrā ziņā, aplūkojot Liepājas puses bagātniekus, mēs, protams, varam, ja vēlamies, diskutēt par metodēm, ar kādām viņi savu naudu nopelnījuši, bet vismaz es neņemtos nosaukt nevienu, kam nauda klāt pienākusi par skaistām acīm vien - rokas pūtinot un kājas šūpinot, savukārt bez veiksmes un aprēķina nevar uzvarēt pat zolītē vai ričuračā, kur nu vēl miljona medībās. Ar to es gribēju teikt, ka varbūt pelēkas skaudības vietā lietderīgāk ir padomāt, kā vairāk nopelnīt. Jo labai iztikšanai nevajag akurāt precīzi miljonu, turklāt dzirdēts taču, ka pārticis ir ne jau tas, kam neizmērāmi daudz naudas, bet tas, kuram pietiek...

Edgars Lūsēns