Kurzemes Vārds

07:14 Ceturtdiena, 28. maijs
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Arturs Vaiteiks: "Radikāļi nedrīkst ignorēt likumu"

Edgars Lūsēns

Liepājas radikālākās un kategoriskākās kreiso un labējo spārnu partijas, kas dibinātas 20.gadsimta beigās un 21.gadsimta sākumā, šajās vēlēšanās pirmo reizi izrāda pretenzijas uz varu. Līdz šim radikāļu darbība nereti piesaistījusi kārtību sargājošo struktūru uzmanību, bet pēdējā laikā sabiedrības bažas par kārtību pieaugušas 16.marta sakarībā, kad vieni no spēkiem vēlas rīkot Otrā pasaules kara latviešu leģionāru atceres dienai veltītu piemiņas pasākumu, bet viņu oponenti pretējā spārnā gatavi to nepieļaut. Šajā sakarībā "Kurzemes Vārdam" šķita aktuāli aicināt uz sarunu Liepājas pilsētas un rajona Policijas pārvaldes priekšnieku Arturu Vaiteiku.
- Kāpēc, pēc jūsu domām, Liepājā ir bijusi labvēlīga augsne radikālo organizāciju izveidei?
- Par vēsturisko, socioloģisko, ekonomisko un politisko faktoru ietekmi šajā gadījumā jāspriež šo nozaru speciālistiem. Bet kā kārtību sargājošo struktūru pārstāvim man šķiet, ka tā ir atsevišķu indivīdu tiekšanās pēc varas, izmantojot sociāli neapmierināto cilvēku slāni. Taču šis slānis ir tikai piesegs varas ambīciju apmierināšanai. No kārtību sargājošo struktūru viedokļa nav būtiski, ko vēlas katra politiskā organizācija, bet gan tas, cik likumīgi tā savas ieceres īsteno. Nenoliegšu, ka mani satrauc Nacionāldemokrātiskās partijas pārstāvju un tās atbalstītāju tendence savu politiku būvēt uz konfrontāciju ar kārtību sargājošajām struktūrām. Es to dēvētu par tiesisko nihilismu, un kā piemēru gribu minēt šās partijas biedru konfliktus ar likumu, kas izpaudušies epizodēs degvielas uzpildes stacijā, datorsalonos.
- Vai jūs varat paskaidrot, kā izpaužas jūsu minētā kārtību sargājošo struktūru un radikālāko organizāciju konfrontācija?
- Tas manāms kaut vai provokatīva rakstura paziņojumos, ka visiem netiek dotas vienādas tiesības, ka tiek ierobežotas kaut kādas demokrātijas izpausmes. Tiešā vai netiešā veidā tiek pieļauts, ka var balansēt uz robežas ar likumu. Vienlaikus, manuprāt, šī radikāļu dramatiskā satraukšanās par ierobežojumiem demonstrāciju rīkošanas vietu izvēlē rāda, ka šie spēki nav pārliecināti par sevi, jo vai nu īstens atbalstītājs nesekotu saviem favorītiem, lai kurp viņi pulcētos. Bet radikāļiem ir vajadzīga sabiedrības tracināšana, naidnieka tēla meklēšana un uzturēšana ir viņu pastāvēšanas pamatbalsts. Policijas primārais uzdevums savukārt ir sabiedriskās kārtības nodrošināšana, tāpēc mums šķiet, ka nav pieļaujama sapulču un mītiņu rīkošana, piemēram, Rožu laukumā vai kādā citā vietā pašā pilsētas centrā, kur šādi pasākumi var ierobežot cilvēku plūsmu vai transporta kustību. Pirmā centram tuvākā vieta, kur dažādas akcijas varētu notikt, manā skatījumā ir Čakstes laukums.
- Jūs runājat par balansēšanu ar likumu, bet vai taisnība pilsētā klīstošajām baumām, ka jūs šobrīd izskatāt kāda "PCTVL" sarakstā iekļauta kandidāta saistību ar likuma pārkāpumu?
- Liepājas pilsētas un rajona Policijas pārvaldes Pirmstiesas izmeklēšanas nodaļā atrodas krimināllieta, kuru 2004.gada 30.augustā ierosinājusi Liepājas tiesa pēc Latvijas Krimināllikuma 130.panta 2.daļas par vieglu miesas bojājumu nodarīšanu un pēc Latvijas Krimināllikuma 132.panta par draudiem nogalināt. Izmeklēšanas laikā noskaidrots, ka Valentīnai Boboško tika nodarīti miesas bojājumi un viņai tika izteikti draudi nogalināt. Izmeklēšanā tiek pētīta divu aizdomās turamo iespējami nelikumīga rīcība. Šie cilvēki ir Aleksandrs Boboško un Andrejs Boboško, kas pašlaik kandidē pašvaldību vēlēšanās "PCTVL" sarakstā. To, kurš tiks saukts pie kriminālatbildības un kāds būs iznākums šīs krimināllietas izmeklēšanai, pašlaik vēl nevar teikt. Kad izmeklēšana būs pabeigta, tiks izvērtēts pierādījumu kopums un lemts, vai pārkāpumu paveikušās personas saucamas pie kriminālatbildības. Gribu vēlreiz uzsvērt, ka tā ir tikai izmeklēšana, jo katra cilvēka vainas pakāpi Latvijas Republikā katrā konkrētā gadījumā izsver tiesa.
- Sabiedrību satrauc, vai 16.martā Liepājas kārtību sargājošās struktūras būs spējīgas nodrošināt kārtību, jo šajā dienā, vismaz pēc abu pušu paziņojumiem, iespējama labējo un kreiso radikāļu konfrontācija.
- Varu apsolīt, ka liepājnieki var justies mierīgi. Manuprāt, satraukumam nav pamata, jo Liepājas pilsētas un rajona Policijas pārvalde ir gatava novērst jebkurus likumpārkāpumus. Nupat Liepājā notikušajā vizītē arī iekšlietu ministrs akcentēja, ka itin visiem politiskajiem procesiem jānotiek likumu ietvaros, un mēs esam gatavi to kontrolēt. Gribu akcentēt, ka likumu mēs neļausim ignorēt vai pārkāpt nevienam no politiskajiem spēkiem neatkarīgi no tā, vai tas pārstāvēs labējo vai kreiso politisko spektru.